Eckersbergmedaljen

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk

Eckersbergmedaljen (dansk: Eckersberg Medaillen) er en dansk utmerkelse som hvert år deles ut av Det Kongelige Akademi for de Skønne Kunster. Medaljen tildeles kunstnere som har ytet en innsats av høy kunstnerisk kvalitet innenfor den frie eller den bundne kunsten.

Eckersbergmedaljen er i bronse og ble innstiftet i 1883 etter at Akademiet på hundredårsdagen for maleren og professoren C.W. Eckersbergs fødsel (2. januar 1783) hadde vedtatt å slå en medalje til minne om han.[1] Medaljen ble utført av medaljør Harald Conradsen i 1888.

Det deles ut et varierende antall medaljer hvert år i april måned i forbindelse med akademiets årsfest.

Inntil 1922 kaltes medaljen for Aarsmedaillen og inntil 1923 kunne den også tildeles i sølv.

Medaljen kan nå kun mottas én gang. Inntil 1922 kunne man motta den opp til to ganger.

Mottakere av Eckersbergmedaljen[rediger | rediger kilde]

(listen er ikke fullstendig – den er komplett fra 1940)

2000-tallet[rediger | rediger kilde]

Katuaq - Grønlands kulturhus tegnet av Kim Holst Jensen hos schmidt hammer lassen architects Holst Jensen mottok Eckersbergmedaljen for blant annet dette bygget i 2009.
Arken Museum for Moderne Kunst tegnet av Søren Robert Lund, prisvinner i 2002.
Dunkers kulturhus i Helsingborg tegnet av Kim Utzon. Utzon mottok Eckersbergmedaljen for blant annet dette bygningskomplekset i 2001.
Årstall Mottaker Yrke Kommentar
2014 Finn Naur Petersen billedkunstner
Frank Maali og Gemma Lalanda arkitekter
Jesper Just billedkunstner
Kirstine Roepstorff billedkunstner
Pernille Schyum Poulsen og Jan Albrechtsen arkitekter
2013 Bodil Nielsen billedkunstner
Kristine Jensen arkitekt
Frans Jacobi billedkunstner
Søren Martinsen billedkunstner
2012 Michael Elmgreen og Ingar Dragset billedkunstnere
Marianne Levinsen arkitekt
Marianne Hesselbjerg billedhugger
John Kørner maler
2011 Louis Becker hos Henning Larsen Architects[2] arkitekt For utforming og bygging av byer
Poul Ove Jensen hos Dissing+Weitling[3] arkitekt For utforming av broer, bl.a. Storebælt
2011 Erik Varming billedhugger For «sit enestående og konsekvente arbejde med skulpturens væsen.»
Ursula Reuter Christiansen maler For «hendes væsentlige og konsekvente arbejde som billedkunstner, hendes fortællekraft og hendes kunstneriske bearbejdning af eventyr, myter, poesi og politik.»
2010 Peter Callesen[4] billedhugger For papirklipp og særlig rominstallasjonen Mirage fra 2004
Kirsten Dufour og Finn Thybo Andersen billedhuggere For deres individuelle og felles kunstarbeide
2010 Anna Maria Indrio hos Arkitektfirmaet C.F. Møller[4] arkitekt For Darwin Centre i London
Thomas Carstens arkitekt For nytt tilbygg ved herregården Nørre Vosborg i Vemb
Nils Holscher, Mikkel Nordberg og Claus Sivager arkitekter For Absalonskolen i Holbæk
2009 Kim Holst Jensen hos schmidt hammer lassen architects arkitekt For Katuaq kulturcenter i Nuuk på Grønland, Nykredits Hovedkontor på Kalvebod Brygge og nytt bibliotek i Halmstad i Sverige
2009 Jesper Rasmussen billedhugger For «sit enestående undersøgende arbejde med rummets muligheder og en markant kunstnerisk indsats»
Ole Broager billedhugger «For sit originale og personlige arbejde inden for den rumlige kunst.»
Inge Ellegaard maler For sin «stærkt personlige og kompromisløse holdning til maleriet..»
Leonard Forslund maler For sitt «enestående og konsekvente arbejde med maleriet og dets rumlige muligheder..»
2008 Karen Exner arkitekt For Bruuns Arkade i Aarhus
Mads Bjørn Hansen og Mette Tony hos Tegnestuen Praksisarkitekter arkitekter For bl.a. Næstved kulturhus og «Guldmedaljeprojektet»
2008 Henrik B. Andersen billedhugger For skulpturene «Ostranenie», «Optike Spectativus» og «Space Model»
Sophia Kalkau billedhugger For «sin markante kunstneriske indsats, hvor fantasi og virkelighed ikke længere er hinandens modsætninger men hinandens særlige nødvendighed»
Lilibeth Cuenca Rasmussen billedhugger og performanceartist For utstillingen A Void i 2007
Kaspar Bonnén maler Motivering: «Han maler, laver installationer, skulpturer og skriver. Der er tempo på. Et menneske i en rastløs tid, der søger en måde at få greb på de mange tanker, informationer og sanseindtryk, vores verden er bristefærdig af.»
2007 Troels Troelsen hos Henning Larsen Architects arkitekt For Utenriksministeriet i Riyadh, balletsenter i Tiblisi, utvidelsen av Glyptoteket og Frederiksberg Gymnasium og utvidelsen av Moesgård Museum i Århus
2007 Jens Haaning billedhugger For blant annet «Way of Water»
Kerstin Bergendal billedhugger For «sit enestående og konsekvente arbejde for udvidelsen af kunstens rum»
Cai-Ulrich von Platen maler For «sin enestående billedkunstneriske indsats»
Poul Pedersen maler For «sit systematiske arbejde med maleriets form og betydning»
Per Marquard Otzen maler og tegner For sine tegninger i avisene Information og Politiken gjennom mer enn 40 år.
2006 Jytte Høy billedhugger For «sin enestående indsats med skulptur og installation»
Erland Knudssøn Madsen billedhugger For sin «evne til at berige verden med sitrende, overraskende, nyskabende og mulige former»
Jørgen Carlo Larsen billedhugger For «sit enestående og konsekvente arbejde med rummet og dets skulpturelle muligheder»
Peter Holst Henckel maler For blant annet «World of Butterflies» og «Bagsider», hedret for «enestående billedkunstneriske indsats»
Malene Landgreen maler Blant annet for utsmykkingen av transitthallen i Ålborg lufthavn
2006 Signe Cold og Christian Cold hos tegnestuen Entasis arkitekter For hovedinngangen til ZOO, utbyggingen av Kildeskovhallen, daginstitusjon på Vesterbro og Svanemøllens kaserne
2005 Bjarke Ingels og Julien De Smedt hos Plot Tegnestuen arkitekter For maritimt ungdomshus ved østkysten av Amager og havbadet ved Islands Brygge
2005 Steen Høyer arkitekt For Nørrebroparken
2005 Jørgen Michaelsen billedhugger For «sin særegne og omfattende værkproduktion»
2005 Henning Christiansen billedhugger og komponist Fordi han «er noget så upassende som international, udefinerbar, en mærkelig uhåndterlig størrelse, der nægter at lade sig opsluge af kendte kategorier, men insi-sterer på kunstens frihedsskabende fantasi i alle livets forhold.»
2005 Ellen Hyllemose maler Fordi hun «udviser en decideret åbenhed i forhold til feltet og den frie kunst, og hun har en evne til at visualisere et anderledes, nærmest tvivlsomt blik på det allerede eksisterende og forhåndenværende.»
2005 Tal R maler For «... en gigantisk arbejdsindsats, fremdrevet af talent, mod, styrke og udpræget billedintelligens.»
2005 Per Bak Jensen fotograf For «Det virtuose, visuelle udtryk (som) skaber en synæstetisk oplevelse af stilhed og væde»
2005 Vibeke Mencke Nielsen maler For hennes innsats som den første kvinnen i et professorat på Billedkunstskolene.
2004 Jeppe Aagaard Andersen arkitekt For Sundpromenaden i Malmö
2004 Dorte Mandrup-Poulsen arkitekt For «sin evne til med enkle midler at skabe et rigt arkitektonisk værk»
2004 Martin Erik Andersen billedhugger For hele hans kunstneriske virksomhet.
2004 Olafur Eliasson billedhugger For hele hans kunstneriske virksomhet.
2004 Søren Jensen billedhugger
2004 Claus Carstensen maler For «På en usædvanligt gennemført måde har Claus Carstensen været på højde med den postmoderne tidsalders mimetiske, distancerede og hårdtslående provokative måde at sætte spørgsmål ved maleriet, kunsten og kunstmarkedets rolle.»
2004 Leif Kath maler
2003 Peter Bonde maler
2003 Mogens Gissel maler
2003 Nille Juul-Sørensen og Erik Sørensen arkitekter For stasjonene på Københavns metro
2003 Torben Schønherr landskapsarkitekt
2003 Eva Koch billedhugger
2002 Viera Collaro maler
2002 Nils Erik Gjerdevik maler
2002 Stig Lennart Andersson arkitekt «For sine lødige arbejder med landskabs- og havekunst»
2002 Søren Robert Lund arkitekt For sin kunstneriske kvalitet i arbeidene med kunstmuseet Arken, Sjællandske Avistrykkeri og Tivolis have.
2002 Øivind Nygård billedhugger
2002 Finn Reinbothe billedhugger
2001 Jes Fomsgaard maler
2001 Michael Kvium maler
2001 Ole Helweg arkitekt For skoleparken i Holte og Hotel Laponia i Lappland
2001 Knud Fladeland Nielsen arkitekt For bl.a. 1. premie i havnekonkurransene i København og Aarhus, 2. premie for Operaen i Oslo og 1. premie for Hotel Pro Formas kunsthus i Ørestaden. «For sin vedholdende evne, til at bygge nye og flere oplevelsesmæssige værdier ind i vor tids nøgterne arkitektursprog.»
2001 Kim Utzon arkitekt For Paustianhuset, huset for Arbejdsgiverforeningen for Handel, Transport og Service og Dunkers kulturhus i Helsingborg
2001 Lone Høyer Hansen billedhugger
2001 Anita Jørgensen billedhugger
2000 Per Arnoldi maler
2000 Nina Sten-Knudsen maler
2000 Mogens Otto Nielsen maler
2000 Georg Rotne arkitekt For Øresundsbroen
2000 Morten Stræde billedhugger For hans omfattende produksjon siden 1980-tallet.

1900-tallet[rediger | rediger kilde]

1999–1950[rediger | rediger kilde]

Årstall Mottaker Yrke Kommentar
1999 Jesper Christiansen maler
Peter Lautrop maler
Ane Mette Ruge billedhugger
Elisabeth Toubro billedhugger
1999 Mogens Breyen arkitekt For Axeltorv i København
3XN arkitekter For rettsbygningen i Holstebro og DGIs hovedkontor i Vingsted
Schmidt, Hammer & Lassenv/ Morten Schmidt, Bjarne Hammer Rasmussen og John Foldbjerg Lassen arkitekter For Kulturhuset i Nuuk og bygningen for Århus Datagrafik
1998 Henrik Have maler
Jytte Rex maler
Frithioff Johansen maler
Christian Lemmerz billedhugger
1998 Theo Bjerg arkitekt
Niels Vium arkitekt
1997 Margrete Sørensen billedhugger
Eric Andersen maler
Erik Hagens maler og grafiker
Karin Birgitte Lund tegner og grafiker
1997 Jens Fredslund arkitekt
Poul Ingemann arkitekt
1996 Erik A. Frandsen maler
Sys Hindsbo maler
Bent Karl Jacobsen maler
Aksel Jensen maler
Kehnet Nielsen maler
Lene Adler Petersen maler
Kirsten Justesen billedhugger
Thorbjørn Lausten billedhugger
1996 Mads Møller arkitekt
Jan Søndergaard arkitekt
1995 Merete Barker maler
Troels Wörsel maler
Jørgen Roos filminstruktør
Kirsten Ortwed billedhugger
1995 Mogens Boertmann arkitekt
Nils Fagerholt arkitekt
Johan Fogh og Per Følner arkitekter
1994 Kirsten Dehlholm billedhugger
Peter Brandes maler
Otto Lawaetz maler
Inge Lise Westman maler
1994 Boje Lundgaard + Lene Tranberg arkitekter
1993 Ingvar Cronhammar billedhugger
1993 Svend Kirk Axelsson arkitekt
1992 Per Neble billedhugger
Kai Lindemann maler
1992 Ib og Jørgen Rasmussen arkitekt
1991 Jens Birkemose maler
Stig Brøgger maler
Torben Ebbesen billedhugger
1991 Claus Bjarrum arkitekt
Jørgen Hauxner arkitekt
1990 Jørgen Boberg maler
Helle Thorborg maler
Thomas Bang billedhugger
1990 Tage Lyneborg arkitekt
1989 Peter Bonnén billedhugger
Freddie A. Lerche maler
Gudrun Poulsen maler
Ole Heerup maler
Eiler Kragh maler
1989 Susanne Ussing arkitekt
Carsten Hoff arkitekt
1988 Mogens Møller billedhugger
1988 Hanne Varming billedhugger
1988 Leif Lage maler
1988 Finn Mickelborg maler
1988 Erik Krogh arkitekt
1988 Hans Munk Hansen arkitekt
1987 Nanna Hertoft maler
1987 Frank Rubin maler
1987 Ulrik Plesner arkitekt
1987 Sven-Ingvar Andersson arkitekt
1986 Jørgen Rømer maler
1986 Arne Johannessen maler
1986 Ingálvur av Reyni maler
1986 Carsten Juel-Christiansen arkitekt
1986 Hein Heinsen billedhugger
1985 John Olsen maler
1985 Elsa Nielsen maler
1985 Agnete Therkildsen maler
1985 Seppo Mattinen maler
1985 Hanne Kjærholm arkitekt
1985 I.P. Junggreen Have arkitekt
1984 Mogens Jørgensen maler
Tonning Rasmussen maler
Hans Christian Rylander maler
Kurt Trampedach maler
Ole Christensen billedhugger
1984 Finn Monies arkitekt
1983 Knud Hansen maler
1983 Søren Kjærsgaard maler
1983 Mogens Lohmann maler
1983 Ole Sporring maler
1983 Inger og Johannes Exner arkitekt
1983 Jørgen Vesterholt arkitekt
1983 Alev Siesbye billedhugger
1982 Sven Hauptmann maler
1982 Gudrun Steenberg maler
1982 Anders Kirkegaard maler
1982 Anna Maria Lütken maler
1982 Franka Rasmussen maler
1982 Knud Preisler arkitekt
1982 Claus Bonderup arkitekt
1982 Tegnestuen Vandkunsten arkitekter
1981 Vera Myhre maler
1981 Karin Nathorst Westfelt maler
1981 Knud Munk arkitekt
1980 Emil Gregersen maler
1980 Erik Korshagen arkitekt
1980 Bjørn Nørgaard billedhugger
1980 Niels Guttormsen billedhugger
1980 Børge Jørgensen billedhugger
1979 Else Fischer-Hansen maler
1979 Arne Ungermann maler
1979 Henning Damgård-Sørensen maler
1979 Eva Sørensen billedhugger
1978 Poul Gernes maler
1978 Jørn Larsen maler
1978 Tage Stentoft maler
1978 Hans Dissing arkitekt
1978 Otto Weitling arkitekt
1978 Knud Peter Harboe arkitekt
1977 Gunnar Aagaard Andersen maler
1977 Erik Hansen arkitekt
1976 Alfred Madsen maler
1976 Niels Macholm maler
1976 Eivind Lorentzen arkitekt
1975 Arne Haugen Sørensen maler
1975 Egon Fischer billedhugger
1975 Hans Henrik Engqvist arkitekt
1975 Philip Arctander arkitekt
1974 Henrik Buch maler
1974 Rasmus Nellemann maler
1974 Gert Nielsen billedhugger
1973 Jørgen Selchau arkitekt
1973 Gehrdt Bornebusch arkitekt
1973 Max Brüel arkitekt
1973 Sven Hansen arkitekt
1973 Helge Bertram maler
1973 Erik Lynge billedhugger
1972 Jens-Flemming Sørensen billedhugger
Sigrid Lütken billedhugger
Vibeke Klint vever
Anna Thommesen vever
Knud Hvidberg maler
Johannes Carstensen maler
1971 Kasper Heiberg maler
Richard Winther maler
1971 Tyge Arnfred arkitekt
1970 Poul Gadegaard maler
Erling Jørgensen maler
Christian Poulsen keramiker
1970 Knud Holscher arkitekt
1969 Jørgen Haugen Sørensen billedhugger
Willy Ørskov billedhugger
Kjeld Hansen maler
1969 Ole Nørgård arkitekt
1968 Agnete Bjerre maler
Ib Braase billedhugger
1968 Rigmor Andersen arkitekt
Annelise Bjørner arkitekt
1967 Knud Friis arkitekt
1967 Elmar Moltke Nielsen arkitekt
1967 Gunnar Westman billedhugger
1967 Poul Ekelund maler
1967 Erling Frederiksen maler
1967 Agnete Varming maler
1966 Søren Georg Jensen maler
1966 Poul Bjørklund maler
1966 Johan Richter arkitekt
1966 Arne Gravers arkitekt
1965 Henning Larsen arkitekt
1965 Erik Thommesen billedhugger
1965 Frede Christoffersen maler
1965 Reidar Magnus maler
1964 Albert Mertz maler
1964 Sigurd Vasegaard maler
1964 Lis Ahlmann arkitekt
1963 Anna Klindt Sørensen keramiker
1963 Gertrud Vasegaard keramiker
1963 Jeppe Vontillius maler
1963 Henning Jensen arkitekt
1963 Torben Valeur arkitekt
1963 Agnete Madsen billedhugger
1962 Preben Hornung maler
1962 Svend Engelund maler
1962 Bertel Udsen arkitekt
1961 Karen og Ebbe Clemmensen arkitekt
1961 Willy Hansen arkitekt
1961 Flemming Bergsøe maler
1961 Jørgen Andersen Nærum maler
1960 Ejler Bille maler
1960 Sven Havsteen-Mikkelsen maler
1960 Poul Kjærgaard arkitekt
1960 Poul Kjærholm arkitekt
1960 Henry Luckow-Nielsen billedhugger
1959 Egill Jacobsen maler
1959 Ole Kielberg maler
1959 Jørgen Bo arkitekt
1959 Jørn Nielsen arkitekt
1959 Bent Sørensen billedhugger
1958 Henry Heerup maler
1958 Harald Leth maler
1958 Holger Jensen arkitekt
1958 Vilhelm Wohlert arkitekt
1957 Albert Gammelgaard maler
1957 Karl Bovin maler
1957 Jørn Utzon arkitekt
1957 Erik Christian Sørensen arkitekt
1957 Helge Holmskov billedhugger
1956 Erik Herløw arkitekt
1956 Hans J. Wegner arkitekt
1956 Carl Østerbye maler
1955 Eva og Nils Koppel arkitekter
1955 Christian Daugaard maler
1955 Adam Sophus Danneskiold-Samsøe maler
1954 Mogens Zieler maler
1954 Kaj Estrup maler
1954 Hjalte Skovgaard billedhugger
1954 Viggo Møller-Jensen arkitekt
1953 Kaj Mottlau maler
Petri Gissel maler
William Gersel billedhugger
Jørgen Thoms billedhugger
1953 Halldor Gunnløgsson arkitekt
Ole Hagen arkitekt for eget sommerhus, Knudsvej i Rungsted
1952 Dan Sterup-Hansen maler
Helge Nielsen maler
1952 Povl Ernst Hoff arkitekt
Bennet Windinge arkitekt
1951 Holger J. Jensen maler
Hans Bendix maler
Henning Seidelin billedhugger
Grethe Bagge billedhugger
1951 Hans Hansen arkitekt
Helge Refn arkitekt
1950 Richard Mortensen maler
Carl-Henning Pedersen maler
1950 Børge Mogensen arkitekt

1949–1900[rediger | rediger kilde]

Mariebjerg kirkegård ble anlagt som kommunal sentralkirkegård i årene 19261933 av G.N. Brandt. Brandt mottok Eckersbergmedaljen for dette i 1937.
Maleren Ernst Zeuthen i sitt sommerhus i Hundested. Zeuthen var en av prismottakerne i 1926
Egelund slott som arkitekt Carl Harild fikk Eckersbergmedaljen for i 1918.
Axel Berg,
mottaker for arktektur i 1910
Elektrisitetsbygningen på Landsutstillingen i Århus fra 1909, tegnet av utstillingens hovedarkitekt Anton Rosen. Rosen mottok Eckersbergmedaljen for Landudstillingen i 1909.
«To løver eller De utilfredse» av Lauritz Jensen som mottok Eckersbergmedaljen for dette verket i 1905.
Maleren Carl Locher portrettert av Michael Ancher i 1909 sammen med sin hund Tiger. Locher mottok Eckersbergmedaljen både i 1903 og 1904.
Anna Ancher – selvportrett, ca. 1877-78. Prisvinner i 1903 og 1904
Brorsons kirke i København tegnet av arkitekt Thorvald Jørgensen, prismottaker i 1901.
Københavns godsbanegård tegnet av DSBs overarkitekt Heinrich Wenck og innviet i 1901. Wenck ble tildelt Eckersbergmedaljen for dette verket i 1901. Bygget ble revet i 1968.
Sankt Lukas kirkeFrederiksberg tegnet av Valdemar Koch. Han mottok Eckersbergmedaljen for dette i 1900.
Årstall Mottaker Yrke Kommentar
1949 Agnete Jørgensen billedhugger

for «Sittende kvinde»[5]

August Keil billedhugger for «Moder med dreng»[6]
Egon Mathiesen maler for «Legende børn»[7]
Hans Georg Skovgaard arkitekt
Edvard Kindt-Larsen arkitekt
1948 Svend Johansen maler
Lauritz Hartz maler, tegner og grafiker
Mogens Andersen maler, grafiker og keramiker
Knud Hansen arkitekt
Tove Ólafsson billedhugger
Hakon Stephensen arkitekt
1947 Finn Juhl møbeldesigner for innredningen av Bing & Grøndahls butikk på Amagertorv
Ejgil Vedel billedhugger og maler for statuen «Moder med sovende barn»
Bizzie Høyer maler
Júlíana Sveinsdóttir maler og billedvever for «Fra Vestmannaøerne, Ellidaey»
Ville Jais-Nielsen maler for portrett av datteren Lise
1946 Jørgen Gudmundsen-Holmgreen billedhugger
Ulf Rasmussen billedhugger for Merete Rasmussen, kunstnerens hustru, skulptur i marmor
Flemming Grut arkitekt
Sophie Pedersen maler
Poul Sørensen maler
1945 Erik Hoppe maler
Inge Finsen billedhugger
Ole Søndergaard arkitekt
C.F. Møller arkitekt
Tyge Holm arkitekt
Arne Ludvigsen arkitekt for Rømøgården
C.Th. Sørensen landskapsarkitekt
1944 Gottfred Eickhoff billedhugger
Knud Nellemose billedhugger for «Ung mand med diskos»
Carl Jensen maler
Axel Skjelborg maler for «Heste i solskin»
Svenn Eske Kristensen arkitekt for A/S Schous Fabriker
1943 Christine Swane maler
Povl Schrøder maler for «Model»
Aage Nielsen-Edwin billedhugger
Kaj Louis Jensen billedhugger og maler for «Gruppe»
Agnes Lunn billedhugger og maler
Viggo S. Jørgensen arkitekt
Hans Christian Hansen arkitekt
1942 Anker Hoffmann billedhugger
Hugo Liisberg billedhugger for «Sandalpigen»
Elof Risebye maler
Niels Grønbech maler
1941 Frits Schlegel arkitekt
Vilhelm Lauritzen arkitekt
Aage Petersen billedhugger for portrettbyste av faren
Victor Haagen-Müller maler for «Aften over Ørkenen, Anholt»
Gunnar Hansen billedhugger for «Moses' bøn»
1940 Søren Hjorth Nielsen maler og grafiker
Erik Møller arkitekt for Nyborg Folkebibliotek
Flemming Lassen arkitekt for Nyborg Folkebibliotek
Henrik Starcke billedhugger
Astrid Noack keramiker/billedhugger
1939 Egil Fischer arkitekt og byplanlegger for gate- og bebyggelsesplan for de sentrale eldre delene av Århus
Paul Høm maler
1938 Mogens Koch arkitekt
Axel Salto maler, grafiker og keramiker for «Hjortekamp» (maleri)
Knud Agger maler
1937 G.N. Brandt landskapsarkitekt for Mariebjerg Kirkegård
Niels Lergaard maler
1936 Arne Jacobsen arkitekt
Aage Rafn arkitekt for Vartov gl. Kloster, Lersø Parkallé 28A-X, København
Adam Fischer billedhugger for portrettbyste av Eva la Cour
Georg Jacobsen maler og arkitekt
Herluf Jensenius tegner
Arnoff Thomsen billedhugger for portrettbyste av Allan Baeck
1935 Thomas Havning arkitekt for eget hus, Valby Langgade 7A
1934 Harald Quistgaard billedhugger for «Kalchas»
1933 Oluf Høst maler
Einar Packness arkitekt
Arno Malinowski designer, billedhugger og keramiker for statuetten «Diana på hjort»
Siegfred Neuhaus maler for «Dame med florentinsk stråhat»
1931 Jens Søndergaard maler
1930 Thorkild Henningsen arkitekt
Mogens Bøggild billedhugger
Ebba Carstensen maler
1929 Bent Helweg-Møller arkitekt for ombygning av Heerings Gård
Jais Nielsen maler/keramiker
1928 Ludvig Find maler for «Selvportræt»
Kaare Klint arkitekt
Hans W. Larsen billedhugger for «Luna besøger Endymion»
1927 Knud V. Engelhardt designer
Kay Fisker arkitekt
1926 Kay Fisker arkitekt
Axel P. Jensen maler for «Lien ved Pirupshvarre»
Ernst Zeuthen maler og grafiker
1925 Edvard Weie maler
1924 Olaf Rude maler
William Scharff maler for «Drivende skyer»
1923 Emanuel Monberg arkitekt for Dansk Dampskibsrederiforening, Amaliegade 33
Niels Bjerre maler
Kræsten Iversen maler
1922 Carl Fischer maler
1921 Axel Ekberg arkitekt for gravkammer på Hørsholm kirkegård
Niels Hansen maler
1920 Poul Holsøe arkitekt
Jens Lund billedhugger
1919 Knud Kyhn keramiker, maler
Karl Larsen maler
Jens Lund billedhugger
Sigurd Swane maler
1918 Carl Harild arkitekt for Egelund slott ved Fredensborg
1917 Hans Knudsen maler for «Afteninteriør»
1916 Thyra Boldsen billedhugger for «Løberske ved Startstedet»
Hans Knudsen maler
1915 Henning Hansen arkitekt for Danmarks hus på Den baltiske utstillingen i Malmö
Eiler Sørensen maler for «Børn i snesjap»
1914 Rasmus Harboe billedhugger
Kristoffer Varming arkitekt for Annebergparken
Axel Poulsen billedhugger
Eiler Sørensen maler for «Åen og børnene»
1913 Svend Hammershøi maler og keramiker
1912 Vilhelm Th. Fischer maler
Svend Hammershøi maler og keramiker
Gunnar Jensen billedhugger og medaljør for modellen til «Carl Jacobsen-plaquetten»
P.A. Schou maler for «Et møde»
Sigurd Wandel maler
1911 Carl Brummer arkitekt for konsul Ludvigsens villa, Svanemøllevej 41 og
grosserer L. Beijers villa i Skodsborg
Vilhelm Th. Fischer maler for «Regnspover klar til at lette»
Lorenz V. Hinrichsen maler for «Bygevejr»
Carl V. Meyer maler for «En sulten ved døren»
Einar Utzon-Frank billedhugger for «Amleth»
Johannes Wilhjelm maler
1910 Axel Berg arkitekt
J.J. Bregnø billedhugger for «Energien vågner»
Hans Nikolaj Hansen maler, illustratør, grafiker for raderinger
Frederik Lange maler
Sigurd Wandel maler
Johannes Wilhjelm maler
1909 Anton Rosen arkitekt for Landsutstillingen i Århus
J. Th. Hansen maler
Johannes Magdahl Nielsen arkitekt
Carl V. Meyer maler for «Generalprøve på en ny geschäft»
Herman Vedel maler for «Portræt af prof. Th.N. Thiele»
Carl Mortensen billedhugger for «En Kapgænger i Start»
1908 Gotfred Tvede arkitekt for Finsens Klinik for medicinske Sygdomme, A.F. Kriegers Vej/Rosenvængets Hovedvej
Carl Holsøe maler for «Aften»
Ejnar Nielsen maler for «En læsende blind pige»
Ingeborg Irminger billedhugger for «Yngling» (statue)
P.A. Schou maler for «Alvor»
Herman Vedel maler for «Portræt»
Sigurd Wandel maler
1907 Carl Brummer arkitekt for grosserer Aage Heymans villa, Strandvejen 93
N.V. Dorph maler for «Fra Saint Germain»
Vilhelm Arnesen maler
Frederik Lange maler
J.C. Schlichtkrull maler for «Mellem bakkerne, aftensol»
1906 Hans Smidth maler
Agnes Slott-Møller maler
1905 Lauritz Jensen billedhugger for «To Utilfredse»
Charles Lindstrøm billedhugger for «En gammel kone» (byste)
Hans Smidth maler for «På hjemvejen»
1904 Anna Ancher maler for «Et missionsmøde»
Victor Nyebølle arkitekt for Nazaret kirke
N.V. Dorph maler for «Generalkonsul E.A. Delcomyn»
Edvard Eriksen billedhugger for «Håbet»
Viggo Jarl billedhugger for «De knækkede vinger»
Carl Locher maler
1903 Anna Ancher maler
Hans Nikolaj Hansen maler for raderingen «Circe»
Carl Locher maler
Carl Mortensen billedhugger for «En fodboldspiller»
1902 Gotfred Tvede arkitekt (for alderdomshjem ved Guldbergsgade i De Gamles By)
J.C. Schlichtkrull maler for «Kunstnerens hustru»
1901 Martin Borch arkitekt for Skt. Andreas kirke
Thorvald Jørgensen for Brorsons kirke
Heinrich Wenck for Københavns godsbanegård
1901 Lorenz V. Hinrichsen maler for «Enebærkrat, Tisvilde»
Carl Holsøe for «Interiør»
L.A. Ring
Carl Wentorf for «Portræt af tømrermester Harald Olsen»
1900 Rasmus Andersen billedhugger for «E.V. Dalgas»
Carl Bonnesen billedhugger
1900 Valdemar Koch arkitekt for Lucaskirken på Frederiksberg

1800-tallet[rediger | rediger kilde]

Kristkirken i København som Valdemar Koch fikk Eckersbergmedaljen for i 1898.
Billedhuggeren Ludvig Brandstrup mottok Eckersbergmedaljen både i 1892 og 1896.
«Fiskere ved stranden en stille sommeraften» som Michael Ancher fikk Eckersbergmedaljen for i 1889.
Årstall Mottaker Yrke Kommentar
1899 Peter Ilsted maler
1898 Lauritz Jensen billedhugger for «Anskudt Kronhjort»
Knud Larsen maler
1898 Heinrich Wenck arkitekt for Kystbanens stasjoner
Valdemar Koch arkitekt for Kristkirken i København
1897 Hans Agersnap maler for «Klar vinterdag»
1896 Ludvig Brandstrup billedhugger
Gunnar Jensen billedhugger/medaljør for Julius Thomsens Jubilæumsmedalje
L.A. Ring maler
1894 N.P. Mols maler for «Regnvejr»
Knud Larsen maler
Carl Bonnesen billedhugger
Martin Borch arkitekt for Provinsarkivet i Odense, nå Landsarkivet for Fyn
1893 H.A. Brendekilde maler for «En landevej»
N.P. Mols maler for «Mens redningsbåden er ude»
Laurits Tuxen maler
1892 Ludvig Brandstrup billedhugger for «Psyke»
H.A. Brendekilde maler for «Forår»
Joakim Skovgaard maler for «Udenfor Dagsås Kirke i Halland»
Rudolf Bissen maler for «Kystbillede, stille eftermiddag»
1891 Edvard Petersen maler
1890 Erik Henningsen maler
Edvard Petersen maler
Theodor Philipsen maler
Rudolf Bissen maler for «I læ af brinken»
1889 Michael Ancher maler for «Fiskere ved stranden en stille sommeraften»[8]
Valdemar Irminger maler
1888 Valdemar Irminger maler
Christian Blache maler
1887 Carl Thomsen maler for «Besøg i atelieret»[9]
Michael Ancher maler
Christian Blache maler
1883 Thorvald Niss maler for «Fra Folehaven, et stengærde ved et skovbryn»[10]

Referanser[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]