Storbritannia under Vinter-OL 2014

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til: navigasjon, søk
Storbritannia under De olympiske leker
Flag of the United Kingdom.svg
Storbritannias flagg
IOK–kode  GBR
NOK British Olympic Association
Nettstedwww.teamgb.com (en)
Storbritannia under Vinter-OL 2014 i Sotsji
Deltakere: 56 utøvere i 10 idretter
Flaggbærer Jon Eley
Medaljer:
Rang: 19
Gull
1
Sølv
1
Bronse
2
Totalt
4
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014

Storbritannia deltok under Vinter-OL 2014 i Sotsji i Russland i perioden 7. til 23. februar 2014.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 2014 Sotsji   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Storbritannia Storbritannia 1 1 2 4

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Storbritannia0 Storbritannia under Vinter-OL 2014 Sotsji 0De olympiske ringer
Medaljer Utøvere Sport Øvelse Resultat
Gull Lizzy Yarnold Skeleton Skeleton Damer 3.52,89
Bronse Jenny Jones Snøbrett Snøbrett Slopestyle, damer 87,25
Bronse Eve Muirhead
Claire Hamilton
Vicki Adams
Anna Sloan
Curling Curling Curling, damer Semifinale:
4 - 6 Canada

Bronsefinale:
6 - 5 Sveits

Curling Curling[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Curling under Vinter-OL 2014

Storbritannia var kvalifisert til både dame- og herreturneringen.

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Eve Muirhead var skip for laget som for øvrig besto av Anna Sloan, Vicki Adams, Claire Hamilton og reserven Lauren Gray.

Innledende runder[rediger | rediger kilde]

Kamp 1
Bane C - 10. februar kl 14.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Sweden.svg Sverige (Sigfridsson) 0 1 2 0 0 0 2 0 1 X 6

Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Muirhead) Hammer (Siste sten i første runde) 0 0 0 1 1 1 0 1 0 X 4

Kamp 3
Bane D - 12. februar kl 14.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Canada.svg Canada (Jones) 1 0 2 0 3 0 1 0 1 1 9

Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Muirhead) Hammer (Siste sten i første runde) 0 1 0 2 0 2 0 1 0 0 6

Kamp 5
Bane B - 14. februar kl 14.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Muirhead) Hammer (Siste sten i første runde) 2 0 2 1 0 2 5 X X X 12

Flag of Japan.svg Japan (Ogasawara) 0 2 0 0 1 0 0 X X X 3

Kamp 7
Bane C - 15. februar kl 19.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Muirhead) 1 0 0 0 1 0 2 0 2 0 6

Flag of Switzerland.svg Sveits (Ott) Hammer (Siste sten i første runde) 0 2 1 0 0 3 0 1 0 1 8

Kamp 9
Bane B - 17. februar kl 19.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Totalt
Flag of Denmark.svg Danmark (Nielsen) 2 0 0 0 0 2 0 0 0 3 1 8

Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Muirhead) Hammer (Siste sten i første runde) 0 0 1 2 0 0 3 1 0 0 0 7

Kamp 2
Bane A - 11. februar kl 19.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Muirhead) 1 1 0 7 0 3 X X X X 12

Flag of the United States.svg USA (Brown) Hammer (Siste sten i første runde) 0 0 1 0 2 0 X X X X 3

Kamp 4
Bane C - 13. februar kl 09.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the People's Republic of China.svg Kina (Wang) Hammer (Siste sten i første runde) 2 0 1 0 1 0 1 0 2 0 7

Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Muirhead) 0 2 0 2 0 2 0 1 0 1 8

Kamp 6
Bane D - 15. februar kl 09.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Muirhead) 0 3 0 1 1 0 2 0 0 3 10

Flag of South Korea.svg Sør-Korea (Kim) Hammer (Siste sten i første runde) 2 0 0 0 0 2 0 2 2 0 8

Kamp 8
Bane A - 17. februar kl 09.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Russia.svg Russland (Sidorova) 0 0 2 0 0 1 0 0 3 0 6

Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Muirhead) Hammer (Siste sten i første runde) 0 1 0 2 0 0 0 4 0 2 9

Sluttspill[rediger | rediger kilde]

Semifinale
Bane D - 19. februar kl 14.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Canada.svg Canada (Jones) Hammer (Siste sten i første runde) 2 1 0 1 0 1 0 0 0 1 6

Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Muirhead) 0 0 2 0 1 0 0 0 1 0 4

Bronsefinale
Bane C - 20. februar kl 12.30 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Muirhead) 0 0 1 0 2 0 0 2 0 1 6

Flag of Switzerland.svg Sveits (Ott) Hammer (Siste sten i første runde) 0 2 0 1 0 1 0 0 1 0 5

Menn[rediger | rediger kilde]

David Murdoch var skip for Tom Brewster, Scott Andrews, Michael Goodfellow og reserven Greg Drummond.

Innledende runder[rediger | rediger kilde]

Kamp 1
Bane A - 10. februar kl 09.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Russia.svg Russland (Drozdov) 0 0 0 0 1 0 1 0 2 X 4

Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Murdoch) Hammer (Siste sten i første runde) 0 2 0 0 0 4 0 1 0 X 7

Kamp 3
Bane C - 11. februar kl 14.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Murdoch) Hammer (Siste sten i første runde) 1 0 0 0 2 0 2 0 1 1 7

Flag of Germany.svg Tyskland (Jahr) 0 1 1 1 0 2 0 1 0 0 6

Kamp 5
Bane D - 13. februar kl 14.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Murdoch) 1 0 2 0 1 0 0 1 0 X 5

Flag of the United States.svg USA (Shuster) Hammer (Siste sten i første runde) 0 0 0 1 0 0 1 0 1 X 3

Kamp 7
Bane C - 15. februar kl 14.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Canada.svg Canada (Jacobs) Hammer (Siste sten i første runde) 1 0 0 3 0 0 1 0 1 1 7

Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Murdoch) 0 1 1 0 2 0 0 1 0 0 5

Kamp 9
Bane A - 17. februar kl 14.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the People's Republic of China.svg Kina (Liu) Hammer (Siste sten i første runde) 1 0 0 2 0 0 1 1 0 1 6

Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Murdoch) 0 1 1 0 0 1 0 0 2 0 5

Kamp 2
Bane D - 10. februar kl 19.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Sweden.svg Sverige (Edin) 0 2 0 0 2 0 0 4 0 X 8

Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Murdoch) Hammer (Siste sten i første runde) 1 0 0 1 0 0 1 0 1 X 4

Kamp 4
Bane B - 12. februar kl 19.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Switzerland.svg Sveits (Michel) 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 2

Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Murdoch) Hammer (Siste sten i første runde) 0 0 1 1 0 1 0 0 0 1 4

Kamp 6
Bane A - 14. februar kl 19.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Murdoch) 0 0 0 1 0 3 0 2 1 1 8

Flag of Denmark.svg Danmark (Stjerne) Hammer (Siste sten i første runde) 0 2 1 0 2 0 1 0 0 0 6

Kamp 8
Bane B - 16. februar kl 09.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Murdoch) Hammer (Siste sten i første runde) 0 2 0 1 0 0 1 0 2 0 6

Flag of Norway.svg Norge (Ulsrud) 0 0 2 0 2 1 0 1 0 1 7

Tie-break
Bane C - 18. februar kl 09.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Norway.svg Norge (Ulsrud) Hammer (Siste sten i første runde) 1 0 1 0 2 0 0 0 1 0 5

Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Murdoch) 0 1 0 1 0 0 0 2 0 2 6

Sluttspill[rediger | rediger kilde]

Semifinale
Bane B - 19. februar kl 19.00 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Sweden.svg Sverige (Edin) Hammer (Siste sten i første runde) 0 0 2 0 0 0 1 0 2 0 5

Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Murdoch) 0 1 0 0 1 1 0 1 0 2 6

Finale
Bane ? - 21. februar kl 17.30 v · r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Murdoch) 0 1 0 0 1 0 1 0 X X 3

Flag of Canada.svg Canada (Jacobs) Hammer (Siste sten i første runde) 2 0 3 1 0 2 0 1 X X 9

Kortbaneløp på skøyter Kortbaneløp på skøyter[rediger | rediger kilde]

Menn[rediger | rediger kilde]

Utøver Øvelse Heat Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plassering Tid Plassering Tid Plassering Tid Plassering Rank
Jon Eley 500 m
1000 m
Richard Shoebridge 1000 m
Jack Whelbourne 500 m
1000 m
1500 m

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Utøver Øvelse Heat Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plassering Tid Plassering Tid Plassering Tid Plassering Rank
Elise Christie 500 m
1000 m
1500 m
Charlotte Gilmartin 500 m
1500 m

Kunstløp Kunstløp[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Kunstløp under Vinter-OL 2014

Utøver(e) Øvelse KP FP Totalt
Poeng Rank Poeng Rank Poeng Rank
Jenna McCorkell Kvinner
Nick Buckland / Penny Coomes Isdans
David King / Stacey Kemp Parløp
Matthew Parr Lagkonkurranse
Jenna McCorkell
Nick Buckland / Penny Coomes
David King / Stacey Kemp