Storbritannia under Sommer-OL 1988

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Storbritannia under De olympiske leker
Storbritannia
Storbritannias flagg
IOK–kode  GBR
NOK British Olympic Association
Nettsted www.teamgb.com (en)
Storbritannia under Sommer-OL 1988 i Seoul
Deltakere: 382 fordelt på 25 øvelser
Flaggbærer Ian Taylor
Medaljer: Gull
5
Sølv
10
Bronse
9
Totalt
24
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014

Storbritannia under Sommer-OL 1988. 382 sportsutøvere fra Storbritannia deltok i tjuefem sporter under Sommer-OL 1988 i Seoul. De kom på tolvte plass med tre gull-, fem sølv- og fem bronsemedaljer. Landhockeyspilleren Ian Taylor var Storbritannias flaggbærer under åpningsseremonien.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 1988 Seoul   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Storbritannia Storbritannia 5 10 9 24

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Storbritannia Storbritannia under sommer-OL 1988 i Seoul De olympiske ringer
Medaljer Utøver Sport Øvelse Resultat
Gull Malcolm Cooper Skyting Skyting 50 m rifle, 3 stillinger 1279,3 poeng
Gull Adrian Moorhouse Svømming Svømming 100 meter bryst, menn 1.02,04
Gull Michael McIntyre
Bryn Vaile
Seiling Seiling Starbåt 45,7
Gull Steven Redgrave
Andy Holmes
Roing Roing Toer uten styrmann 7.01,95
Gull Paul Barber
Stephen Batchelor
Kulbir Bhaura
Robert Clift
Richard Dodds
David Faulkner
Russell Garcia
Martyn Grimley
Sean Kerly
Jimmy Kirkwood
Richard Leman
Stephen Martin
Veryan Pappin
Jon Potter
Imran Sherwani
Ian Taylor
Landhockey Landhockey Menn Semifinale:
3 - 2 Australia

Finale:
3 - 1 Tyskland
Sølv Alister Allan Skyting Skyting 50 m rifle, 3 stillinger 1275,6poeng
Sølv Linford Christie Friidrett Friidrett 100 meter, menn 9,97
Sølv Peter Elliott Friidrett Friidrett 1500 meter, menn 3.36,15
Sølv Nick Gillingham Svømming Svømming 200 meter bryst, menn 2.14,12
Sølv Colin Jackson Friidrett Friidrett 110 m hekk, menn 13,28
Sølv Liz McColgan Friidrett Friidrett 10000 meter, damer 31.08,44
Sølv Fatima Whitbread Friidrett Friidrett Spydkast, damer 70,32 meter
Sølv John Regis
Elliot Bunney
Linford Christie
Mike McFarlane
Friidrett Friidrett 4 x 100 m stafett, menn 38,28
Sølv Ian Stark
på «Sir Wattie»
Hestesport Hestesport Feltritt 52,80
Sølv Ian Stark
på «Sir Wattie»
Virginia Holgate Leng
på «Master Craftsman»
Karen Straker
på «Get Smart»
Mark Phillips
på «Cartier»
Hestesport Hestesport Feltritt, lag 256
Bronse Andrew Jameson Svømming Svømming 100 meter butterfly, menn
Bronse Virginia Holgate Leng
på «Master Craftsman»
Hestesport Hestesport Feltritt 62,00
Bronse Yvonne Murray Friidrett Friidrett 3000 meter, damer 8.29,2
Bronse Mark Rowland Friidrett Friidrett 3000 m hinder, menn 8.07,96
Bronse Dennis Stewart Judo Judo Lett tungvekt
Bronse Richard Woodhall Boksing Boksing Lett mellomvekt
Bronse Steven Redgrave
Andy Holmes
Patrick Sweeney
Roing Roing Toer med styrmann
Bronse Richard Phelps
Dominic Mahony
Graham Brookhouse
Moderne femkamp Moderne femkamp Lagkonkurranse
Bronse Leroy Watson
Steven Hallard
Richard Priestman
Bueskyting Bueskyting Lagkonkurranse