Sovjetunionen under Vinter-OL 1956

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Sovjetunionen under De olympiske leker
Sovjetunionen
Sovjetunionens flagg – Flaggbærere
IOK–kode   URS
Sovjetunionen under Vinter-OL 1956 i Cortina d'Ampezzo
Deltakere: 53 (47 menn, 6 kvinner)[1] fordelt på 6 øvelser
Flaggbærer Oleg Gontsjarenko
Medaljer:
Rang: 1
Gull
7
Sølv
3
Bronse
6
Totalt
16
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988
Vinterleker
1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988
Andre relaterte deltakelser
Samveldet av uavhengige stater Samveldet av uavhengige stater (1992)

Sovjetunionen under Vinter-OL 1956. Femtifem sportsutøvere, førtiåtte menn og sju kvinner, fra Sovjetunionen deltok i seks sporter, alpint, langrenn, kombinert, hurtigløp på skøyter, skihopping og ishockey under Vinter-OL 1956 i Cortina d'Ampezzo i Italia. Sovjetunionen, som deltok før første gang i et OL, ble beste nasjon med sju gull-, tre sølv- og seks bronsemedaljer. Skøyteløperen Oleg Gontsjarenko var Sovjetunionens flaggbærer under åpningsseremonien.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 1956 Cortina   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Sovjetunionen Sovjetunionen 7 3 6 16

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Sovjetunionen Sovjetunionen under vinter-OL 1956 i Cortina De olympiske ringer
Medaljer Utøvere Sport Øvelse Resultat
Gull Jevgenij Grisjin Skøyter hurtigløp Skøyter 500 meter 40,2
Gull Jevgenij Grisjin Skøyter hurtigløp Skøyter 1 500 meter 2.08,6
Gull Ljubov Kozyreva Langrenn Langrenn 10 km, damer 38.11,0
Gull Jurij Mikhajlov Skøyter hurtigløp Skøyter 1 500 meter 2.08,6
Gull Boris Sjilkov Skøyter hurtigløp Skøyter 5 000 meter 7.48,7
Gull Fjodor Terentjev
Pavel Koltsjin
Nikolaj Anikin
Vladimir Kuzin
Langrenn Langrenn 4 x 10 km stafett 2.15.30,0
Gull Jevgenij Babitsj
Vsevolod Bobrov
Aleksej Gurysjev
Nikolaj Khlystov
Jurij Krilov
Valentin Kuzin
Alfred Kutsjevskij
Grigorij Mkrtytsjan
Viktor Nikiforov
Jurij Pantjukhov
Nikolaj Putsjkov
Genrikh Sidorenkov
Viktor Sjuvalov
Nikolaj Sologubov
Ivan Tregubov
Dmitrij Ukolov
Aleksandr Uvarov
Ishockey Ishockey ishockey Finalerunden:
Sovjetunionen Sovjetunionen:

4-1 Sverige SWE
8-0Tyskland GER
7-4Tsjekkoslovakia TCH
4-0 USA USA
2-0Canada CAN
Sølv Rafael Gratsj Skøyter hurtigløp Skøyter 500 meter 40,8
Sølv Radja Jerosjina Langrenn Langrenn 10 km, damer 38.16,0
Sølv Ljubov Kozyreva
Alevtina Koltsjina
Radja Jerosjina
Langrenn Langrenn 3 x 5 km stafett, damer 1.09.28
Bronse Oleg Gontsjarenko Skøyter hurtigløp Skøyter 5 000 meter 7,57,5
Bronse Oleg Gontsjarenko Skøyter hurtigløp Skøyter 10 000 meter 16.42,3
Bronse Pavel Koltsjin Langrenn Langrenn 15 km 50.17,0
Bronse Pavel Koltsjin Langrenn Langrenn 30 km 1.45.45,0
Bronse Jevgenija Sidorova Alpint Alpint slalåm, damer
Bronse Fjodor Terentjev Langrenn Langrenn 50 km 2.53.32,0

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «The USSR and Olympism» (PDF). Olympic Review (International Olympic Committee) (84), s. 530–557. Oktober 1974. Besøkt 28. mars 2008.