Charles Bickford
| Charles Bickford | |||
|---|---|---|---|
| Født | 1. jan. 1891[1][2][3] Cambridge | ||
| Død | 9. nov. 1967[1][2][3] Los Angeles (USA) | ||
| Beskjeftigelse | Filmskuespiller, fjernsynsskuespiller, teaterskuespiller, skuespiller | ||
| Utdannet ved | Everett High School | ||
| Nasjonalitet | USA | ||
| Gravlagt | Woodlawn Memorial Cemetery | ||
| Utmerkelser | Stjerne på Hollywood Walk of Fame (1960)[4] | ||
Charles Bickford (født 1. januar 1891 i Cambridge, Massachusetts, død 9. november 1967 i Los Angeles) var en amerikansk skuespiller.
Liv og virke
[rediger | rediger kilde]Bickford arbeidet som tømmerhogger frem til han begynte som fyrbøter og brannmann i United States Navy, og hadde tenkt å studere ved Massachusetts Institute of Technology (MIT) før en venn fikk ham til å prøve seg i en rolle på scenen. Bickford bestemte seg deretter for å gi opp studiene ved MIT for å bli skuespiller. Han fikk sin profesjonelle scenedebut med John Craig Stock Company på Castle Square Theatre i Boston.
Bickford ble for alvor kjent etter å ha spilt mot Greta Garbo i filmen Anna Christie (1930). Han ble tre ganger nominert til Academy Award i kategorien Beste mannlige birolle, for filmene The Song of Bernadette (1943), The Farmer's Daughter (1947) og Johnny Belinda (1948). Andre kjente opptredener inkluderer hans roller i filmer som Whirlpool (1948), En stjerne blir født (1954) og The Big Country (1958).
På 1950-tallet var Bickford vert for TV-serien The Man Behind the Badge. Han hadde flere store filmroller også senere i livet, helt frem til sin død. Dessuten hadde han gjesteroller i TV-serier som The Barbara Stanwyck Show og The Eleventh Hour.
Han ble tildelt en stjerne på Hollywood Walk of Fame. I 1965 utga Bickford sin selvbiografi.
Han døde i Los Angeles av en infeksjon, i en alder av 76 år. Han etterlot seg sønnen Rex og datteren Doris.
Filmografi (utvalg)
[rediger | rediger kilde]- 1930: Anna Christie
- 1933: Den røde vogn
- 1939: Om mus og menn
- 1943: The Song of Bernadette
- 1942: Urent farvann
- 1947: The Farmer's Daughter
- 1947: Vrakrester
- 1948: Johnny Belinda
- 1948: Whirlpool
- 1954: En stjerne blir født
- 1958: The Big Country
- 1960: Vinden fra slettene
Referanser
[rediger | rediger kilde]- 1 2 Find a Grave, Find a Grave-ID 6653618, besøkt 9. oktober 2017[Hentet fra Wikidata]
- 1 2 Internet Broadway Database, Internet Broadway Database person-ID 32052, besøkt 9. oktober 2017[Hentet fra Wikidata]
- 1 2 Social Networks and Archival Context, SNAC Ark-ID w6qv6gm3, besøkt 9. oktober 2017[Hentet fra Wikidata]
- ↑ walkoffame.com[Hentet fra Wikidata]
Eksterne lenker
[rediger | rediger kilde]- (en) Charles Bickford – kategori av bilder, video eller lyd på Commons
- (en) Charles Bickford – galleri av bilder, video eller lyd på Commons
- (en) Charles Bickford på Internet Movie Database
- (sv) Charles Bickford i Svensk Filmdatabas
- (da) Charles Bickford på Filmdatabasen
- (fr) Charles Bickford på Allociné
- (en) Charles Bickford på AllMovie
- (en) Charles Bickford hos Turner Classic Movies (arkivert)
- (en) Charles Bickford hos The Movie Database
- (en) Charles Bickford hos Internet Broadway Database
- (en) Charles Bickford hos Internet Broadway Database