Ane Stangeland Horpestad (født 2. juni 1980 i Stavanger, som Ane Stangeland) er en norsk fotballspiller fra Orre som spiller for Klepp i Toppserien.
I tillegg til landslaget har hun spilt på U-16, U-18 og U-21 landslag.
Hun spilte alle kampene for Norge i EM i fotball for kvinner 2005 da Norge tapte 3-1 mot Tyskland i finalen, og er norsk landslagskaptein. Hun har spilt 106 landskamper og scoret 5 landslagsmål (pr 1. september 2008).
Stangeland har spilt for Klepp siden 1997, og spilte cupfinale mot Trondheims-Ørn på Ullevaal Stadion det samme året.
Ane Stangeland Horpestad spilt for Kolbotn IL, Oslo, i løpet av 2006, da klubben gikk til semifinalen i UEFA Women's Cupen. Hun giftet seg med Steffen Horpestad juni 2006.
Stangeland Horpestad spilt alle kampene for Norges landslag i VM 2007 i Kina som kaptein og midstopper, og scoret 2 mål. Hun var med å ta Norge til 4. plass i VM.
Eksterne lenker [rediger]