Verdenscupen i orientering 2013

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Verdenscupen i orientering 2013
Detaljer
Dato6. januar6. oktober
Utgave19
Etapper13 arrangementer
StartbyNew Zealand Palmerston North
Norge Oslo
Sverige Sigtuna
Finland Åbo
Finland Vuokatti (VM)
MålbySveits Baden
2012000000000000002014

Verdenscupen i orientering 2013 er den 19. utgaven av Verdenscupen i orientering. Den bestod av totalt 13 arrangementer som foregikk i New Zealand, Sverige, Norge, Finland og Sveits. Dette var det siste året Nordic Orienteering Tour (NORT) ble arrangert og inngikk i verdenscupen.

Arrangement og resultater fra konkurransene[rediger | rediger kilde]

1. New Zealand Palmerston North - Mellomdistanse[rediger | rediger kilde]

Dato: 6. januar
Type: Mellomdisanse 5.3 km (H) og 4,3 km (D)
Poster: Herrer: 20, Damer: 19
Resultater:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Sveits Fabian Hertner (SUI) 32' 58"
2 Sverige Johan Runesson (SWE) + 57"
3 Sverige Jerker Lysell (SWE) + 1' 33"
4 Sveits Matthias Merz (SUI) + 1' 37"
5 Sverige William Lind (SWE) + 2' 03"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Sverige Helena Jansson (SWE) 33' 31"
2 Danmark Ida Bobach (DEN) + 1' 23"
3 Russland Tatjana Rjabkina (RUS) + 1' 50"
4 Norge Tone Wigemyr (NOR) + 2' 01"
5 Sverige Annika Billstam (SWE) + 2' 18"

2. New Zealand Wellington - Sprint[rediger | rediger kilde]

Dato: 7. januar (kvalifisering)/8. januar (finale)
Sted: kvalifisering: Parliament Grounds, finale: Wellington College
Type: Sprint, Lengde 3.0 km (D) og 3.6 km (H)
Resultater:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Sveits Matthias Kyburz (SUI) 17' 52"
2 Sverige Jerker Lysell (SWE) + 35"
3 Sveits Matthias Merz (SUI) + 38"
4 Sveits Matthias Müller (SUI) + 49"
5 Norge Olav Lundanes (NOR) + 58"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Sverige Tove Alexandersson (SWE) 19' 32"
2 Sverige Helena Jansson (SWE) + 03"
3 New Zealand Lizzie Ingham (NZL) + 12"
4 Sveits Sara Lüscher (SUI) + 40"
5 Norge Tone Wigemyr (NOR) + 47"


3. New Zealand Napier - Jakstart Mellomdistanse[rediger | rediger kilde]

Dato: 13. januar
Type: Mellomdistanse, Lengde: 6.1 (H) og 4.7 (D)
Konkurransen besto av en proglog og en jaktstart
Resultater:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Sverige Jerker Lysell (SWE) 40' 33"
2 Norge Olav Lundanes (NOR) + 05"
3 Sverige Peter Öberg (SWE) + 41"
4 Sveits Matthias Merz (SUI) + 3' 16"
5 Sveits Fabian Hertner (SUI) + 3' 21"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Sverige Tove Alexandersson (SWE) 37' 09"
2 Norge Anne Margrethe Hausken Nordberg (NOR) + 1' 23"
3 Finland Minna Kauppi (FIN) + 1' 43"
4 Russland Tatyana Riabkina (RUS) + 2' 09"
5 Sverige Lena Eliasson (SWE) + 2' 20"

4. Norge Ammerud, Oslo - Sprint (NORT)[rediger | rediger kilde]

Dato: 1. juni
Type: Sprint
Lengde 3.2 km (D) og 3.7 km (H)
Resultater:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Sveits Matthias Kyburz (SUI) 14' 39"
2 Sveits Daniel Hubmann (SUI) + 16"
3 Danmark Tue Lassen (DEN) + 20"
4 Storbritannia Christopher Smithard (GBR) + 25"
5 Sveits Matthias Merz (SUI) + 26"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Sveits Simone Niggli (SUI) 13' 45"
2 Sverige Tove Alexandersson (SWE) + 20"
3 Sverige Lina Strand (SWE) + 48"
3 Danmark Ida Bobach (DEN) + 48"
5 Russland Tatyana Riabkina (RUS) + 49"


5. Norge Ammerud, Oslo - Mellomdistanse (NORT)[rediger | rediger kilde]

Dato: 2. juni
Type: Mellomdistanse
Resultater:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Norge Carl Godager Kaas (NOR) 37' 10"
2 Sverige Gustav Bergman (SWE) + 3"
3 Norge Bjørn Ekeberg (NOR) + 21"
4 Sveits Andreas Kyburz (SUI) + 42"
5 Frankrike Lucas Basset (FRA) + 44"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Sveits Simone Niggli (SUI) 32' 32"
2 Sverige Tove Alexandersson (SWE) + 1' 31"
3 Norge Mari Fasting (NOR) + 1' 33"
4 Sveits Sarina Jenzer (SUI) + 2' 23"
5 Sveits Sara Lüscher (SUI) + 2' 45"

6. Sverige Sigtuna - Knock-Out Sprint (NORT)[rediger | rediger kilde]

Dato: 4. juni
Type: Knock-Out Sprint
Resultater:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Sveits Fabian Hertner (SUI) 8' 12"
2 Norge Øystein Kvaal Østerbø (NOR) + 1"
3 Sveits Matthias Kyburz (SUI) + 2"
4 Sverige Jonas Leandersson (SWE) + 3"
5 Sveits Martin Hubmann (SUI) + 4"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Danmark Emma Klingenberg (DEN) 8' 17"
2 Sveits Simone Niggli (SUI) + 1"
3 Sveits Judith Wyder (SUI) + 2"
3 Russland Galina Vinogradova (RUS) + 6"
5 Russland Tatyana Riabkina (RUS) + 20"

7. Finland Åbo - Sprint (NORT)[rediger | rediger kilde]

Dato: 7. juni
Type: Sprint
Resultater:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Sveits Matthias Kyburz (SUI) 13' 51"
2 Sveits Daniel Hubmann (SUI) + 1"
2 Sverige Jerker Lysell (SWE) + 1"
4 Sverige Jonas Leandersson (SWE) + 16"
5 Danmark Rasmus Thrane Hansen (DEN) + 20"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Sveits Simone Niggli (SUI) 14' 03
2 Danmark Emma Klingenberg (DEN) + 14"
3 Sverige Annika Billstam (SWE) + 20"
4 Sverige Tove Alexandersson (SWE) + 33"
5 Russland Galina Vinogradova (RUS) + 53"

8. Finland Åbo - Mellomdistanse jaktstart (NORT)[rediger | rediger kilde]

Dato: 8. juni
Type: Mellomdistanse, jaktstart
Resultater:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Sveits Matthias Müller (SUI) 1t 13' 30"
2 Finland Mårten Boström (FIN) + 16"
3 Sverige Filip Dahlgren (SWE) + 19"
4 Russland Andrey Khramov (RUS) + 21"
5 Danmark Tue Lassen (DEN) + 43"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Russland Tatyana Riabkina (RUS) 1t 01' 01"
2 Sverige Annika Billstam (SWE) + 16"
3 Sveits Simone Niggli (SUI) + 1' 17"
4 Sverige Tove Alexandersson (SWE) + 1' 58"
5 Danmark Ida Bobach (DEN) + 4' 03"

Norge Sverige Finland Nordic Orienteering Tour - Sammenlagt[rediger | rediger kilde]

Dato: 1.- 8. juni
Resultater sammenlagt:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Sveits Daniel Hubmann (SUI) 2t 35' 48"
2 Sveits Matthias Kyburz (SUI) + 1' 22"
3 Sverige Gustav Bergman (SWE) + 2' 09"
4 Sveits Fabian Hertner (SUI) + 2' 10"
5 Sveits Matthias Merz (SUI) + 3' 00"
6 Sveits Martin Hubmann (SUI) + 4' 18"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Sveits Simone Niggli (SUI) 2t 11' 16"
2 Sverige Tove Alexandersson (SWE) + 6' 20"
3 Sverige Annika Billstam (SWE) + 8' 26"
4 Russland Tatyana Riabkina (RUS) + 8' 49"
5 Danmark Ida Bobach (DEN) + 14' 49"
6 Sverige Lina Strand (SWE) + 14' 59"

9. Finland Vuokatti - Sprint (VM)[rediger | rediger kilde]

Dato: 8.juli
Type: Sprint
Resultater:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Finland Mårten Boström (FIN) 14' 19"
2 Storbritannia Scott Fraser (GBR) + 17"
3 Sverige Jonas Leandersson (SWE) + 19"
4 Sveits Fabian Hertner (SUI) + 23"
5 Sveits Matthias Kyburz (SUI) + 26"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Sveits Simone Niggli (SUI) 14' 10"
2 Sverige Annika Billstam (SWE) + 8"
3 Finland Venla Niemi (FIN) + 38"
4 Danmark Maja Alm (DEN) + 43"
5 Storbritannia Tessa Hill (GBR) + 48"

10. Finland Vuokatti - Langdistanse (VM)[rediger | rediger kilde]

Dato: 9. juli
Type: Langdistanse
Resultater:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Frankrike Thierry Gueorgiou (FRA) 1t 41' 39"
2 Finland Jani Lakanen (FIN) + 1' 18"
3 Latvia Edgars Bertuks (LAT) + 1' 50"
4 Russland Dmitriy Tsvetkov (RUS) + 2' 04"
5 Norge Magne Dæhli (NOR) + 2' 28"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Sveits Simone Niggli (SUI) 1t 20' 02"
2 Sverige Tove Alexandersson (SWE) + 2' 59"
3 Sverige Lena Eliasson (SWE) + 3' 06"
4 Finland Minna Kauppi (FIN) + 3' 42"
5 Russland Tatyana Riabkina (RUS) + 3' 43"

11. Finland Vuokatti - Mellomdistanse (VM)[rediger | rediger kilde]

Dato: 12. juli
Type: Mellomdistanse
Resultater:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Russland Leonid Novikov (RUS) 37' 45"
2 Frankrike Thierry Gueorgiou (FRA) + 9"
3 Sverige Gustav Bergman (SWE) + 36"
4 Sveits Matthias Kyburz (SUI) + 1' 23"
5 Sveits Daniel Hubmann (SUI) + 2' 31"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Sveits Simone Niggli (SUI) 35' 25"
2 Sverige Tove Alexandersson (SWE) + 1' 45"
3 Finland Merja Rantanen (FIN) + 2' 34"
4 Finland Minna Kauppi (FIN) + 3' 14"
5 Russland Irina Nyberg (RUS) + 3' 20"

12. Sveits Baden - Mellomdistanse[rediger | rediger kilde]

Dato: 5. oktober
Distanse: Mellomdistanse
Resultater:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Sveits Daniel Hubmann (SUI) 36:15
2 Sveits Matthias Kyburz (SUI) + 16"
3 Sveits Andreas Kyburz (SUI) + 30"
4 Sveits Fabian Hertner (SUI) + 35"
5 Sveits Matthias Merz (SUI) + 54"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Sveits Simone Niggli (SUI) 36:07
2 Sverige Annika Billstam (SWE) + 1:37"
3 Ukraina Nadiya Volynska (UKR) + 1:52"
4 Sverige Karolin Ohlsson (SWE) + 2:40"
5 Finland Minna Kauppi (FIN) + 2:44

13. Sveits Baden - Sprint[rediger | rediger kilde]

Dato: 6. oktober
Distanse: Sprint
Resultater:

Herrer
Pos Utøver Tid
1 Sveits Matthias Kyburz (SUI) 13:19
2 Sveits Martin Hubmann (SUI) + 22"
3 Sverige Jonas Leandersson (SWE) + 24"
4 Sveits Daniel Hubmann (SUI) + 27"
5 Sveits Fabian Hertner (SUI) + 38"
Damer
Pos Rytter Tid
1 Sveits Simone Niggli (SUI) 14:13
2 Sveits Judith Wyder (SUI) + 13"
3 Danmark Emma Klingenberg (DEN) + 23"
4 Sverige Tove Alexandersson (SWE) + 36"
5 Sveits Sabine Hauswirth (SUI) + 43"

Sammenlagtresultater[rediger | rediger kilde]

Herrer[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Poeng
1 Sveits Matthias Kyburz 870
2 Sveits Daniel Hubmann 685
3 Sveits Fabian Hertner 587
4 Sveits Matthias Merz 474
5 Sverige Gustav Bergman 466
6 Sverige Jerker Lysell 453
7 Sveits Martin Hubmann 444
8 Sverige Jonas Leandersson 426
9 Sveits Andreas Kyburz 339
10 Danmark Tue Lassen 331

Damer[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Poeng
1 Sveits Simone Niggli 885
2 Sverige Tove Alexandersson 836
3 Sverige Annika Billstam 571
4 Danmark Ida Bobach 464
5 Sveits Judith Wyder 459
6 Russland Tatyana Riabkina 439
7 Danmark Emma Klingenberg 424
8 Sverige Lina Strand 381
9 Norge Tone Wigemyr 314
10 Sveits Ines Brodmann 309


Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]