Triatlon under Sommer-OL 2000

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

Triatlon under Sommer-OL 2000. Triatlon var med som olympisk gren for første gang under OL 2000 i Sydney. Triatlonkonkurransene besto av tre øvelser: 1 500 meter svømming, 40 kilometer sykling og 10 km terrengløping. Det var to konkurranser, en for damer (16. september) og en for menn (17. september).

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer Triatlon under Sommer-OL 2000 – Sydney Triathlon
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1. Flag of Switzerland.svg Sveits (SUI) 1 0 1 2
2. Flag of Canada.svg Canada (CAN) 1 0 0 1
3. Flag of Australia.svg Australia (AUS) 0 1 0 1
Flag of Germany.svg Tyskland (GER) 0 1 0 1
5. Flag of the Czech Republic.svg Tsjekkia (CZE) 0 0 1 1
Totalt 2 2 2 6

Resultat[rediger | rediger kilde]

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Triathlon Resultat Trialton - Sommer-OL 2000, kvinner De olympiske ringer
Plass Utøver Land Svømming Sykling Friidrett Total
tid
Tid
differanse
1. Brigitte McMahon SveitsSveits 19:44.58 65:42.30 35:13.64 2:00:40.52
2. Michellie Jones AustraliaAustralia 19:43.88 65:32.90 35:25.77 2:00:42.55 +00:02.03
3. Magali Messmer SveitsSveits 19:39.38 65:40.00 35:49.45 2:01:08.83 +00:28.31
4. Joanna Zeiger USAUSA 19:45.58 65:38.30 36:01.86 2:01:25.74 +00:45.22
5. Loretta Harrop AustraliaAustralia 19:37.98 65:40.70 36:24.14 2:01:42.82 +01:02.30
6. Sheila Taormina USAUSA 19:02.78 66:24.30 37:18.83 2:02:45.91 +02:05.39
7. Isabelle Mouthon-Michellys FrankrikeFrankrike 19:48.98 65:28.50 37:35.93 2:02:53.41 +02:12.89
8. Christine Hocq FrankrikeFrankrike 19:43.78 65:33.90 37:44.22 2:03:01.90 +02:21.38
9. Nicole Hackett AustraliaAustralia 19:41.08 65:37.10 37:52.63 2:03:10.81 +02:30.29
10. Nancy Kemp-Arendt LuxembourgLuxembourg 19:42.78 65:43.30 37:48.86 2:03:14.94 +02:34.42
11. Sandra Soldan BrasilBrasil 19:45.28 65:41.10 37:53.48 2:03:19.86 +02:39.34
12. Nina Anisimova RusslandRussland 19:47.58 65:42.00 37:56.77 2:03:26.35 +02:45.83
13. Jennifer Gutierrez USAUSA 19:44.98 65:41.00 38:12.50 2:03:38.48 +02:57.96
14. Kiyomi Niwata JapanJapan 19:46.98 65:36.20 38:29.83 2:03:53.01 +03:12.49
15. Stephanie Forrester StorbritanniaStorbritannia 21:12.18 68:20.90 34:23.03 2:03:56.11 +03:15.59
16. Kathleen Smet BelgiaBelgia 20:54.68 66:38.90 36:32.40 2:04:05.98 +03:25.46
17. Akiko Hirao JapanJapan 20:30.08 67:06.10 36:42.52 2:04:18.70 +03:38.18
18. Anja Dittmer TysklandTyskland 20:30.18 66:58.30 37:08.40 2:04:36.88 +03:56.36
19. Nora Edocseny UngarnUngarn 20:28.48 67:05.30 37:46.25 2:05:20.03 +04:39.51
20. Silvia Gemignani ItaliaItalia 19:46.58 67:46.30 37:48.38 2:05:21.26 +04:40.74

Menn[rediger | rediger kilde]

Triathlon Resultat Trialton - Sommer-OL 2000, menn De olympiske ringer
Plass Utøver Land Svømming Sykling Friidrett Total-
tid
Tid
differanse
Gull 1. Simon Whitfield Canada Canada 18:18.09 59:12.20 30:53.73 1:48:24.02
Sølv 2. Stephan Vuckovic Tyskland Tyskland 18:35.59 58:52.10 31:09.89 1:48:37.58 +00:13.56
Bronse 3. Jan Řehula Tsjekkia Tsjekkia 18:11.89 59:13.50 31:21.25 1:48:46.64 +00:22.62
4. Dmitriy Gaag Kasakhstan Kasakhstan 18:13.09 59:08.00 31:42.48 1:49:03.57 +00:39.55
5. Iván Raña Spania Spania 18:12.39 59:10.40 31:48.09 1:49:10.88 +00:46.86
6. Miles Stewart Australia Australia 18:20.49 58:59.60 31:54.43 1:49:14.52 +00:50.50
7. Olivier Marceau Frankrike Frankrike 18:11.69 58:12.40 32:53.94 1:49:18.03 +00:54.01
8. Reto Hug Sveits Sveits 18:17.49 59:12.31 31:51.50 1:49:21.30 +00:57.28
9. Simon Lessing Storbritannia Storbritannia 17:44.79 59:39.60 31:59.93 1:49:24.32 +01:00.30
10. Timothy Don Storbritannia Storbritannia 18:00.59 59:31.11 31:57.15 1:49:28.85 +01:04.83
11. Andriy Glushchenko Ukraina Ukraina 18:09.79 59:29.90 31:50.48 1:49:30.17 +01:06.15
12. Andreas Raelert Tyskland Tyskland 18:13.29 59:09.80 32:08.19 1:49:31.28 +01:07.26
13. Martin Krňávek Tsjekkia Tsjekkia 18:11.39 59:21.60 32:05.02 1:49:38.01 +01:13.99
14. Leandro Macedo Brasil Brasil 18:46.09 58:40.20 32:24.40 1:49:50.69 +01:26.67
15. Volodymyr Polikarpenko Ukraina Ukraina 17:59.89 59:37.20 32:14.69 1:49:51.78 +01:27.76
16. Craig Watson New Zealand New Zealand 18:05.09 59:18.50 32:38.26 1:50:01.85 +01:37.83
17. Hunter Kemper USA USA 18:11.79 59:15.20 32:38.57 1:50:05.56 +01:41.54
18. Markus Keller Sveits Sveits 18:38.29 58:51.20 32:45.76 1:50:15.25 +01:51.23
19. Carl Blasco Frankrike Frankrike 18:06.19 59:18.21 32:53.62 1:50:18.02 +01:54.00
20. Conrad Stoltz Sør-Afrika Sør-Afrika 18:47.39 57:38.60 33:58.40 1:50:24.39 +02:00.37
21 Takumi Obara Japan Japan 18:10.49 59:21.20 32:58.26 1:50:29.95 +02:05.93
22 Juraci Moreira Brasil Brasil 18:49.49 58:45.41 33:09.89 1:50:44.79 +02:20.77
23 Eneko Llanos Spania Spania 18:44.39 58:43.90 33:20.06 1:50:48.35 +02:24.33
24 Jean-Christophe Guinchard Sveits Sveits 18:46.99 58:36.50 33:27.27 1:50:50.76 +02:26.74
25 Ryan Bolton USA USA 18:31.49 59:06.70 33:14.76 1:50:52.95 +02:28.93
26 Hamish Carter New Zealand New Zealand 17:48.19 59:37.10 33:31.88 1:50:57.17 +02:33.15
27 Craig Walton Australia Australia 17:43.89 59:36.80 33:36.97 1:50:57.66 +02:33.64
28 Oscar Galindez Argentina Argentina 18:50.59 59:20.60 32:48.29 1:50:59.48 +02:35.46
29 Johannes Enzenhofer Østerrike Østerrike 18:22.79 59:11.50 33:28.19 1:51:02.48 +02:38.46
30 Csaba Kuttor Ungarn Ungarn 18:06.79 59:34.30 33:24.65 1:51:05.74 +02:41.72
31 Stephan Bignet Frankrike Frankrike 18:01.59 59:36.10 33:34.46 1:51:12.15 +02:48.13
32 Alessandro Bottoni Italia Italia 18:48.79 58:44.21 33:45.13 1:51:18.13 +02:54.11
33 Vassilis Krommidas Hellas Hellas 18:25.59 59:16.10 33:47.25 1:51:28.94 +03:04.92
34 Peter Robertson Australia Australia 18:47.49 58:40.90 34:10.65 1:51:39.04 +03:15.02
35 Joachim Willen Sverige Sverige 17:48.89 59:43.20 34:08.71 1:51:40.80 +03:16.78
36 Hideo Fukui Japan Japan 17:57.29 59:32.50 34:35.00 1:52:04.79 +03:40.77
37 Gilberto Gonzalez Venezuela Venezuela 18:54.49 58:40.40 34:38.14 1:52:13.03 +03:49.01
38 Ben Bright New Zealand New Zealand 18:14.99 59:11.80 34:50.47 1:52:17.26 +03:53.24
39 Armando Barcellos Brasil Brasil 18:45.89 58:51.90 36:04.84 1:53:42.63 +05:18.61
40 Nick Radkewich USA USA 18:44.09 58:54.50 36:06.04 1:53:44.63 +05:20.61
41 Matias Brain Chile Chile 18:56.59 58:46.30 36:02.01 1:53:44.90 +05:20.88
42 Eric van der Linden Nederland Nederland 18:22.19 59:10.40 36:59.45 1:54:32.04 +06:08.02
43 Rob Barel Nederland Nederland 18:34.69 63:32.00 33:30.00 1:55:36.69 +07:12.67
44 Jan Knobelauch Hansen Danmark Danmark 19:23.69 62:48.90 33:29.47 1:55:42.06 +07:18.04
45 Roland Melis De nederlandske Antiller De nederlandske Antiller 19:21.19 62:47.80 34:02.96 1:56:11.95 +07:47.93
46 Hiroyuki Nishiuchi Japan Japan 18:15.79 63:57.20 34:46.77 1:56:59.76 +08:35.74
47 Mikhail Kuznetsov Kasakhstan Kasakhstan 18:55.09 64:39.20 35:39.21 1:59:13.50 +10:49.48
48 Dennis Looze Nederland Nederland 18:08.49 59:20.80 42:54.51 2:00:23.80 +11:59.78
Andrew Johns Storbritannia Storbritannia 18:15.69 DNF DNF
Jose Maria Merchan Spania Spania 18:55.49 DNF DNF
Filip Ospalý Tsjekkia Tsjekkia 18:07.79 DNF DNF
Mark Marabini Zimbabwe Zimbabwe 20:41.39 DNF DNF