The Sunday Times
Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
The Sunday Times (eller Sunday Times) er navnet på flere søndagsaviser i forskjellige land. Den mest kjente er den som distribueres i Storbritannia og Irland med redaksjon i London.
- Storbritannia og Irland: The Sunday Times er en avis i storformat, utgitt av News International. Samme selskap eier The Times, og siden 1960 har de to avisene vært del av samme datterselskap, Times Newspapers Limited. De ble grunnlagt uavhengig av hverandre, og hadde bare navnelikheten felles før dette. Sunday Times har en dominernede posisjon blant de britiske søndagsavisene i storformat. Det er annonsert at den vil fortsette med dette formatet, fremfor å gå over til tabloidformat slik mange andre aviser har gjort. Avisen hadde sine verste dager da den publiserte Hitlers dagbøker i den tro at de var ekte. På den andre side har avisen presentert flere store saker før andre media, som informasjon fra Mordechai Vanunu om Israels atomvåpenprogram og en sak om at dronning Elisabeth II var misfornøyd med Margaret Thatchers styre.
- Australia: The Sunday Times er en søndagsavis i tabloidformat som distribueres i Vest-Australia. Opplagstallet har i senere år gått sterkt nedover, etter at The West Australian har tatt over mange av lesere. Avisen bli beskyldt for sensasjonalistisk journalistikk og dårlig kvalitetskontroll.
- India: Sunday Times er søndagsutgaven av The Times of India. Den utgis av The Times Group.
- Sør-Afrika: Sunday Times er en av de mest solgte søndagsaviser i Sør-Afrika.
- Singapore: The Sunday Times er søndagsutgaven til The Straits Times, en engelskspråklig avis distribuert på Singapore.