Enter the Matrix
| Enter the Matrix | |||
|---|---|---|---|
| Utvikler | Shiny Entertainment | ||
| Utgiver | Atari, Inc. Bandai Atari Warner Bros. Interactive Entertainment Akella | ||
| Regissør | Lilly Wachowski Lana Wachowski | ||
| Designer | David Perry | ||
| Basert på | The Matrix Reloaded | ||
| Plattform | Xbox[1] PlayStation 2[1] Microsoft Windows Nintendo GameCube | ||
| Utgivelse | 14. mai 2003 | ||
| Sjanger | Action-eventyrspill, actionspill, skytespill, beat 'em up-spill | ||
| Modus | Enspiller | ||
| Aldersgrense | PEGI 16 | ||
| Del av en serie | |||
Enter the Matrix er et action-eventyrspill fra 2003 basert på The Matrix-filmene. Handlingen i spillet forekommer samtidig som handlingen i The Matrix Reloaded.[2]
Spilleren skal ta kontroll over karakterene Ghost og Niobe, medlemmer av samme gruppe opprørere som Morpheus, Trinity og Neo fra Matrix-filmene. Niobe er kaptein på Logos, det raskeste skipet i opprørsflåten. Ghost er skipets førstestyrmann, våpen-ekspert og er en dypt tenkende, filosofisk leiemorder. De fleste oppdragene går ut på å bruke våpen eller nærkamp for å beseire motstandere og gjennomføre forskjellige nivå.
Enkelte nivåer involverer en-mot-en kampsport mot enkelt-motstandere. I nivåer som involverer kjøretøy, som å kjøre bil eller kontrollere Logos, avhenger spillestilen av den valgte spilleren. Vanligvis manøvrerer Niobe kjøretøyene for å unngå hindringer, samtidig som Ghost bruker våpen for å bekjempe innkommende motstandere. Et hacking-system lar spillere legge inn koder, som kan låse opp spesielle ferdigheter, våpen eller andre hemmeligheter.
Handling
[rediger | rediger kilde]Historien begynner med Niobe, kaptein på Logos, og hennes førstestyrmann Ghost, som henter en pakke som ble etterlatt i Matrix av mannskapet på det nylig ødelagte opprørsskipet Osiris. Etter å ha blitt forfulgt av agenter, kommer Ghost og Niobe seg unna med pakken. Den viser seg å være en melding til menneske-byen Zion, som advarer dem om at maskinene nærmer seg med minst 250 000 vaktposter. Niobe og Ghost får i oppgave å kalle resten av skipene tilbake til Zion, i håp om å koordinere et forsvar.
De møter deretter Nøkkelmakeren, et program som er i stand til å få tilgang til ethvert område i Matrix. Dette leder dem i sikkerhet gjennom en dør han har laget. Nøkkelmakeren gir dem en nøkkel som de skal gi til Neo. Men denne nøkkelen blir imidlertid stjålet av håndlangere for Merovingian, et program som ble opprettet i Matrixens tidlige dager. Men den driver nå med ulovlig smugling innenfor programmet. Til slutt ødelegger Merovingian nøkkelen.
Niobe melder seg senere frivillig til å finne Nebukadnesar, skipet som Morpheus er kaptein på, og som Neo tjenestegjør på, og det eneste skipet som ennå ikke har returnert til Sion. Etter å ha funnet skipet og mannskapet, går Niobe og Ghost med på å hjelpe til i Neos oppdrag mot maskinene. De skal begynne med å ødelegge et kraftverk.
Etterpå ber Oraklet, et program som ofte gir menneskene råd, spilleren om å komme og snakke med henne. Etter samtalen deres blir spilleren konfrontert med Smith, en annen agent som planlegger å ødelegge både menneske- og maskin-verdenen. Spilleren slipper så vidt unna hundrevis av Smith-kopier. Men Logos blir angrepet av maskinene. De beseirer maskinene ved å utløse en elektromagnetisk puls, men som også deaktiverer deres eget skip. Når spillet slutter venter Niobe og Ghost i Logos, i håp om å bli oppdaget og reddet.
Referanser
[rediger | rediger kilde]- 1 2 Redump.org[Hentet fra Wikidata]
- ↑ Willems, Patrick (12. juni 2019). «Why it’s almost impossible to see The Matrix Reloaded as it was meant to be seen». Polygon (på engelsk). Besøkt 13. august 2022.
Eksterne lenker
[rediger | rediger kilde]- (en) Enter the Matrix hos MobyGames
- (en) Enter the Matrix på PCGamingWiki
- (en) Enter the Matrix på Metacritic
- (en) Enter the Matrix på Internet Movie Database
- (en) Enter the Matrix hos Giant Bomb
- (en) Enter the Matrix hos Internet Game Database
- (en) Enter the Matrix hos GameSpot
- (en) Enter the Matrix hos IGN
- (en) Enter the Matrix hos GameFAQs
- (en) Enter the Matrix hos GameFAQs
- (en) Enter the Matrix hos GameFAQs