La Huasteca-nahuatl

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

La Huasteca-nahuatl er ett av de fire hoveddialektområdene av det uto-aztekiske språket nahuatl. Sammen med østlig periferisk nahuatl og vestlig periferisk nahuatl danner det et dialektkontinuum som skiller seg fra dialektområdet som kalles sentral nahuatl.

Dialektene i dette dialektområdet lever i beste velgående. Det er det området som har flest talere av nahuatl. Mange tospråklige lærere som har vært viktige forkjempere for nahuatl kommer fra la Huasteca.

La Huasteca er en region som omfatter det nordlige Veracruz, sørlige san Luis Potosí nordvestlige Hidalgo og ett lite område nord i Puebla.

Kjennetegn[rediger | rediger kilde]

  • Har fonemet /tɬ͡/ i de fleste variantene. I et lite område som omfatter kommunen Platón Sánchez i Veracruz og Huejutla i Hidalgo brukes /t/ istedenfor /tɬ͡/.
  • Har ikke /j/ før /e/ i staretn av ord, for eksempel etl istedenfor yetl («bønne»).
  • Konsonantgruppa kk (dobbel k) blir til hk, for eksempel mihki istedenfor omikki («han/hun døde»).
  • Har ikke prefikset o- i preteritum, for eksempel chokak istedenfor ochokak («han/hun gråt»).
  • Har suffikset -ki for verba i gruppe 2, for eksempel palanki istedenfor opalan («det råtna»).
  • Verba i gruppe 2 mister den siste vokalen i rota i preteritum.
  • I noen landsbyer brukes -tini istedenfor -meh for å danne flertall.
  • Flertallssuffikset -tin brukes bare for pronomener.
  • Diminutivssuffikset -tzin forekommer, men -pil er vanligere.
  • I noen landsbyer kommer pil- for rota, for eksempel pilayohtzin istedenfor ayohtzintli («lite gresskar»).
  • Futurum pluraliseres med -eh og ikke med -meh.
  • Agenssubstantiv har -ke-tl istedenfor -ka-tl, for eksempel teopixketl istedenfor teopixkatl («prest»).
  • Kopreteritum har suffikset -yaya istedenfor -ya, for eksempel chokayaya istedenfor ochokaya («han/hun gråt»).
  • Suffikset -ki er obligatorisk for alle verba i gruppe 2 i preteritum.
  • Suffikset -ki brukes også for verba i gruppe 3 i preteritum, og de mister ikke den siste h-en i rota. Et eksempel er tlakuahki istedenfor otlakuah («han/hun spiste»).

Se også[rediger | rediger kilde]