Flyktningerennet

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Eldar Rønning, her fotografert i Praha i 2007, vant Flyktningerennet 2011.
Foto: Petr Novák

Flyktningerennet (svensk: Flyktingloppet) er et 44 kilometer langt internasjonalt, årlig turrenn på ski som går fra Nordli i Lierne kommune i Nord-Trøndelag til Gäddede i Strömsund kommune i Sverige. Det har blitt arrangert siden 1950 av Lierne IL og Gäddede SK. Rennet går til minne om dem som måtte flykte fra Norge til Sverige under 2. verdenskrig, og store deler av løypa går langs traseen som ble brukt av flyktningene.

I tillegg til rennet på 44 kilometer på søndag arrangeres det også et renn på 15 kilometer på lørdag langs den siste delen av løypa. Det har vært kvinneklasse i Flyktningerennet siden 1964, da bare på 15 kilometer. Siden 1993 har både mennenes og kvinnenes seniorklasse vært på 44 kilometer. I 2011 deltok til sammen (lørdag og søndag) ca. 2200 langrennsløpere i Flyktningerennet.[1]

Den lange løypa starter på Stortangjorda i Sandvika i Nordli og går via Kvelifjellet, Kvemoen, grenserøysa ved Kvesjøen, og Muruhatten til Gäddede. Den korte løypa starter på Grenserøysmyra ved Kvesjøen og går i samme trasé som den lange løypa, hovedsakelig på svensk side, til Gäddede. Høyeste punkt på den lange løypa er 635 moh. på Kvelifjellet, på den korte løypa er høyeste punkt i overkant av 550 moh. på Muruhatten.

Flyktningerennet har blitt avlyst kun én gang – i 1982, da ankomstveien til Lierne ble overflommet av isblokker i Sanddøldalen.[2]

Vinnere[rediger | rediger kilde]

År Dato Menn
44 km
Klubb
Idrettslag
Vinnertid
i mål
Kvinner
15 km
Klubb
Idrettslag
Vinnertid
i mål
Kvinner
44 km
Klubb
Idrettslag
Vinnertid
i mål
1950 Sverige Hemming Hemmingsson Östersunds SK 2:10:58
1951 Sverige Nils Eriksson Ljusdals IF 2:55:06
1952 Norge Magnar Estenstad Idrettslaget Leik 2:16:19
1953 Sverige Sigvard Jonsson Rossöns IK 2:57:22
1954 Sverige Sigvard Jonsson Rossöns IK 3:14:13
1955 Norge Magnar Ingebrigtsli Troll IL 2:21:58
1956 Sverige Sigvard Jonsson Rossöns IK 2:11:12
1957 Sverige Sigvard Jonsson Rossöns IK 2:07:28
1958 13. april Norge Sverre Stensheim IL Snøhætta 2:34:26
1959 5. april Norge Sverre Stensheim IL Snøhætta 2:10:21
1960 3. april Sverige Janne Stefansson Sälens IF 2:08:24
1961 19. mars Norge Magnar Lundemo IL Varden 2:04:57
1962 Japan Takashi Matsuhashi 2:33:40
1963 31. mars Norge Sverre Stensheim IL Snøhætta 2:07:58
1964 31. mars Sverige Melcher Risberg Hammerdals IF 2:02:15 Sverige Britt Strandberg Edsbyns IF 1:02:27
1965 28. mars Norge Lorns Skjemstad Inderøy IL 2:08:23 Sverige Britt Strandberg Edsbyns IF 1:06:01
1966 27. mars Sverige Melcher Risberg Hammerdals IF 2:21:14 Sverige Barbro Martinsson Skellefteå SK 1:03:10
1967 2. april Sverige Melcher Risberg Hammerdals IF 2:07:44 Sverige Britt Strandberg Edsbyns IF 1:09:03
1968 6.-7. april Sverige Melcher Risberg Hammerdals IF 2:05:08 Norge Babben Enger SPKL Freidig 1:06:44
1969 29.-30. mars Norge Pål Tyldum IL Hållingen 2:10:50 Norge Berit Mørdre Romerikslaget IL 1:08:25
1970 Norge Pål Tyldum IL Hållingen 2:03:39 Norge Inger Aufles Kjærstad IL 1;05:52
1971 Norge Pål Tyldum IL Hållingen 1:59:16 Norge Berit Mørdre Romerikslaget IL 1:02:15
1972 Sverige Jan Halvarsson Hammerdals IF 2:05:16 Norge Berit Mørdre Romerikslaget IL 0:54:14
1973 Sverige Sven-Åke Lundbäck Bergneset IK 2:01:25 Norge Berit Mørdre Romerikslaget IL 1:04:54
1974 Sverige Jan Halvarsson Hammerdals IF 1:47:29 Sverige Lilian Olsson Offerdals IF 0:52:01
1975 Norge Pål Tyldum IL Hållingen 1:48:08 Norge Inger Aufles Kjærstad IL 0:54:03
1976 27.-28. mars Norge Pål Tyldum IL Hållingen 2:12:26 Sverige Meeri Bodelid Edsbyns IF 0:56:39
1977 26.-27. mars Norge Oddvar Brå og
Norge Magne Myrmo
Idrettslaget Leik
Rennebu IL
1:46:41
1:46:41
Norge Vigdis Rønning Skogn IL 0:51:14
1978 1.-2. april Norge Ove Aunli Kyrksæterøra IL 1:46:27 Norge Vigdis Rønning Skogn IL 0:45:48
1979 31. mars-1. april Norge Oddvar Brå Idrettslaget Leik 1:48:46 Norge Marit Myrmæl IL Nor 0:48:43
1980 29.-30. mars Norge Oddvar Brå Idrettslaget Leik 1:59:32 Norge Vigdis Rønning Bul IL 0:55:55
1981 28.-29. mars Sverige Thomas Wassberg Åsarna IK 1:51:30 Norge Vigdis Rønning Bul IL 0:53:31
1982 3.-4. april Avlyst pga. flom
1983 26.-27. mars Norge Ove Aunli Kyrksæterøra IL 1:44:57 Norge Vigdis Rønning Bul IL 0:51:00
1984 31. mars-1. april Sverige Lars Göran Dahl Hammerdals IF 1:51:53 Norge Vigdis Rønning Bul IL 0:51:17
1985 30.-31. mars Norge Ove Aunli Kyrksæterøra IL 1:57:58 Norge Berit Aunli Strindheim IL 0:57:09
1986 22.-23. mars Norge Terje Langli Henning IL 1:52:11 Norge Gunn Finne Kolvereid IL 0:54:21
1987 28.-29. mars Norge Sture Sivertsen Leirådal IL 1:59:52 Norge Inger Lise Hegge Henning IL 0:57:28
1988 26.-27. mars Norge Ola Berget Leksvik IL 1:57:20 Norge Unni Hovdal Vinne Skilag 0:57:38
1989 1.-2. april Norge Oddvar Brå Idrettslaget Leik 1:47:04 Norge Unni Hovdal Vinne Skilag 0:54:30
1990 31. mars-1. april Sverige Gunde Svan Dala-Järna IL 1:47:04 Norge Inger Lise Hegge Henning IL 0:51:02
1991 23.-24. mars Norge Terje Langli Henning IL 1:52:58 Norge Inger Lise Hegge Henning IL 0:56:29
1992 21.-22. mars Norge Sture Sivertsen Leirådal IL 1:47:44 Norge Inger Helene Nybråten Skrautvål IL 2:07:54
1993 3.-4. april Russland Aleksej Prokurorov Cska Moscow 1:56:42 Norge Line Selnes Bratsberg IL 0:54:33 Norge Anita Moen Nannestad IL 2:08:12
1994 19.-20. mars Norge Sture Sivertsen Leirådal IL 1:49:36 Norge Kristin Kjesbu Stiklestad IL 0:55:05 Norge Kari Grindberg Henning IL 2:13:55
1995 25.-26. mars Norge Terje Langli Henning IL 1:51:26 Norge Mari Storeng Tynset IF 0:48:17 Norge Inger Lise Hegge Henning IL 2:09:33
1996 30.-31. mars Norge Erling Jevne Øyer-Tretten IF 1:54:30 Norge Marit Mikkelsplass Kjelsås IL 0:43:42
1997 22.-23. mars Norge Erling Jevne Øyer-Tretten IF 1:49:37 Norge Trude Dybendahl-Hartz Kjelsås IL 0:44:09
1998 4.-5. april Norge Frode Estil Byåsen IL 1:43:01 Sverige Antonina Ordina SK Tegnäspojkarna 0:45:01
1999 27.-28. mars Norge Frode Estil Byåsen IL 1:43:21 Norge Bente Martinsen Nittedal IL 0:49:00
2000 1.-2. april Norge Erling Jevne Øyer-Tretten IF 1:43:21 Norge Anita Moen Trysilfjellet SKL 0:44:45
2001 7.-8. april Norge Erling Jevne Øyer-Tretten IF 1:45:55 Norge Elin Nilsen Bossmo & Ytteren IL 0:48:34
2002 13.-14. april Norge Frode Estil Byåsen IL 1:54:18 Norge Kine Beate Bjørnås IL Varden 0:48:57
2003 5.-6. april Sverige Anders Södergren Östersunds SK 2:05:29 Norge Marit Bjørgen Rognes IL 0:55:23
2004 3.-4. april Sverige Anders Södergren Östersunds SK 1:58:13 Norge Kristin Mürer Stemland Byåsen IL 0:44:46
2005 18.-19. mars Norge Frode Estil Lierne Ski 1:59:15 Sverige Susanne Nyström Piteå Elit 0:53:16
2006 25.-26. mars Norge Frode Estil Lierne Ski 1:48:41 Norge Kine Beate Bjørnås IL Varden 0:47:03
2007 24.-25. mars Sverige Oskar Svärd Ulricehamns IF 1:51.44 Norge Marte Elden Namdalseid IL 0:49:49
2008 29.-30. mars Norge Petter Northug jr. Henning Skilag 2:01:33 Norge Ragnhild Hoel IL Nor 0:49:41
2009 14.-15. mars Sverige Anders Högberg IFK Umeå 2:02.14 Sverige Ida Olsson Åsarna IK 2:21:03
2010 27.-28. mars Norge Petter Northug Strindheim IL 1:58:54 Norge Karianne Bjellånes Henning Skilag 2:21:27
2011 2.-3. april Norge Eldar Rønning Skogn IL 2:02:07 Norge Marte Elden Henning Skilag 2:07:06
2012 31. mars-1. april Norge Niklas Dyrhaug Tydal IL 1:18:17 Norge Sara Svendsen Tromsø IL 1:26:14
2013 23.-24. mars Norge John Kristian Dahl Strindheim IL 1:49:57 Norge Heidi Weng IL BUL 2:06:04
2014 5.-6. april Norge Niklas Dyrhaug Tydal IL 1:57:02 Norge Astrid Øyre Slind Oppdal IL 2:05:00

Kilder / eksterne lenker[rediger | rediger kilde]

  1. ^ NRK: Rønning raskere enn Northug (3. april 2011, besøkt 9. mai 2011)
  2. ^ NRK: – Jeg kom ikke hit for å bli nummer to (3. april 2011, oppdatert 4. april 2011, besøkt 9. mai 2011)