Tour Méditerranéen

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Tour Méditerranéen
Detaljer
Dato Februar
Region Frankrike syd-Frankrike
Lokalt navn Tour Méditerranéen
Disiplin Landeveissykling
Status 2.1
Ritt-type Etapperitt
Arrangør Amaury Sport Organisation (ASO)
Historie
Første utgave 1974
Utgaver 41 (pr. 2014)
Første vinner Frankrike Charles Rouxel
Flest seirer Nederland Gerrie Knetemann (3 seire)
Siste vinner Storbritannia Steve Cummings

Tour Mediterranéen er et profesjonelt seksdagers landeveisritt som blir avholdt langs Middelhavet i syd-Frankrike. Første gang etapperittet ble kjørt var i 1974, og siden 2005 har det vært en del av UCI Europe Tour. Fra 1974 til 1977 het rittet Trophée Méditerranéen.

Mange kjente Grand Tour-syklister og verdensmestre har vunnet sammenlagtseire i Tour Mediterranéen, blant andre Eddy Merckx, Gianni Bugno, Gerrie Knetemann (tre ganger), og Paolo Bettini.

Vinnere[rediger | rediger kilde]


Resultater[rediger | rediger kilde]

År Vinner 2. plass 3. plass Etappevinnere
1974 Charly Rouxel Cyrille Guimard Jacky Mourioux Jacky Mourioux, Joop Zoetemelk, Jean-Claude Meunier, Eddy Peelman, Willy Vanneste
1975 Joseph Bruyère Bernard Labourdette Patrick Perret SCIC, Walter Riccomi, Maurice Le Guilloux, Jean-Pierre Danguillaume, Cyrille Guimard, Franco Bitossi (× 2)
1976 Roy Schuiten Roland Salm Michel Laurent Ijsboerke, Roy Schuiten (× 2), Franco Bitossi, Frans Verbeeck, Régis Delépine, Wilfried David
1977 Eddy Merckx Wilfried Wesemael Jean Chassang Frisol, Jan Raas, Gregor Braun, Gilbert Chaumaz, Patrick Sercu (× 2), Fedor Den Hertog
1978 Gerrie Knetemann Joseph Bruyère Jean-Luc Vandenbroucke Gregor Braun, Luc Leman, Jean-Jacques Fussien, Sean Kelly, Marino Basso, Gerrie Knetemann, Guido Van Calster
1979 Michel Laurent Gerrie Knetemann Adri Schipper Jan Raas (× 2), Cees Priem, Luc Leman, Noël De Jonckheere, Michel Laurent, Gregor Braun, Benny Schepmans
1980 Gerrie Knetemann Henk Lubberding Michel Laurent Gerrie Knetemann, Walter Planckaert, Jan Raas (× 2), Michel Laurent, Noël De Jonckheere, Henk Lubberding
1981 Stephan Mutter Graham Jones Marcel Tinazzi Frank Hoste, Bernard Hinault, Marcel Tinazzi, Stephan Mutter, Jan Raas, Francis Castaing, Giuseppe Saronni
1982 Michel Laurent Greg LeMond Raniero Gradi Gilbert Glaus(× 3), Paul Sherwen, Alberto Fernandez, Jos Lieckens, Leo Van Vliet
1983 Gerrie Knetemann Joop Zoetemelk Steven Rooks Gilbert Glaus, Greg LeMond, Leo Van Vliet (× 2), Steven Rooks, Jean-Luc Vandenbroucke, Gerrie Knetemann
1984 Jean-Claude Bagot Stephen Roche Stephan Mutter Bert Oosterbosch, Walter Planckaert, Eddy Planckaert(× 3), Jean-Claude Bagot, Patrick Moerlen
1985 Phil Anderson Éric Caritoux Stephen Roche Eric Vanderaerden (× 2), Éric Caritoux, Ad Wijnands, Henk Lubberding, Phil Anderson, Gerrit Solleveld
1986 Jean-François Bernard Joël Pelier Jean-Marie Grezet Jérôme Simon, Eric Vanderaerden (× 2), Modesto Urrutobeazcoa, Patrice Esnault, Jean-François Bernard
1987 Gerrit Solleveld Eric Van Lancker Francesco Moser Francesco Moser, Robert Millar, Eddy Planckert (× 2), Eric Vanderaerden, Frank Verleyen, Gerrit Solleveld
1988 Jan Nevens Charly Mottet Luc Leblanc Bruno Wojtinek, Jos Lammertink, Etienne De Wilde, Edwig Van Hooydonck, Jean-Luc Vandenbroucke, Tony Rominger, Pello Ruiz-Cabestany
1989 Tony Rominger Luc Roosen Roland Le Clerc Peter De Clercq, Harry Rozendal, Etienne De Wilde (× 2), Luc Roosen, Tony Rominger, Adrie van der Poel
1990 Gérard Rué Tony Rominger Vjatsjeslav Jekimov Carlo Bomans (× 2), Ronan Pensec, Etienne De Wilde, Tony Rominger, Vjatsjeslav Jekimov, Thomas Dürst
1991 Phil Anderson Tony Rominger Julian Gorospe Christophe Capelle, Jelle Nijdam (× 2), Luc Roosen, Philippe Bouvatier, Phil Anderson (× 2)
1992 Rolf Golz Ronan Pensec Laurent Madouas Rolf Golz (× 2), Olaf Ludwig, Laurent Brochard, Michel Cornelisse, Panasonic, Frédéric Moncassin, Jean-Paul Van Poppel
1993 Charly Mottet Heinz Imboden Pascal Lance Castorama, Laurent Brochard, Charly Mottet, Mario Cipollini (× 2), Olaf Ludwig, Moreno Argentin
1994 Davide Cassani Jevgenij Berzin Laurent Brochard GB-MG, Wiebren Veenstra, Wilfried Nelissen, Davide Cassani (× 2), Mario Cipollini (× 2), Frank Vandenbroucke
1995 Gianni Bugno Roberto Petito Davide Rebellin MG-Technogym, Fabio Baldato, Mario Cipollini (× 3), Giani Bugno (× 2)
1996 Frank Vandenbroucke Fabio Baldato Vladimir Belli Jan Svorada, Tom Steels, Fabiano Fontanelli, Mario Cipollini, Michele Copollillo, Frank Vandenbroucke
1997 Emmanuel Magnien Michele Bartoli Francesco Frattini Mario Cipollini (× 2), Festina, Massimo Strazzer, Michele Bartoli, Alexander Gontchenkov
1998 Rodolfo Massi Bo Hamburger Richard Virenque Francesco Casagrande, Michele Bartoli (× 2), Mario Cipollini, Festina, Nicola Minali
1999 Davide Rebellin Michael Boogerd Vladimir Belli Davide Rebellin, Jaan Kirsipuu, Guillaume Auger, Crédit agricole, Max van Heeswijk, Fabio Baldato
2000 Laurent Jalabert Bobby Julich Jonathan Vaughters Jaan Kirsipuu, Jeremy Hunt, Once, Tom Steels, Laurent Jalabert, Mario Cipollini
2001 Davide Rebellin David Moncoutié Laurent Brochard Ivan Basso, Robbie McEwen, Jimmy Casper, Gabriele Balducci, Jaan Kirsipuu (x2)
2002 Michele Bartoli Paolo Tiralongo Michael Boogerd Fassa Bortolo, Mario Cipollini, Giovanni Lombardi, Michele Bartoli, Alessandro Petacchi
2003 Paolo Bettini Laurent Brochard Sylvain Chavanel Bram de Groot, Emmanuel Magnien, Baden Cooke, David Moncoutié, Fassa Bortolo
2004 Jörg Jaksche Ivan Basso Jens Voigt Baden Cooke (x2), Paolo Bettini, Mario Cipollini, Jörg Jaksche
2005 Jens Voigt Fränk Schleck Franco Pellizotti Jens Voigt (x2), Philippe Gilbert, Team CSC, Robert Hunter
2006 Cyril Dessel Aleksandr Botsjarov Pietro Caucchioli Danilo Napolitano, José Ivan Gutierrez, Cyril Dessel, Matthieu Ladagnous, Elia Rigotto
2007 José Iván Gutiérrez Ricardo Serrano Vladimir Jefimkin Caisse d'Épargne, Daniele Bennati, Mikhail Ignatjev, Rinaldo Nocentini, Gabriele Balducci, Mirco Lorenzetto
2008 Aleksandr Botsjarov David Moncoutie Michael Albasini Thor Hushovd, Jimmy Casper, Aleksandr Botsjarov, Leonardo Duque, Sylvain Chavanel
2009 Luis León Sánchez Jussi Veikkanen Daniel Martin Jawheni Hutarovitsj (2), Caisse d'Epargne, Kevin Ista, Robert Hunter, David Moncoutié
2010 Alejandro Valverde Rinaldo Nocentini Maksim Iglinskij Jawheni Hutarovitsj (2), Jussi Veikkanen, Julien El Fares, Francesco Masciarelli
2011 David Moncoutié Jean-Christophe Péraud Wout Poels Romain Feillu (3), Thomas Voeckler, David Moncoutié
2012 Jonathan Tiernan-Locke Michel Kreder Daniel Navarro Jonathan Tiernan-Locke (2), Michel Kreder (2)
2013 Thomas Löfkvist Jean-Christophe Péraud Francesco Reda André Greipel, Lars Boom, Jean-Christophe Péraud, Jürgen Roelandts
2014 Steve Cummings Jean-Christophe Péraud Riccardo Zoidl John Degenkolb (3), Steve Cummings, Jean-Christophe Péraud

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]