Padling under Sommer-OL 1984

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
De olympiske ringer

Padling under Sommer-OL 1984. Padling var med som olympisk øvelse for ellevte gang under OL-1984 i Los Angeles. Det ble konkurrert om tolv olympiske titler. Det var fem klasser for kajakk og fire i kano for herrer og tre i kajakk for kvinner. New Zealand ble beste nasjon med fire gullmedaljer.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

Padling
De olympiske ringer Padling under Sommer-OL 1984 Los Angeles Padling
 Nr.  Land Gull Sølv Bronse Totalt
1. New Zealand New Zealand (NZL) 4 0 0 4
2. Sverige Sverige (SWE) 2 4 0 6
3. Canada Canada (CAN) 2 2 2 6
4. Romania Romania (ROU) 2 1 1 4
5. Jugoslavia Jugoslavia (YUG) 1 2 0 3
6. Vest-Tyskland Vest-Tyskland (FRG) 1 1 1 3
7. Frankrike Frankrike (FRA) 0 1 3 4
8. Danmark Danmark (DEN) 0 1 1 2
9. Australia Australia (AUS) 0 0 1 1
Nederland Nederland (NED) 0 0 1 1
Spania Spania (ESP) 0 0 1 1
USA USA (USA) 0 0 1 1
Totalt 12 12 12 36

Menn[rediger | rediger kilde]

Kajakk[rediger | rediger kilde]

K1 500 m[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Ian Ferguson New Zealand NZL 1.47.84
2. Lars-Erik Moberg Sverige SWE 1.48.18
3. Bernard Brégeon Frankrike FRA 1.48.41
4. Vasile Dîba Romania ROU 1.48.77
5. David Upson Storbritannia GBR 1.49.32
6. Daniele Scarpa Italia ITA 1.49.60

K1 1000 m[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Alan Thompson New Zealand NZL 3.45.73
2. Milan Janić Jugoslavia YUG 3.46.88
3. Gregory Barton USA USA 3.47.38
4. Kalle Sundqvist Sverige SWE 3.48.69
5. Peter Genders Australia AUS 3.49.11
6. Philippe Boccara Frankrike FRA 3.49.38

K2 500 m[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Ian Ferguson
Paul MacDonald
New Zealand NZL 1.34.21
2. Per-Inge Bengtsson
Lars-Erik Moberg
Sverige SWE 1.35.26
3. Hugh Fisher
Alwyn Morris
Canada CAN 1.35.41
4. Daniele Scarpa
Francesco Uberti
Italia ITA 1.35.50
5. Nicolae Feodosei
Angelin Velea
Romania ROU 1.35.60
6. Francis Hervieu
Daniel Legras
Frankrike FRA 1.36.40

K2 1000 m[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Hugh Fisher
Alwyn Morris
Canada CAN 3.24.22
2. Bernard Brégeon
Patrick Lefoulon
Frankrike FRA 3.25.97
3. Barry Kelly
Grant Kenny
Australia AUS 3.26.80
4. Terry Kent
Terry White
USA USA 3.27.01
5. Matthias Seack
Oliver Seack
Vest-Tyskland FRG 3.27.28
6. Daniele Scarpa
Francesco Uberti
Italia ITA 3.27.46

K4 1000 m[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Grant Bramwell
Ian Ferguson
Paul MacDonald
Alan Thompson
New Zealand NZL 3.02.28
2. Per-Inge Bengtsson
Tommy Karls
Lars-Erik Moberg
Thomas Ohlsson
Sverige SWE 3.02.81
3. François Barouh
Philippe Boccara
Pascal Boucherit
Didier Vavasseur
Frankrike FRA 3.03.94
4. Ionel Constantin
Nicolae Feodosei
Ionel Leţcaie
Angelin Velea
Romania ROU 3.04.39
5. Grayson Bourne
Andrew Sheriff
Kevin Smith
Jeremy West
Storbritannia GBR 3.04.59
6. Iván González Santos
Luís Gregorio Ramos Misioné
Juan José Román Mangas
Juan Manuel Sánchez de Castro
Spania ESP 3.04.71

Kano[rediger | rediger kilde]

C1 500 m[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Larry Cain Canada CAN 1.57.01
2. Henning Jakobsen Danmark DEN 1.58.45
3. Costică Olaru Romania ROU 1.59.86
4. Philippe Renaud Frankrike FRA 1.59.95
5. Timo Grönlund Finland FIN 2.01.00
6. Kiyoto Inoue Japan JPN 2.01.79

C1 1000 m[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Ulrich Eicke Vest-Tyskland FRG 4.06.32
2. Larry Cain Canada CAN 4.08.67
3. Henning Jakobsen Danmark DEN 4.09.51
4. Timo Grönlund Finland FIN 4.15.58
5. Costică Olaru Romania ROU 4.16.39
6. Stephen Train Storbritannia GBR 4.16.64

C2 500 m[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Matija Ljubek
Mirko Nišović
Jugoslavia YUG 1.43.67
2. Ivan Patzaichin
Toma Simionov
Romania ROU 1.45.67
3. Enrique Míguez Gómez
Narciso Suárez Amador
Spania ESP 1.47.71
4. Didier Hoyer
Eric Renaud
Frankrike FRA 1.47.72
5. Steve Botting
Eric Smith
Canada CAN 1.48.81
6. Wolfram Faust
Ralf Wienand
Vest-Tyskland FRG 1.48.97

C2 1000 m[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Ivan Patzaichin
Toma Simionov
Romania ROU 3.40.60
2. Matija Ljubek
Mirko Nišović
Jugoslavia YUG 3.41.56
3. Didier Hoyer
Eric Renaud
Frankrike FRA 3.48.01
4. Wolfram Faust
Ralf Wienand
Vest-Tyskland FRG 3.52.69
5. Rob Plankenhorn
Rod McLain
USA USA 3.52.72
6. Enrique Míguez Gómez
Narciso Suárez Amador
Spania ESP 3.56.92

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Kajakk[rediger | rediger kilde]

K1 500 m[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Agneta Andersson Sverige SWE 1.58.72
2. Barbara Schüttpelz Vest-Tyskland FRG 1.59.93
3. Annemiek Derckx Nederland NED 2.00.11
4. Tecla Marinescu Romania ROU 2.00.12
5. Béatrice Basson Frankrike FRA 2.01.21
6. Sheila Conover USA USA 2.02.38

K2 500 m[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Agneta Andersson
Anna Olsson
Sverige SWE 1.45.25
2. Alaxendra Barre
Susan Holloway
Canada CAN 1.47.13
3. Josefa Idem
Barbara Schüttpelz
Vest-Tyskland FRG 1.47.32
4. Agafia Constantin
Nastasia Ionescu
Romania ROU 1.47.56
5. Shirley Dery
Leslie Klein
USA USA 1.49.51
6. Bernadette Hettich
Cathérine Mathevon
Frankrike FRA 1.51.40

K4 500 m[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Agafia Constantin
Nastasia Ionescu
Tecla Marinescu
Maria Ştefan
Romania ROU 1.38.34
2. Agneta Andersson
Anna Olsson
Eva Karlsson
Susanne Wiberg
Sverige SWE 1.38.87
3. Alaxendra Barre
Lucie Guay
Susan Holloway
Barbara Olmsted
Canada CAN 1.39.40
4. Sheila Conover
Shirley Dery
Leslie Klein
Ann Turner
USA USA 1.40.49
5. Josefa Idem
Regina Schmidt
Barbara Schüttpelz
Judith Skolnik
Vest-Tyskland FRG 1.42.68
6. Wenche Lægraid
Kari Ofstad
Ingeborg Rasmussen
Anne Wahl
Norge NOR 1.42.97