Afrikamesterskapet i friidrett 1989

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

Afrikamesterskapet i friidrett 1989 var det sjette Afrikamesterkapet i friidrett, det ble avviklet i Lagos i Nigeria i perioden 4. til 8. august 1989.

Tabell[rediger | rediger kilde]

Friidrett Afrikamesterskapet i friidrett 1989, Lagos
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1 Nigeria Nigeria 14 12 9 35
2 Algerie Algerie 9 4 4 17
3 Kenya Kenya 8 11 4 23
4 Etiopia Etiopia 2 4 7 13
5 Ghana Ghana 2 2 2 6
6 Elfenbenskysten Elfenbenskysten 2 1 3 6
7 Egypt Egypt 2 1 0 3
8 Senegal Senegal 1 1 5 7
9 Marokko Marokko 1 1 1 3
10 Tunisia Tunisia 0 3 1 4
11 Madagaskar Madagaskar 0 1 1 2
12 Rwanda Rwanda 0 0 1 1
Zimbabwe Zimbabwe 0 0 1 1
Seychellene Seychellene 0 0 1 1
Totalt 41 41 40 122


Resultater[rediger | rediger kilde]

Menn[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Sølv: Bronse:
100 meter Amadou Mbagnick Mbaye
Senegal Senegal
10,60 Salaam Gariba
Ghana Ghana
10,64 Patrick Nwankwo
Nigeria Nigeria
10,66
200 meter Olapade Adeniken
Nigeria Nigeria
20,74 Davidson Ezinwa
Nigeria Nigeria
20,82 Nelson Boateng
Ghana Ghana
20,84
400 meter Gabriel Tiacoh
Elfenbenskysten Elfenbenskysten
45,25 Simeon Kipkemboi
Kenya Kenya
46,29 Hachim Ndiaye
Senegal Senegal
46,69
800 meter Nixon Kiprotich
Kenya Kenya
1.45,71 Joseph Chesire
Kenya Kenya
1.45,96 Babacar Niang
Senegal Senegal
1.46,09
1500 meter Joseph Chesire
Kenya Kenya
3.39,43 Robert Kibet
Kenya Kenya
3.40,05 Nixon Kiprotich
Kenya Kenya
3.41,51
5000 meter John Ngugi
Kenya Kenya
13.22,07 Addis Abebe
Etiopia Etiopia
13.35,09 Moses Tanui
Kenya Kenya
13.36,79
10000 meter Addis Abebe
Etiopia Etiopia
27.51,07 Moses Tanui
Kenya Kenya
28.22,90 Bedilu Kibret
Etiopia Etiopia
28.29,14
Maraton Tsegaye Sengni
Etiopia Etiopia
2.26,26 Kebede Balcha
Etiopia Etiopia
2.26,35 Tekla Gebrselassie
Etiopia Etiopia
2.26,55
3000 meter hinder Azzedine Brahmi
Algerie Algerie
8.31,29 Micah Boinett
Kenya Kenya
8.31,79 Boniface Merande
Kenya Kenya
8.35,35
110 meter hekk Ikechukwu Mbadugha
Nigeria Nigeria
14,16 Noureddine Tadjine
Algerie Algerie
14,18 Akwasi Abrefa
Ghana Ghana
14,56
400 meter hekk Henry Amike
Nigeria Nigeria
49,58 Hamidou Mbaye
Senegal Senegal
50,76 Saïd Aberkan
Marokko Marokko
50,84
Høydehopp Othmane Belfaa
Algerie Algerie
2,20 Abdenour Krim
Algerie Algerie
2,15 Boubacar Guèye
Senegal Senegal
2,10
Stavsprang Sami Si Mohamed
Algerie Algerie
4,90 Issam Ben Mohamed
Tunisia Tunisia
4,80 Samir Agsous
Algerie Algerie
4,60
Lengdehopp Yusuf Alli
Nigeria Nigeria
8,27 Ayodele Aladefa
Nigeria Nigeria
7,89 Badara Mbengue
Senegal Senegal
7,88
Tresteg Eugene Koranteng
Ghana Ghana
16,83 Toussaint Rabenala
Madagaskar Madagaskar
16,80 Paul Nioze
Seychellene Seychellene
16,74
Kulestøt Robert Welikhe
Kenya Kenya
17,28 Chima Ugwu
Nigeria Nigeria
16,76 Vincent Oghene
Nigeria Nigeria
16,62
Diskos Hassan Ahmed Hamad
Egypt Egypt
53,44 Vincent Oghene
Nigeria Nigeria
52,98 Ikechukwu Chika
Nigeria Nigeria
50,70
Sleggekast Hakim Toumi
Algerie Algerie
69,98 Hassan Chahine
Marokko Marokko
66,86 Djamel Zouiche
Algerie Algerie
63,52
Spydkast Pius Bazighe
Nigeria Nigeria
68,96 Mongi Alimi
Tunisia Tunisia
68,42 William Sang
Kenya Kenya
68,06
Tikamp Mourad Mahour Bacha
Algerie Algerie
7 080 Hatem Bachar
Tunisia Tunisia
6 757 Stanley Flowers
Zimbabwe Zimbabwe
6 519
20 km kappgang Mohamed Bouhalla
Algerie Algerie
1.30,43 Abdelwahab Ferguène
Algerie Algerie
1.36,49 Bekele Lema
Etiopia Etiopia
1.45,25
4 x 100 meter stafett Nigeria Nigeria 39,94 Kenya Kenya 40,78 Elfenbenskysten Elfenbenskysten 40,91
4 x 400 meter stafett Kenya Kenya 3.04,44 Nigeria Nigeria 3.05,54 Senegal Senegal 3.08,18

Resultater[rediger | rediger kilde]

Damer[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Sølv: Bronse:
100 meter Mary Onyali
Nigeria Nigeria
11,22 Tina Iheagwam
Nigeria Nigeria
11,28 Rufina Uba
Nigeria Nigeria
11,47
200 meter Mary Onyali
Nigeria Nigeria
23,00 Falilat Ogunkoya
Nigeria Nigeria
23,74 Lalao Ravaonirina
Madagaskar Madagaskar
23,94
400 meter Falilat Ogunkoya
Nigeria Nigeria
51,22 Fatima Yusuf
Nigeria Nigeria
52,30 Airat Bakare
Nigeria Nigeria
52,38
800 meter Hassiba Boulmerka
Algerie Algerie
2.06,80 Zewde Haile Mariam
Etiopia Etiopia
2.08,20 Emebet Shiferaw
Etiopia Etiopia
2.09,30
1500 meter Hassiba Boulmerka
Algerie Algerie
4.13,85 Hellen Kimaiyo
Kenya Kenya
4.16,42 Emebet Shiferaw
Etiopia Etiopia
4.20,81
3000 meter Hellen Kimaiyo
Kenya Kenya
9.14,97 Jane Ngotho
Kenya Kenya
9.15,43 Luchia Yishak
Etiopia Etiopia
9.24,31
10000 meter Jane Ngotho
Kenya Kenya
33.05,60 Tigist Moreda
Etiopia Etiopia
34.05,58 Marcianne Mukamurenzi
Rwanda Rwanda
34.09,48
100 meter hekk Dinah Yankey
Ghana Ghana
13,68 Hope Obika
Nigeria Nigeria
13,80 Mosun Adesina
Nigeria Nigeria
13,86
400 meter hekk Maria Usifo
Nigeria Nigeria
55,45 Marie Womplou
Elfenbenskysten Elfenbenskysten
57,57 Zewde Haile Mariam
Etiopia Etiopia
59.51
Høydehopp Lucienne N'Da
Elfenbenskysten Elfenbenskysten
1,81 Nkechi Madubuko
Nigeria Nigeria
1,78 Yasmina Azzizi
Algerie Algerie
1,78
Lengdehopp Chioma Ajunwa
Nigeria Nigeria
6,53 Beatrice Utondu
Nigeria Nigeria
6,20 Christy Opara
Nigeria Nigeria
6,18
Kulestøt Hanan Ahmed Khaled
Egypt Egypt
14,28 Mariam Nnodu
Nigeria Nigeria
14,02 Ann Otutu
Nigeria Nigeria
13,88
Diskos Zoubida Laayouni
Marokko Marokko
51,14 Hanan Ahmed Khaled
Egypt Egypt
50,32 Nabila Mouelhi
Tunisia Tunisia
46,80
Spydkast Chinweoke Chikwelu
Nigeria Nigeria
52,18 Milka Johnson
Kenya Kenya
50,32 Yasmina Azzizi
Algerie Algerie
48,16
Sjukamp Yasmina Azzizi
Algerie Algerie
5 957 Nacèra Zaaboub (Achir)
Algerie Algerie
5 573 Chinweoke Chikwelu
Nigeria Nigeria
5 503
5000 meter kappgang Agnetha Chelimo
Kenya Kenya
26.36,18 Mercy Nyambura
Kenya Kenya
27.08,58
4 x 100 meter stafett Nigeria Nigeria 44,6 Ghana Ghana 45,4 Elfenbenskysten Elfenbenskysten 46
4 x 400 meter stafett Nigeria Nigeria 3.33,12 Kenya Kenya 3.39,60 Elfenbenskysten Elfenbenskysten 3.41,87

Kilder[rediger | rediger kilde]