Fekting under Sommer-OL 1968

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
De olympiske ringer

Fekting under Sommer-OL 1968. Fekting var med på OL-programmet for sekstende gang 1968 i Mexico by. Det ble konkurrert om åtte olympiske titler, tre individuelle og tre i lag for menn og en individuell og en lagkonkurranse for damer. Det ble fektet med kårde, sabel og florett.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

Fekting
De olympiske ringer Fekting OL 1968 Mexico by Fekting
 Nr.  Land Gull Sølv Bronse Totalt
1. Sovjetunionen Sovjetunionen (URS) 3 4 0 7
2. Ungarn Ungarn (HUN) 2 2 3 7
3. Polen Polen (POL) 1 0 2 3
4. Frankrike Frankrike (FRA) 1 0 1 2
Romania Romania (ROU) 1 0 1 2
6. Italia Italia (ITA) 0 1 1 2
7. Mexico Mexico (MEX) 0 1 0 1
Totalt 8 8 8 24

Herrer[rediger | rediger kilde]

Florett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land
1. Ion Drîmbǎ Romania ROU
2. Jenő Kamuti Ungarn HUN
3. Daniel Revenu Frankrike FRA
4. Christian Noël Frankrike FRA
5. Jean-Claude Magnan Frankrike FRA
6. Mihai Ţiu Romania ROU


Florett lagkonkurranse[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land
1. Daniel Revenu
Christian Noël
Jean-Claude Magnan
Gilles Berolatti
Jacques Dimont
Frankrike FRA
2. Viktor Poetjatin
Joeri Sjarov
German Svesjnikov
Joeri Sissikin
Vasili Stankovitsj
Sovjetunionen URS
3. Zbigniew Skrudlik
Ryszard Parulski
Witold Woyda
Egon Franke
Adam Lisewski
Polen POL
4. Ion Drîmbǎ
Mihai Ţiu
Ştefan Hauckler
Tănase Mureşan
Iuliu Falb
Romania ROU
5. László Kamuti
Jenő Kamuti
Sandor Szabó
Gábor Füredi
Attila May
Ungarn HUN
6. Friedrich Wessel
Dieter Wellmann
Jürgen Theuerkauff
Jürgen Brecht
Tim Gerresheim
Vest-Tyskland FRG


Kårde[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land
1. Győző Kulcsár Ungarn HUN
2. Grigori Kriss Sovjetunionen URS
3. Gianluigi Saccaro Italia ITA
4. Viktor Modsalevski Sovjetunionen URS
5. Herbert Polzhuber Østerrike AUT
6. Jean Pierre Allamand Frankrike FRA


Kårde lagkonkurranse[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land
1. Győző Kulcsár
Csaba Fenyvesi
Zoltán Nemere
Pál Schmitt
Pál B. Nagy
Ungarn HUN
2. Akeksej Nikantsjikov
Grigori Kriss
Viktor Modsalevski
Josif Vitebski
Joeri Smoljakov
Sovjetunionen URS
3. Bogdan Andrzejewski
Michał Butkiewicz
Bohdan Gonsior
Henryk Nielaba
Kazimierz Barburski
Polen POL
4. Franz Rompza
Paul Gnaier
Dieter Jung
Max Geuter
Fritz Zimmermann
Vest-Tyskland FRG
5. Bernd Uhlig
Hans-Peter Schulze
Harry Fiedler
Klaus Dumke
Øst-Tyskland GDR
6. Gianfranco Paolucci
Claudio Francesconi
Giambattista Breda
Gianluigi Saccaro
Antonio Albanese
Italia ITA


Sabel[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land
1. Jerzy Pawłowski Polen POL
2. Mark Rakita Sovjetunionen URS
3. Tibor Pézsa Ungarn HUN
4. Vladimir Naslimov Sovjetunionen URS
5. Rolando Rigoli Italia ITA
6. Józef Nowara Polen POL


Sabel lagkonkurranse[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land
1. Mark Rakita
Vladimir Naslimov
Eduard Vinokoerov
Viktor Sidjak
Oemiar Mavlisjanov
Sovjetunionen URS
2. Wladimiro Calarese
Cesare Salvadori
Rolando Rigoli
Pierluigi Chicca
Michele Maffei
Italia ITA
3. Péter Bakonyi
Tamás Kovács
János Kalmar
Miklós Meszéna
Tibor Pézsa
Ungarn HUN
4. Marcel Parent
Claude Arabo
Bernard Vallée
Serge Panizza
Jean-Ernest Ramez
Frankrike FRA
5. Jerzy Pawłowski
Emil Ochyra
Józef Nowara
Franciszek Sobczak
Zygmunt Kawecki
Polen POL
6. Alex Orban
Alfonso Morales
Anthony Keane
Robert Blum
Thomas Balla
USA USA


Damer[rediger | rediger kilde]

Florett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land
1. Jelena Novikova Sovjetunionen URS
2. María del Pilar Roldán Tapia Mexico MEX
3. Ildikó Ujlaki-Rejtő Ungarn HUN
4. Brigitte Gapais Frankrike FRA
5. Kerstin Palm Sverige SWE
6. Galina Gorokhova Sovjetunionen URS

Florett lagkonkurranse[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land
1. Aleksandra Zabelina
Jelena Novikova
Galina Goroksjova
Tatjana Petrenko
Svetlana Tsjirkova
Sovjetunionen URS
2. Ildikó Ujlaki-Rejtő
Mária Gulácsy
Lídia Sákovics
Ildikó Bóbis
Paula Marosi
Ungarn HUN
3. Ileana Drîmbǎ
Olga Szabo
Ecaterina Iencic
Ana Ene
Maria Vicol
Romania ROU
4. Catherine Ceretti
Brigitte Gapais
Marie-Chantal de Petris
Claudette Herbster
Annick Level
Frankrike FRA
5. Heidi Schmid
Helga Volz-Mees
Gudrun Theuerkauff
Helga Koch
Monika Pulch
Vest-Tyskland FRG
6. Antonella Ragno
Giulia Lorenzoni
Bruna Colombetti Peroncini
Giovanna Masciotta
Silvana Sconciafurno
Italia ITA