EM på skøyter 2008

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk

EM på skøyter 2008, det 33. for kvinner og det 102. for menn, ble avholdt 12. og 13. januar 2008 i overbygde Kolomna kunstisbane i Kolomna, Russland.

Tittelforsvarere fra EM på skøyter 2007 i Collalbo i Italia er tsjekkiske Martina Sáblíková og nederlandske Sven Kramer. Sven Kramer vant EM for menn, ett drøyt poeng foran Håvard Bøkko, og med italienske Enrico Fabris på bronse. Ireen Wüst vant EM for kvinner, Paulien van Deutekom fikk sølv mens Martina Sáblíková vant bronse.

Dag 1[rediger | rediger kilde]

500 meter kvinner[rediger | rediger kilde]

Plass Navn Nasjon Tid
1 Jekaterina Lobysjeva Russland Russland 39,24
2 Marrit Leenstra Nederland Nederland 39,26
3 Paulien van Deutekom 0 Nederland Nederland 39,40
4 Ireen Wüst Nederland Nederland 39,43
5 Claudia Pechstein Tyskland Tyskland 39,52

500 meter menn[rediger | rediger kilde]

Sven Kramer vant 500 meter.
Plass Navn Nasjon Tid
1 Sven Kramer Nederland Nederland 36,20
2 Konrad Niedzwiedzki 0 Polen Polen 36,21
3 Jevgenij Lalenkov Russland Russland 36,32
4 Håvard Bøkko Norge Norge 36,32
5 Ivan Skobrev Russland Russland 36,36

3000 meter kvinner[rediger | rediger kilde]

Plass Navn Nasjon Tid
1 Martina Sáblíková Tsjekkia Tsjekkia 4.01,67
2 Ireen Wüst Nederland Nederland 4.02,14
3 Paulien van Deutekom 0 Nederland Nederland 4.03,40
4 Claudia Pechstein Tyskland Tyskland 4.04,66
5 Daniela Anschütz Tyskland Tyskland 4.04,71

5000 meter menn[rediger | rediger kilde]

Håvard Bøkko ble nr 2 på 5000 meter for menn
Plass Navn Nasjon Tid
1 Sven Kramer Nederland Nederland 6.11,78
2 Håvard Bøkko Norge Norge 6.17,45
3 Wouter Olde Heuvel 0 Nederland Nederland 6.17,69
4 Enrico Fabris Italia Italia 6.17,86
5 Ivan Skobrev Russland Russland 6.24,10

Dag 2[rediger | rediger kilde]

1500 meter kvinner[rediger | rediger kilde]

Plass Navn Nasjon Tid
1 Ireen Wüst Nederland Nederland 1.56,88
2 Paulien van Deutekom Nederland Nederland 1.57,07
3 Marrit Leenstra Nederland Nederland 1.57,24
4 Claudia Pechstein Tyskland Tyskland 1.57,28
5 Daniela Anschütz-Thoms 0 Tyskland Tyskland 1.57,91

1500 meter menn[rediger | rediger kilde]

Plass Navn Nasjon Tid
1 Jevgenij Lalenkov Russland Russland 1.45,24
2 Enrico Fabris Italia Italia 1.45,45
3 Sven Kramer Nederland Nederland 1.45,52
4 Håvard Bøkko Norge Norge 1.46,12
5 Wouter Olde Heuvel 0 Nederland Nederland 1.46,42

5000 meter kvinner[rediger | rediger kilde]

Plass Navn Nasjon Tid
1 Martina Sablikova Tsjekkia Tsjekkia 6.53,42
2 Ireen Wüst Nederland Nederland 6.57,87
3 Paulien van Deutekom Nederland Nederland 7.02,40
4 Claudia Pechstein Tyskland Tyskland 7.05,84
5 Daniela Anschütz-Thoms 0 Tyskland Tyskland 7.09,68

10000 meter menn[rediger | rediger kilde]

Plass Navn Nasjon Tid
1 Sven Kramer Nederland Nederland 13.03,30
2 Håvard Bøkko Norge Norge 13.06,42
3 Enrico Fabris Italia Italia 13.14,22
4 Wouter Olde Heuvel 0 Nederland Nederland 13.17,08
5 Tobias Schneider Tyskland Tyskland 13.22,09

Sammenlagt[rediger | rediger kilde]

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Denne listen er dessverre ufullstendig. Om du vet mer, kan du hjelpe Wikipedia ved å utvide den.
Plass Navn Nasjon 500m 3000m 1500m 5000m Tidspoeng
1 Ireen Wüst Nederland Nederland 39,43 4.02,14 1.56,88 6.57,87 160.533
2 Paulien van Deutekom 0 Nederland Nederland 39,40 4.03,40 1.57,09 7.02,40 161.229
3 Martina Sáblíková Tsjekkia Tsjekkia 40,58 4.01,67 1.58,48 6.53,42 161.693
4 Claudia Pechstein Tyskland Tyskland 39,52 4.04,66 1.57,28 7.05,84 161.973
5 Daniela Anschütz Tyskland Tyskland 39,79 4.04,71 1.57,91 7.09,68 162.846
6 Marrit Leenstra Nederland Nederland 39,26 4.08,34 1.57,24 7.16,55 163.385
7 Renate Groenewold Nederland Nederland 40,78 4.05,14 2.00,27 7.12,60 164.986
8 Katarzyna Wójcicka Polen Polen 40,13 4.09,50 1.59,83 7.25,41 166.197
9 Katrin Mattscherodt Tyskland Tyskland 41,28 4.10,19 2.00,00 7.17,53 166.731
10 Jekaterina Lobysjeva Russland Russland 39,24 4.13,18 2.00,59 7.36,04 167.236
11 Lucille Opitz Tyskland Tyskland 40,85 4.12,26 2.01,54 7.25,87 167.993
12 Galina Likhatsjova Russland Russland 40,17 4.15,39 2.00,15 7.37,24 168.509

Menn[rediger | rediger kilde]

Denne listen er dessverre ufullstendig. Om du vet mer, kan du hjelpe Wikipedia ved å utvide den.
Plass Navn Nasjon 500m 5000m 1500m 10000m Tidspoeng
1 Sven Kramer Nederland Nederland 36,20 6.11,78 1.45,52 13.03,30 147.716
2 Håvard Bøkko Norge Norge 36,32 6.17,45 1.46,12 13.06,42 148.759
3 Enrico Fabris Italia Italia 36,76 6.17,86 1.45,45 13.14,22 149.407
4 Wouter Olde Heuvel 0 Nederland Nederland 36,74 6.17,69 1.46,42 13.17,08 149.836
5 Ivan Skobrev Russland Russland 36,36 6.24,10 1.47,52 13.38,73 151.546
6 Ben Jongejan Nederland Nederland 37,28 6.26,08 1.47,11 13.24,76 151.829
7 Tobias Schneider Tyskland Tyskland 37,26 6.29,15 1.47,64 13.22,09 152.159
8 Ted-Jan Bloemen Nederland Nederland 37,35 6.27,81 1.49,56 13.26,48 152.975
9 Jevgenij Lalenkov Russland Russland 36,24 6.36,40 1.45,24 14.02,69 153.074
10 Sverre Haugli Norge Norge 37,95 6.27,21 1.48,05 13.27,92 153.083
11 Henrik Christiansen Norge Norge 37,60 6.26,89 1.48,42 13.39,64 153.411
12 Robert Lehmann Tyskland Tyskland 36,91 6.32,49 1.48,43 14.08,51 154.727

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]