Svømming under Sommer-OL 1948

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
De olympiske ringer

Svømming under Sommer-OL 1948. Det ble konkurrert i elleve svømmeøvelser, seks for menn og fem for damer, i London 1948.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

Svømming
De olympiske ringer Svømming under Sommer-OL 1948 London Svømming
 Nr.  Land Gull Sølv Bronse Totalt
1. USA USA (USA) 8 6 1 15
2. Danmark Danmark (DEN) 2 2 0 4
3. Nederland Nederland (NED) 1 0 2 3
4. Australia Australia (AUS) 0 2 2 4
5. Ungarn Ungarn (HUN) 0 1 3 4
6. Frankrike Frankrike (FRA) 0 0 2 2
7. Storbritannia Storbritannia (GBR) 0 0 1 1
Totalt 11 11 11 33

Herrer[rediger | rediger kilde]

100 m fri[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Land Tid
1. Walter Ris USA USA OR 57,3
2. Alan Ford USA USA 57,8
3. Géza Kádas Ungarn HUN 58,1
4. Keith Carter USA USA 58,3
5. Alex Jany Frankrike FRA 58,3
6. Per-Olof Olsson Sverige SWE 59,3

400 m fri[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Land Tid
1. William Smith USA USA OR 4.41,0
2. James McLane USA USA 4.43,4
3. John Marshall Australia AUS 4.47,4
4. Géza Kádas Ungarn HUN 4.49,4
5. György Mitró Ungarn HUN 4.49,9
6. Alex Jany Frankrike FRA 4.51,4

1500 m fri[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Land Tid
1. James McLane USA USA 19.18,6
2. John Marshall Australia AUS 19.31,3
3. György Mitró Ungarn HUN 19.43,2
4. György Csordás Ungarn HUN 19.54,2
5. Marjan Stipetić Jugoslavia YUG 20.10,7
6. Forbes Norris USA USA 20.18,8

100 m rygg[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Land Tid
1. Allen Stack USA USA 1.06,4
2. Robert Cowell USA USA 1.06,5
3. Georges Vallerey Frankrike FRA 1.07,8
4. Mario Cháves Argentina ARG 1.09,0
Clemente Mejía Avila Mexico MEX 1.09,0
6. Jacobus Wiid Sør-Afrika RSA 1.09,1

200 m bryst[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Land Tid
1. Joe Verdeur USA USA OR 2.39,3
2. Keith Carter USA USA 2.40,2
3. Robert Sohl USA USA 2.43,9
4. John Davies Australia AUS 2.43,7
5. Tone Cerer Jugoslavia YUG 2.46,1
6. Willy Otto Jordan Brasil BRA 2.48,4

4x200 m fri[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Walter Ris
James McLane
Wallace Wolf
William Smith
USA USA WR 8.46,0
2. Imre Nyéki
György Mitró
Elemér Szathmáry
Géza Kádas
Ungarn HUN 8.48,4
3. Henri Padou jr.
René Cornu
Joseph Bernardo
Alex Jany
Frankrike FRA 9.08,0
4. Martin Lundén
Per-Olof Olsson
Per-Olof Östrand
Olle Johansson
Sverige SWE 9.09,1
5. Vanja Ilić
Ciril Pelhan
Janko Puhar
Branko Vidović
Jugoslavia YUG 9.14,0
6. Horacio White
José Durañona
Juan Garay
Alfredo Yantorno
Augusto Canton
Argentina ARG 9.19.2

Damer[rediger | rediger kilde]

100 m fri[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Land Tid
1. Greta Andersen Danmark DEN 1.06,3
2. Ann Curtis USA USA 1.06,5
3. Marie-Louise Vaessen Nederland NED 1.07,6
4. Karen Margrete Harup Danmark DEN 1.08,1
5. Ingegärd Fredin Sverige SWE 1.08,4
6. Irma Schuhmacher Nederland NED 1.08,4

400 m fri[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Land Tid
1. Ann Curtis USA USA OR 5.17,8
2. Karen Harup Danmark DEN 5.21,2
3. Catherine Gibson Storbritannia GBR 5.22,6
4. Fernande Caroen Belgia BEL 5.25,3
5. Brenda Helser USA USA 5.26,0
6. Piedade da Silva Tavares Brasil BRA 5.29,4

100 m rygg[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Land Tid
1. Karen Harup Danmark DEN OR 1.14,0
2. Suzanne Zimmerman USA USA 1.16,0
3. Judy-Joy Davies Australia AUS 1.17,0
4. Ilona Novák Ungarn HUN 1.18,0
5. Ria van der Horst Nederland NED 1.19,0
6. Dicky van Ekris Nederland NED 1.19,0

200 m bryst[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Land Tid
1. Nel van Vliet Nederland NED 2.57,2
2. Nancy Lyons Australia AUS 2.57,7
3. Éva Novák Ungarn HUN 3.00,2
4. Éva Székely Ungarn HUN 3.02,5
5. Janny de Groot Nederland NED 3.06,2
6. Elizabeth Church Storbritannia GBR 3.06,1

Nel van Vliet satte ny OL-rekord i semifinalen med tiden 2.57,0 min.

4x100 m fri[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Marie Corridon
Thelma Kalama
Brenda Helser
Ann Curtis
USA USA OR 4.29,2
2. Eva Arndt-Riise
Karen Harup
Greta Andersen
Fritze Carstensen
Danmark DEN 4.29,6
3. Irma Schuhmacher
Margot Marsman
Marie-Louise Vaessen
Hannie Termeulen
Nederland NED 4.31,6
4. Patricia Nielsen
Margaret Wellington
Lillian Preece
Catherine Gibson
Storbritannia GBR 4.34,7
5. Mária Littomeritzky
Judit Temes
Ilona Novák
Éva Székely
Ungarn HUN 4.44,8
6. Eleanora Schmitt
Maria Leao da Costa
Talita de Alencar Rodrigues
Piedade da Silva Tavares
Brasil BRA 4.49,1