Italia under Sommer-OL 1996

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Italia under De olympiske leker
Italia
Italias flagg – Flaggbærere
IOK–kode  ITA
NOK Italias nasjonale olympiske komité
Nettsted www.coni.it (it)
Italia under Sommer-OL 1996 i Atlanta
Deltakere: 346 fordelt på 27 øvelser
Flaggbærer Giovanna Trillini
Medaljer: Gull
13
Sølv
10
Bronse
12
Totalt
35
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014

Italia under Sommer-OL 1996. 346 sportsutøvere, 242 menn og 104 kvinner fra Italia deltok i 27 sporter under Sommer-OL 1996 i Atlanta. Italia ble sjette beste nasjon med tretten gull-, ti sølv- og tolv bronsemedaljer. Fekteren Giovanna Trillini var landets flaggbærer under åpningsseremonien.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 1996 Atlanta   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Italia Italia 13 10 12 35

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Italia Italia under Sommer-OL 1996 Atlanta De olympiske ringer
Medaljer Utøver Sport Øvelse
Gull Antonella Bellutti Sykling Sykling 3000 m forfølgelsesritt, damer
Gull Yuri Chechi Turn Turn Ringer, menn
Gull Andrea Collinelli Sykling Sykling 4000 m forfølgelsesritt, menn
Gull Roberto Didonna Skyting Skyting Luftpistol, menn
Gull Ennio Falco Skyting Skyting Skeet, menn
Gull Silvio Martinello Sykling Sykling Poengritt, menn
Gull Paola Pezzo Sykling Sykling Terrengsykling, menn
Gull Alessandro Puccini Fekting Fekting Florett, menn
Gull Antonio Rossi Padling Padling K-1 500 meter, menn
Gull Antonio Rossi Padling Padling K-1 500 meter, menn
Gull Agostino Abbagnale
Davide Tizzano
Roing Roing Dobbeltsculler, menn
Gull Giovanna Trillini
Francesca Bortolozzi-Borella
Valentina Vezzali
Fekting Fekting Florett lag, damer
Gull Maurizio Randazzo
Sandro Cuomo
Angelo Mazzoni
Fekting Fekting Kårde lag, menn
Sølv Beniamino Bonomi Padling Padling K-1 1000 meter, menn
Sølv Imelda Chiappa Sykling Sykling Landevei, damer
Sølv Girolamo Giovinazzo Judo Judo Ekstra lettmvekt (60 kg), menn
Sølv Fiona May Friidrett Friidrett Lengdehopp, damer
Sølv Albano Pera Skyting Skyting Dobbelttrap, menn
Sølv Elisabetta Perrone Friidrett Friidrett 10 km Kappgang, damer
Sølv Valentina Vezzali Fekting Fekting Florett, damer
Sølv Beniamino Bonomi
Daniele Scarpa
Padling Padling K-2 500 meter, menn
Sølv Margherita Zalaffi
Laura Chiesa
Elisa Uga
Fekting Fekting Kårde lag, damer
Sølv Andrea Sartoretti
Paolo Tofoli
Andrea Zorzi
Pasquale Gravina
Marco Meoni
Samuele Papi
Luca Cantagalli
Andrea Gardini
Andrea Giani
Lorenzo Bernardi
Vigor Bovolenta
Marco Bracci
Volleyball Volleyball Volleyball, menn
Bronse Andrea Benelli Skyting Skyting Skeet, menn
Bronse Roberta Brunet Friidrett Friidrett 5000 meter, damer
Bronse Roberto Didonna Skyting Skyting Pistol, menn
Bronse Josefa Idem Guerrini Padling Padling K-1 500 meter, damer
Bronse Alessandro Lambruschini Friidrett Friidrett 3000 m hinder, menn
Bronse Emanuele Merisi Svømming Svømming 200 meter rygg, menn
Bronse Ylena Scapin Judo Judo Halv lettvekt (72 kg), damer
Bronse Alessandra Sensini Seiling Seiling Mistral, damer
Bronse Giovanna Trillini Fekting Fekting Florett individuelt, damer
Bronse Raffaello Caserta
Luigi Tarantino
Tonhi Terenzi
Fekting Fekting Sabel lag, damer
Bronse Michele Frangilli
Matteo Bisiani
Andrea Parenti
Bueskyting Bueskyting Lag, damer
Bronse Leonardo Sottani
Carlo Silipo
Luca Giustolisi
Amedeo Pomilio
Francesco Postiglione
Roberto Calcaterra
Marco Gerini
Alberto Ghibellini
Alessandro Bovo
Alessandro Calcaterra
Alberto Angelini
Francesco Attolico
and Fabio Bencivenga
Vannpolo Vannpolo Vannpolo, menn