Hopp til innhold

Sprint-VM på skøyter 1990

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hurtigløp på skøyter Sprint-VM på skøyter 1990 International Skating Union.svg
Generell informasjon
IdrettsgrenHurtigløp på skøyter
ArrangørInternational Skating Union
Tekn. arr.: Ishavsbyen Skøyteklubb
VertsbyTromsø
VertslandNorge
Arena(er)Tromsdalen kunstisbane
Dato24.–25. februar 1990
Deltakere58 løpere
(27 damer og
31 herrer)
ØvelserSprint : Sprint firkamp (damer)
Sprint : Sprint firkamp (herrer)
1Bae Ki-tae, Angela Hauck

Sprint-VM på skøyter 1990 ble avholdt 24. og 25. februar 1990 på Tromsdalen kunstisbane i Tromsø.
Teknisk arrangør var Ishavsbyen Skøyteklubb.

Verdensmestere ble Angela Hauck, Øst-Tysklands flagg Øst-Tyskland for damene og Bae Ki-tae, Sør-Koreas flagg Sør-Korea for herrene.
Det ble satt nye banerekorder på både 500 m og 1 000 m og sammenlagt for både damer og herrer under mesterskapet.[1][2]

Mesterskapsrekorder (MR)

[rediger | rediger kilde]
Damer
Distanse Skøyteløper Tid Bane Dato
500 mUSAs flagg Bonnie Blair 39,47Nederlands flagg Heerenveen25. feb 1989
1 000 mØst-Tysklands flagg Karin Kania1.18,84Japans flagg Karuizawa22. feb 1986
SammenlagtUSAs flagg Bonnie Blair159.435Nederlands flagg Heerenveen25.–26. feb 1989
Herrer
Distanse Skøyteløper Tid Bane Dato
500 mØst-Tysklands flagg Uwe-Jens Mey 36,46Nederlands flagg Heerenveen26. feb 1989
1 000 mSovjetunionens flagg Igor Zjelezovskij1.12,58Nederlands flagg Heerenveen25. feb 1989
SammenlagtSovjetunionens flagg Igor Zjelezovskij145.945Nederlands flagg Heerenveen25.–26. feb 1989

Sammenlagt damer

[rediger | rediger kilde]
Damer (27 deltagere)
PlasseringNavnLand1. dag (24. feb.)2. dag (25. feb.)Poengsum
500 mPl.1 000 mPl.500 mPl.1 000 mPl.
Gull GullAngela HauckØst-Tysklands flagg Øst-Tyskland41,3211.26,66241,6611.25,563169.090
Sølv SølvBonnie BlairUSAs flagg USA41,6521.27,21441,6921.24,901169.395
Bronse BronseChristine AaftinkNederlands flagg Nederland42,0441.25,66142,1131.24,952169.455
4Seiko HashimotoJapans flagg Japan42,4581.26,87342,2941.26,926171.635
5Herma MeijerNederlands flagg Nederland42,1051.28,25842,617=1.26,284171.975
6Monique GarbrechtØst-Tysklands flagg Øst-Tyskland42,4371.28,11742,4961.26,415172.180
7Kyoko ShimazakiJapans flagg Japan42,2261.28,44942,80101.28,4613173.470
8Yoo Sun-heeSør-Koreas flagg Sør-Korea41,8831.29,671442,4651.29,9620174.155
9Edel Therese HøisethNorges flagg Norge42,97101.29,831542,6991.27,367174.255
10Heike PöhlandØst-Tysklands flagg Øst-Tyskland43,29151.27,68543,46171.27,748174.460
11Tatjana MartynovaSovjetunionens flagg Sovjetunionen43,15121.29,891642,617=1.28,6915175.050
12Svetlana KopylovaSovjetunionens flagg Sovjetunionen42,8191.30,922242,93111.27,769175.080
13Else Ragni YttredalNorges flagg Norge43,26141.27,79643,97221.28,5614175.405
14Moira D'AndreaUSAs flagg USA43,39161.28,901043,49181.28,4412175.550
15Susan AuchCanadas flagg Canada43,64201.29,621342,99121.28,8516175.865
16Anita LoorbachNederlands flagg Nederland43,07111.29,001143,26151.30,3223175.990
17Christina ZummackØst-Tysklands flagg Øst-Tyskland43,43171.30,001743,21131.29,1818176.230
18Sandra VoetelinkNederlands flagg Nederland43,25131.30,992343,79201.28,3711176.720
19Shelley RheadCanadas flagg Canada43,44181.32,182643,29161.28,2810176.960
20Yoko FukazawaJapans flagg Japan43,46191.31,142543,22141.29,9019177.200
21Shiho KusunoseJapans flagg Japan43,8121=1.30,592144,02231.29,0817177.665
22Ariane LoignonCanadas flagg Canada44,03241.30,151844,35241.30,0521178.480
23Chantal CotéCanadas flagg Canada44,69261.30,412044,97271.30,3022180.015
24Anette HammarinSveriges flagg Sverige44,93271.31,002444,69261.31,0324180.635
25Peggy ClasenUSAs flagg USA44,00231.35,322743,54191.31,6525181.025
DSQ4Ewa Justyna BorkowskaPolens flagg Polen44,30251.29,401244,6725(1.28,44) dsq–177,890
DNS4Emese Nemeth-HunyadyØsterrikes flagg Østerrike43,8121=1.30,221943,9421dns–

Sammenlagt herrer

[rediger | rediger kilde]
Herrer (31 deltagere)
PlasseringNavnLand1. dag (24. feb.)2. dag (25. feb.)Poengsum
500 mPl.1 000 mPl.500 mPl.1 000 mPl.
Gull GullBae Ki-taeSør-Koreas flagg Sør-Korea38,1641.18,49338,2451.17,512154.400
Sølv SølvAndrej BakhvalovSovjetunionens flagg Sovjetunionen38,5471.17,82238,153=1.17,643154.420
Bronse BronseIgor ZjelezovskijSovjetunionens flagg Sovjetunionen37,8521.16,84138,78101.19,5415154.820
4Dan JansenUSAs flagg USA38,4461.18,60438,153=1.18,425155.100
5Yasunori MiyabeJapans flagg Japan38,3551.19,411138,0721.19,5717155.910
6Aleksandr KlimovSovjetunionens flagg Sovjetunionen39,19131.18,86538,81111.17,121155.990
7Hozumi MoriyamaJapans flagg Japan39,2416=1.18,90638,2961.18,446156.200
8Satoru KuroiwaJapans flagg Japan37,9831.21,432538,3171.19,02h10156.505
9Toshiyuki KuroiwaJapans flagg Japan39,32181.19,261038,7591.18,849157.120
10Olaf ZinkeØst-Tysklands flagg Øst-Tyskland39,2416=1.19,12939,15181.18,547157.220
11Arie LoefNederlands flagg Nederland38,7781.19,05838,98141.19,9823157.265
12Dave BestemanUSAs flagg USA38,8891.19,03738,99151.19,9122157.340
13Kevin ScottCanadas flagg Canada39,21141.20,541838,6781.19,3112157.805
14Guy ThibaultCanadas flagg Canada39,00111.19,931638,85121.20,0724157.850
15Robert DubreuilCanadas flagg Canada39,22151.19,711438,94131.19,7320157.880
16Eric FlaimUSAs flagg USA39,55221.19,701339,10171.19,4814158.240
17Nick ThometzUSAs flagg USA39,16121.19,491239,20221.20,7127158.460
18Bo KönigSveriges flagg Sverige39,61231.20,912239,36231.19,0711158.960
19Menno BoelsmaNederlands flagg Nederland39,42201.21,072439,16191.20,1325159.180
20Björn ForslundSveriges flagg Sverige39,74251.20,822139,1920=1.19,70h18159.190
21Gerjan van den BrinkNederlands flagg Nederland39,90261.19,921539,73261.19,5516159.365
22Jaegal Sung-yeolSør-Koreas flagg Sør-Korea38,99101.21,822739,1920=1.21,40h29159.790
23Wei LiuKinas flagg Kina40,13271.22,142839,55251.18,82h8160.150
24=Andreas FranzelinØsterrikes flagg Østerrike39,67241.20,682040,04301.20,6326160.365
24=André HoffmannØst-Tysklands flagg Øst-Tyskland40,22281.20,611939,94291.19,8021160.365
26Urpo PikkupeuraFinlands flagg Finland40,32291.21,582639,90281.20,7928161.405
27Roger StrømNorges flagg Norge39,41191.23,963039,42241.22,5431162.080
28Tomasz JankowskiPolens flagg Polen66,74 f301.20,501739,75271.19,3813186.430
29Tjerk TerpstraNederlands flagg Nederland39,54211.22,502964,99 f311.21,6030186.580
DNF2Uwe-Jens MeyØst-Tysklands flagg Øst-Tyskland37,161dnf, f–37,8311.17,90h4
DSQ1Uwe StrebVest-Tysklands flagg Vest-Tysklanddsq–1.21,012339,09161.19,70ha19

Funksjonærer

[rediger | rediger kilde]

Blant funksjonærene stilte som Overdommer Odd Jens Bjerkli, Norges flagg Norge og som Starter Åsmund Lysvik Norges flagg Norge.

Ledere og trener for den norske troppen

Referanser

[rediger | rediger kilde]
  1. ↑ «Hovedside NM-Sprint 2003». tromso-skoyteklubb.no. Arkivert fra originalen 3. januar 2005. Besøkt 11. januar 2013.
  2. ↑ «Tromsdalen Kunstisbane – Banerekorder». tromso-skoyteklubb.no. Arkivert fra originalen 19. november 2004. Besøkt 11. januar 2013.

Litteratur

[rediger | rediger kilde]
  • Norges Skøyteforbund Årbok 1988–1990 (1. april 1988 – 31. mars 1990) sidene 25 (funksjonærer), 47 (norsk løperrepresentasjon og norske ledere/trenere) og 148 (resultater og teknisk arrangør).
  • Trond Eng, red. (november 2002). «World championships sprint 1970–2002, ladies – 1990 ( 19 ) Tromsø / Tromsdalen Kunstis». All time international championships – Complete results 1889–2002 (på engelsk). Askim: World speed skating statisticians association (WSSSA) – Skøytenytt. s. 42. 
  • Trond Eng, red. (november 2002). «World championships sprint 1970–2002, men – 1990 ( 19 ) Tromsø / Tromsdalen Kunstis». All time international championships – Complete results 1889–2002 (på engelsk). Askim: World speed skating statisticians association (WSSSA) – Skøytenytt. s. 159. 

Eksterne lenker

[rediger | rediger kilde]
Bilder og youtube-klipp
  • SPRINT VM 1990 – video-klipp med kommentarer fra Per Jorsett og Knut Bjørnsen (Varighet på 1 time 26 minutter og 8 sekunder) fra mesterskapet (bare klipp fra herrenes konkurranse) på nettstedet Youtube.com


Autoritetsdata