Junior-VM i skiskyting 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Junior-VM i skiskyting 2019
VertsbyOsrblie
VertslandSlovakia Slovakia
Dato26. januar3. februar 2019
 
Antall øvelser16

Junior-VM i skiskyting 2019 ble arrangert i Osrblie i Slovakia fra 26. januar til 3. februar 2019.

Halvt norske Ukaleq Astri Slettemark fra Geilo, datteren til de tidligere skiskytterne Uiloq Slettemark og Øystein Slettemark, sikret Grønlands første gullmedalje i et VM noensinne på mesterskapets første dag.[1][2]

Resultater[rediger | rediger kilde]

Junior[rediger | rediger kilde]

Jenter[rediger | rediger kilde]

Dato Tid Øvelse Gull Sølv Bronse
28. jan 14:00 12,5 km individuelt[3] Kina Fanqi Meng (CHN) Tyskland Juliane Frühwirt (GER) Tyskland Franziska Pfnür (GER)
30. jan 14:30 3 x 6 km stafett[4] Frankrike Frankrike
Tyskland Tyskland
Sverige Sverige
2. feb 14:00 7,5 km sprint[5] Ukraina Ekaterina Bekh (UKR) Polen Kamila Żuk (POL) Tyskland Hanna Kebinger (GER)
3. feb 12:00 10 km jaktstart[6] Ukraina Ekaterina Bekh (UKR) Tyskland Hanna Kebinger (GER) Frankrike Sophie Chauveau (FRA)

Gutter[rediger | rediger kilde]

Dato Tid Øvelse Gull Sølv Bronse
28. jan 11:00 15 km individuelt[7] Frankrike Martin Bourgeois République (FRA) Hviterussland Mikita Labastau (BLR) Tyskland Danilo Riethmüller (GER)
30. jan 11:00 4 x 7,5 km stafett[8] Russland Russland
Tyskland Tyskland
Italia Italia
2. feb 11:00 10 km sprint[9] Norge Vebjørn Sørum (NOR) Russland Said Karimulla Khalili (RUS) Norge Sivert Bakken (NOR)
3. feb 11:10 12,5 km jaktstart[10] Norge Vebjørn Sørum (NOR) Frankrike Martin Bourgeois République (FRA) Norge Sivert Bakken (NOR)

Ungdom[rediger | rediger kilde]

Jenter[rediger | rediger kilde]

Dato Tid Øvelse Gull Sølv Bronse
27. jan 14:00 10 km individuelt[11] Grønland Ukaleq Astri Slettemark (GRL) Tsjekkia Tereza Voborníková (CZE) Finland Heidi Nikkinen (FIN)
29. jan 14:00 3 x 6 km stafett[12] Norge Norge
Tyskland Tyskland
Frankrike Frankrike
1. feb 14:00 6 km sprint[13] Norge Maren Bakken (NOR) Sveits Amy Baserga (SUI) Norge Marte Møller (NOR)
3. feb 15:20 7,5 km jaktstart[14] Sveits Amy Baserga (SUI) Tsjekkia Tereza Voborníková (CZE) Norge Maren Bakken (NOR)

Gutter[rediger | rediger kilde]

Dato Tid Øvelse Gull Sølv Bronse
27. jan 11:00 12,5 km individuelt[15] Sveits Niklas Hartweg (SUI) Norge Trym Gerhardsen (NOR) Tsjekkia Jakub Kocián (CZE)
29. jan 11:00 3 x 7,5 km stafett[16] Tyskland Tyskland
Slovenia Slovenia
Italia Italia
1. feb 11:00 7,5 km sprint[17] Slovenia Alex Cisar (SLO) Slovenia Lovro Planko (SLO) Finland Otto Invenius (FIN)
3. feb 14:15 10 km jaktstart[18] Slovenia Alex Cisar (SLO) Frankrike Rémi Broutier (FRA) Norge Vetle Paulsen (NOR)

Medaljeoversikt[rediger | rediger kilde]

Skiskyting Junior-VM i skiskyting 2019 i Osrblie Skiskyting
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1. Norge Norge 4 1 5 10
2. Frankrike Frankrike 2 2 2 6
3. Slovenia Slovenia 2 2 0 4
4. Sveits Sveits 2 1 0 3
5. Ukraina Ukraina 2 0 0 2
6. Tyskland Tyskland 1 5 3 9
7. Russland Russland 1 1 0 2
8. Grønland Grønland 1 0 0 1
Kina Kina 1 0 0 1
10. Tsjekkia Tsjekkia 0 2 1 3
11. Hviterussland Hviterussland 0 1 0 1
Polen Polen 0 1 0 1
13. Finland Finland 0 0 2 2
Italia Italia 0 0 2 2
15. Sverige Sverige 0 0 1 1
Totalt 12 12 12 36

Norges tropp[rediger | rediger kilde]

8. januar tok Norges Skiskytterforbund ut 9 jenter og 9 gutter, hvorav 10 junior og 8 ungdom.[19]

Junior, jenter[rediger | rediger kilde]

Navn Klubb Individuelt Stafett Sprint Jaktstart
Wetterhus, MariMari Wetterhus Svene Idrettslag 5 5
Fosse, HildeHilde Fosse Voss Skiskyttarlag 16 5 30 7
Arnekleiv, JuniJuni Arnekleiv Dombås Idrettslag 45 5 31 34
Johansen, Marthe KråkstadMarthe Kråkstad Johansen Bossmo & Ytteren Idrettslag 18 6
Nordvang, Randi SollidRandi Sollid Nordvang Vingelen Idrettslag 33 31 18

Junior, gutter[rediger | rediger kilde]

Navn Klubb Individuelt Stafett Sprint Jaktstart
Bakken, SivertSivert Bakken Vingrom Idrettslag 73 4 Bronsemedalje Bronsemedalje
Sørum, VebjørnVebjørn Sørum Søndre Ål Sportsklubb 49 4 Gullmedalje Gullmedalje
Grusd, FredrikFredrik Grusd Fossum Idrettsforening 10 4
Krogsæter, Jørgen BrendengenJørgen Brendengen Krogsæter Ullensaker Skiklubb 12 4 50 37
Bøe, MagnusMagnus Bøe Idrettslaget TRY 66

Ungdom, jenter[rediger | rediger kilde]

Navn Klubb Individuelt Stafett Sprint Jaktstart
Bakken, MarenMaren Bakken Os Idrettslag 16 Gullmedalje Gullmedalje Bronsemedalje
Møller, Marte CarlsonMarte Carlson Møller Trysilgutten 11 Gullmedalje Bronsemedalje 7
Besche, Anne Bünemann deAnne Bünemann de Besche Idrettslaget TRY 20 Gullmedalje 5 5
Owren, SynneSynne Owren Vingrom Idrettslag 22 28 6

Ungdom, gutter[rediger | rediger kilde]

Navn Klubb Individuelt Stafett Sprint Jaktstart
Gerhardsen, Trym SilsandTrym Silsand Gerhardsen Tromsø Skiskytterlag Sølvmedalje 6 25 14
Paulsen, Vetle RypeVetle Rype Paulsen Lier Idrettslag 13 6 6 Bronsemedalje
Haugen, Mathias IndrelidMathias Indrelid Haugen Østre Toten Skilag 23 6 38 28
Mo, HåvardHåvard Mo Orkdal Idrettslag 30 39 39

Se også[rediger | rediger kilde]

Referanser[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]