Friidrett under Sommer-OL 2012

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Friidrett under Sommer-OL 2012
Arrangement
Sted: Storbritannia London
Arena: Olympiastadion i London
Dato: 3. - 13. august 2012
Antall deltakere
Nasjoner: Ikke kjent
Utøvere: ikke kjent

Friidrett under Sommer-OL 2012 vil finne sted på Olympiastadion i London. Konkurransen vil finne sted mellom 3. og 13. august 2012. Konkurranseprogrammet er identisk som i Sommer-OL 2008.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer Friidrett OL 2012 London Friidrett
 Nr.  Land Gull Sølv Bronse Totalt
1. USA USA 9 13 7 29
2. Russland Russland 8 5 5 18
3. Jamaica Jamaica 4 4 4 12
4. Storbritannia Storbritannia 4 1 1 6
5. Etiopia Etiopia 3 1 3 7
6. Kenya Kenya 2 4 5 11
7. Tyskland Tyskland 1 4 3 8
8. Australia Australia 1 2 0 3
9. Den dominikanske republikk Den dominikanske republikk 1 1 0 2
Frankrike Frankrike 1 1 0 2
Polen Polen 1 1 0 2
Tyrkia Tyrkia 1 1 0 2
13. Kina Kina 1 0 5 6
14. Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago 1 0 3 4
15. Tsjekkia Tsjekkia 1 0 1 2
16. Algerie Algerie 1 0 0 1
Bahamas Bahamas 1 0 0 1
Grenada Grenada 1 0 0 1
Kasakhstan Kasakhstan 1 0 0 1
Kroatia Kroatia 1 0 0 1
New Zealand New Zealand 1 0 0 1
Uganda Uganda 1 0 0 1
Ungarn Ungarn 1 0 0 1
24. Ukraina Ukraina 0 1 2 3
25. Cuba Cuba 0 1 1 2
26. Botswana Botswana 0 1 0 1
Colombia Colombia 0 1 0 1
Guatemala Guatemala 0 1 0 1
Iran Iran 0 1 0 1
Slovenia Slovenia 0 1 0 1
Sør-Afrika Sør-Afrika 0 1 0 1
Tunisia Tunisia 0 1 0 1
33. Bahrain Bahrain 0 0 1 1
Canada Canada 0 0 1 1
Estland Estland 0 0 1 1
Finland Finland 0 0 1 1
Italia Italia 0 0 1 1
Japan Japan 0 0 1 1
Marokko Marokko 0 0 1 1
Puerto Rico Puerto Rico 0 0 1 1
Qatar Qatar 0 0 1 1
Totalt 47 47 49 143

Resultater[rediger | rediger kilde]

Friidrett ved
Sommer-OL 2012
Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
100 m   herrer   damer
200 m herrer damer
400 m herrer damer
800 m herrer damer
1500 m herrer damer
5000 m herrer damer
10 000 m herrer damer
100 m hekk damer
110 m hekk herrer
400 m hekk herrer damer
3000 m
hinder
herrer damer
4×100 m stafett herrer damer
4×400 m stafett herrer damer
Landeveisøvelser
Maraton herrer damer
20 km kappgang herrer damer
50 km kappgang herrer
Tekniske øvelser
Lengdehopp herrer damer
Tresteg herrer damer
Høydehopp herrer damer
Stavsprang herrer damer
Kulestøt herrer damer
Diskoskast herrer damer
Spydkast herrer damer
Sleggekast herrer damer
Sammensatte øvelser
Sjukamp damer
Tikamp herrer
Forrige: Beijing 2008
Neste: Rio De Janeiro 2016

Øvelser[rediger | rediger kilde]

Herrer[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Resultat: Sølv: Resultat: Bronse: Resultat:
100 meter Jamaica Usain Bolt
Jamaica (JAM)
9,63
OR
Jamaica Yohan Blake
Jamaica (JAM)
9,75 USA Justin Gatlin
USA (USA)
9,79
200 meter Jamaica Usain Bolt
Jamaica (JAM)
19,32 Jamaica Yohan Blake
Jamaica (JAM)
19,44 Jamaica Warren Weir
Jamaica (JAM)
19,84
400 meter Grenada Kirani James
Grenada (GRN)
43,94 Den dominikanske republikk Luguelin Santos
Den dominikanske republikk (DOM)
44,46 Trinidad og Tobago Lalonde Gordon
Trinidad og Tobago (TRI)
44,52
800 meter Kenya David Rudisha
Kenya (KEN)
1.40,91 VR Botswana Nigel Amos
Botswana (BOT)
1.41,73 VJR Kenya Timothy Kitum
Kenya (KEN)
1.42,53
1500 meter Algerie Taoufik Makhloufi
Algerie (ALG)
3.34,08 USA Leonel Manzano
USA (USA)
3.34,79 Marokko Abdalaati Iguider
Marokko (MAR)
3.35,13
5000 meter Storbritannia Mo Farah
Storbritannia (GBR)
13.41,66 Etiopia Dejen Gebremeskel
Etiopia (ETH)
13.41,98 Kenya Thomas Pkemei Longosiwa
Kenya (KEN)
13.42,36
10 000 meter Storbritannia Mo Farah
Storbritannia (GBR)
27.30,42 USA Galen Rupp
USA (USA)
27.30,90 Etiopia Tariku Bekele
Etiopia (ETH)
27.31,43
110 meter hekk USA Aries Merritt
USA (USA)
12,92 USA Jason Richardson
USA (USA)
13,04 Jamaica Hansle Parchment
Jamaica (JAM)
13,12
400 meter hekk Den dominikanske republikk Felix Sanchez
Den dominikanske republikk (DOM)
47,63 USA Michael Tinsley
USA (USA)
47,91 Puerto Rico Javier Culson
Puerto Rico (PUR)
48,10
3000 meter hinder Kenya Ezekiel Kemboi
Kenya (KEN)
8.18,56 Frankrike Mahiedine Mekhissi-Benabbad
Frankrike (FRA)
8.19,08 Kenya Abel Mutai
Kenya (KEN)
8.19,73
4×100 meter stafett Jamaica Jamaica
Nesta Carter
Michael Frater
Yohan Blake
Usain Bolt
Kemar Bailey-Cole*
36,84 VR USA USA
Trell Kimmons
Justin Gatlin
Tyson Gay
Ryan Bailey
Jeff Demps*
Darvis Patton*
37,04 Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago
Keston Bledman
Marc Burns
Emmanuel Callender
Richard Thompson
38,12
4×400 meter stafett Bahamas Bahamas
Chris Brown
Demetrius Pinder
Michael Mathieu
Ramon Miller
2.56,72 USA USA
Bryshon Nellum
Joshua Mance
Tony McQuay
Angelo Taylor
Manteo Mitchell*
2.57,05 Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago
Lalonde Gordon
Jarrin Solomon
Ade Alleyne-Forte
Deon Lendore
2.59,40
Maraton Uganda Stephen Kiprotich
Uganda (UGA)
2.08.01 Kenya Abel Kirui
Kenya (KEN)
2.08.27 Kenya Wilson Kipsang Kiprotich
Kenya (KEN)
2.09.37
20 kilometer kappgang Kina Chen Ding
Kina (CHN)
1.18.46
OR
Guatemala Erick Barrondo
Guatemala (GUA)
1.18.57 Kina Wang Zhen
Kina (CHN)
1.19.25
50 kilometer kappgang Russland Sergej Kirdjapkin
Russland (RUS)
3.35.59
OR
Australia Jared Tallent
Australia (AUS)
3.36.53 Kina Si Tianfeng
Kina (CHN)
3.37.16
Høydehopp Russland Ivan Ukhov
Russland (RUS)
2,38 USA Erik Kynard, Jr.
USA (USA)
2,33 Qatar Mutaz Essa Barshim
Qatar (QAT)
Canada Derek Drouin
Canada (CAN)
Storbritannia Robert Grabarz
Storbritannia (GBR)
2,29
Stavhopp Frankrike Renaud Lavillenie
Frankrike (FRA)
5,97 OR Tyskland Björn Otto
Tyskland (GER)
5,91 Tyskland Raphael Holzdeppe
Tyskland (GER)
5,91
Lengdehopp Storbritannia Greg Rutherford
Storbritannia (GBR)
8,31 m Australia Mitchell Watt
Australia (AUS)
8,16 m USA Will Claye
USA (USA)
8,12 m
Tresteghopp USA Christian Taylor
USA (USA)
17,81 USA Will Claye
USA (USA)
17,62 Italia Fabrizio Donato
Italia (ITA)
17,48
Kulestøt Polen Tomasz Majewski
Polen (POL)
21,89 m Tyskland David Storl
Tyskland (GER)
21,86 m USA Reese Hoffa
USA (USA)
21,23 m
Diskoskast Tyskland Robert Harting
Tyskland (GER)
68,27 Iran Ehsan Hadadi
Iran (IRI)
68,18 Estland Gerd Kanter
Estland (EST)
68,03
Sleggekast Ungarn Krisztián Pars
Ungarn (HUN)
80,59 Slovenia Primož Kozmus
Slovenia (SLO)
79,36 Japan Koji Murofushi
Japan (JPN)
78,71
Spydkast Trinidad og Tobago Keshorn Walcott
Trinidad og Tobago (TRI)
84,58 Ukraina Oleksandr Pyatnytsya
Ukraina (UKR)
84,51 Finland Antti Ruuskanen
Finland (FIN)
84,12
Tikamp USA Ashton Eaton
USA (USA)
8869 USA Trey Hardee
USA (USA)
8671 Cuba Leonel Suarez
Cuba (CUB)
8523

Damer[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Resultat: Sølv: Resultat: Bronse: Resultat:
100 meter Jamaica Shelly-Ann Fraser-Pryce
Jamaica (JAM)
10,75 USA Carmelita Jeter
USA (USA)
10,78 Jamaica Veronica Campbell-Brown
Jamaica (JAM)
10,81
200 meter USA Allyson Felix
USA (USA)
21,88 Jamaica Shelly-Ann Fraser-Pryce
Jamaica (JAM)
22,09 USA Carmelita Jeter
USA (USA)
22,14
400 meter USA Sanya Richards-Ross
USA (USA)
49,55 Storbritannia Christine Ohuruogu
Storbritannia (GBR)
49,70 USA DeeDee Trotter
USA (USA)
49,72
800 meter Russland Marija Savinova
Russland (RUS)
1.56,19 Sør-Afrika Caster Semenya
Sør-Afrika (RSA)
1.57,23 Russland Ekaterina Poistogova
Russland (RUS)
1.57,53
1500 meter Tyrkia Aslı Çakır Alptekin
Tyrkia (TUR)
4.10,23 Tyrkia Gamze Bulut
Tyrkia (TUR)
4.10,40 Bahrain Maryam Yusuf Jamal
Bahrain (BRN)
4.10,74
5000 meter Etiopia Meseret Defar
Etiopia (ETH)
15.04,25 Kenya Vivian Cheruiyot
Kenya (KEN)
15.04,73 Etiopia Tirunesh Dibaba
Etiopia (ETH)
15.05,15
10 000 meter Etiopia Tirunesh Dibaba
Etiopia (ETH)
30.20,75 Kenya Sally Kipyego
Kenya (KEN)
30.26,37 Kenya Vivian Cheruiyot
Kenya (KEN)
30.30,44
100 meter hekk Australia Sally Pearson
Australia (AUS)
12,35 OR USA Dawn Harper
USA (USA)
12,37 USA Kellie Wells
USA (USA)
12,48
400 meter hekk Russland Natalja Antjukh
Russland (RUS)
52,70 USA Lashinda Demus
USA (USA)
52,77 Tsjekkia Zuzana Hejnová
Tsjekkia (CZE)
53,38
3000 meter hinder Russland Julija Zaripova
Russland (RUS)
9.06,72 Tunisia Habiba Ghribi
Tunisia (TUN)
9.08,37 NR Etiopia Sofia Assefa
Etiopia (ETH)
9.09,84
4×100 meter stafett USA USA
Tianna Madison
Allyson Felix
Bianca Knight
Carmelita Jeter
Jeneba Tarmoh*
Lauryn Williams*
40.82
VR
Jamaica Jamaica
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Sherone Simpson
Veronica Campbell-Brown
Kerron Stewart
Samantha Henry-Robinson*
Schillonie Calvert*
41.41 Ukraina Ukraina
Olesya Povh
Hrystyna Stuy
Mariya Ryemyen
Elyzaveta Bryzgina
42.04 NR
4×400 meter stafett USA USA
DeeDee Trotter
Allyson Felix
Francena McCorory
Sanya Richards-Ross
Keshia Baker*
Diamond Dixon*
3.16,87 Russland Russland
Julija Gusjtsjina
Antonina Krivoshapka
Tatjana Firova
Natalja Antjukh
Natalja Nazarova*
Anastasija Kapatsjinskaja*
3.20,23 Jamaica Jamaica
Christine Day
Rosemarie Whyte
Shericka Williams
Novlene Williams-Mills
Shereefa Lloyd*
3.20,95
Maraton Etiopia Tiki Gelana
Etiopia (ETH)
2.23.07
OR
Kenya Priscah Jeptoo
Kenya (KEN)
2.23.12 Russland Tatjana Arkhipova
Russland (RUS)
2.23.29
20 kilometer kappgang Russland Jelena Lasjmanova
Russland (RUS)
1.25.02
VR
Russland Olga Kaniskina
Russland (RUS)
1.25.09 Kina Qieyang Shenjie
Kina (CHN)
1.25.16
Høydehopp Russland Anna Tsjitsjerova
Russland (RUS)
2,05 USA Brigetta Barrett
USA (USA)
2,03 Russland Svetlana Shkolina
Russland (RUS)
2,03
Stavhopp USA Jennifer Suhr
USA (USA)
4,75 Cuba Yarisley Silva
Cuba (CUB)
4,75 Russland Jelena Isinbajeva
Russland (RUS)
4,70
Lengdehopp USA Brittney Reese
USA (USA)
7,12 Russland Jelena Sokolova
Russland (RUS)
7,07 USA Janay Deloach
USA (USA)
6,89
Tresteghopp Kasakhstan Olga Rypakova
Kasakhstan (KAZ)
14,98 Colombia Caterine Ibargüen
Colombia (COL)
14,80 Ukraina Olha Saladukha
Ukraina (UKR)
14,79
Kulestøt New Zealand Valerie Adams
New Zealand (NZL)
20,70 Russland Jevgenija Kolodko
Russland (RUS)
20,48 Kina Gong Lijiao
Kina (CHN)
20,22
Diskoskast Kroatia Sandra Perković
Kroatia (CRO)
69,11 Russland Darja Pishtsjalnikova
Russland (RUS)
67,56 Kina Li Yanfeng
Kina (CHN)
67,22
Sleggekast Russland Tatjana Lysenko
Russland (RUS)
78,18
OR
Polen Anita Włodarczyk
Polen (POL)
77,60 Tyskland Betty Heidler
Tyskland (GER)
77,13
Spydkast Tsjekkia Barbora Špotáková
Tsjekkia (CZE)
69,55 Tyskland Christina Obergföll
Tyskland (GER)
65,16 Tyskland Linda Stahl
Tyskland (GER)
64,91
Sjukamp Storbritannia Jessica Ennis
Storbritannia (GBR)
6955 Russland Tatjana Tsjernova
Russland (RUS)
6628 Ukraina Ljudmyla Josypenko
Ukraina (UKR)
6618

Program[rediger | rediger kilde]

K Kvalifisering H (Forsøks)heat ½ Semifinaler F Finale
M Morgen E Ettermiddag/kveld
Herrer
Dato → Fre 3. Lør 4. Søn 5. Man 6. Tir 7. Ons 8. Tor 9. Fre 10. Lør 11. Søn 12.
Øvelse ↓ M E M E M E M E M E M E M E M E M E M E
100 m K H ½ F
200 m H ½ F
400 m H ½ F
800 m H ½ F
1500 m H ½ F
5 000 m H F
10 000 m F
110 m hekk H ½ F
400 m hekk H ½ F
3000 m hinder H F
4x100 m stafett H F
4x400 m stafett H F
Maraton F
20 km kappgang F
50 km kappgang F
Lengdehopp K F
Tresteghopp K F
Høydehopp K F
Stavhopp K F
Kulestøt K F
Diskoskast K F
Spydkast K F
Sleggkast K F
Tikamp F
Damer
Date → Fre 3. Lør 4. Søn 5. Man 6. Tir 7. Ons 8. Tor 9. Fre 10. Lør 11, Søn 12.
Event ↓ M E M E M E M E M E M E M E M E M E M E
100 m H ½ F
200 m H ½ F
400 m H ½ F
800 m H ½ F
1500 m H ½ F
5 000 m H F
10 000 m F
100 m hekk H ½ F
400 m hekk H ½ F
3000 m hinder H F
4x100 m stafett H F
4x400 m stafett H F
Maraton F
20 km kappgang F

-
Lengdehopp K F
Tresteghopp K F
Høydehopp K F
Stavhopp K F
Kulestøt K F
Diskoskast K F
Spydkast K F
Sleggekast K F
Sjukamp F


Referanser[rediger | rediger kilde]