Fylkesvei 363
| Fylkesvei 363 | |||
|---|---|---|---|
| 363 | |||
| Strekning | |||
| Kil, Kragerø – Rugtvedt, Bamble | |||
| Data | |||
| Status | primær fylkesvei | ||
| Fylke | Telemark | ||
| Tilstøtende riksveier | |||


Fylkesvei 363 (Fv363) går mellom Kil i Kragerø og Rugtvedt i Bamble.
Veien har ulike navn på strekningen. I Kragerø heter den bl.a. Kragerøveien og Helleveien, i Bamble Gamle Sørlandske og Europaveien.
Inntil 1974 var hele strekningen fra Sannidal til Rugtvedt Sørlandske hovedvei eller Riksvei 40 som ble til Europavein 18. Strekningen mellom Tangen og Dørdal ble da erstattet av ny motorvei av klasse B.
Strekningen fra Vafoss til Dørdal er ikke oppgradert siden 1974. Veien er smal og med mange svinger. Askeklova rasoverbygg er et spesielt landemerke og veien her er spesielt smal. Tross dette brukes den som omkjøringsvei ved ulykker og liknende. Den er ikke egnet for lastebiler.
Før 1. januar 2010 var veien riksvei, etter at regionsreformen trådte i kraft har den status som fylkesvei.
Strekningen mellom Sprang bru og Rugtvedt var del av europavei 18 frem til motorveien Dørdal – Rugtvedt ble åpnet 2. desember 2019.[1] Dette er den mest oppdaterte delen av fylkesvei 363.
Kommuner og knutepunkter
[rediger | rediger kilde]
Sannidalsveien
|
|
|
|||||
|
|
|
|
||||
|
|
|
||||
Kragerøveien
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
||||
Vadfossveien
Vadfoss/Helle
Helleveien
| ||||||||||||||||||||||||
Gamle Sørlandske
|
|
|
|
||||
|
|
|
||||
Europaveien
|
|
|
|
|
||||||||
|
|||||||||
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
|
|
|||||||
Referanser
[rediger | rediger kilde]- ↑ «Bamble kommune - Åpning av E18 Rugtvedt - Dørdal». www.bamble.kommune.no. Besøkt 2. desember 2019.
Eksterne lenker
[rediger | rediger kilde]- Vegvesenets vegkart
- (no) Statens vegvesen – trafikkmeldinger Fv363
- (no) Statens vegvesen – trafikkmeldinger