Sykling under Sommer-OL 1976

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
De olympiske ringer

Sykling under Sommer-OL 1976. Sykling var med på det olympiske programmet for attende gang under OL-1976 i Montréal. Det ble konkurrert om totalt seks olympiske titler, to på landevei og fire på bane, kun for menn. Vest-Tyskland ble beste nasjon med to gullmedaljer.


Medaljer[rediger | rediger kilde]

Sykling
De olympiske ringer Sykkel under Sommer-OL 1976 Sykling
 Nr.  Land Gull Sølv Bronse Totalt
1 Vest-Tyskland Vest-Tyskland (FRG) 2 0 0 2
2 Sovjetunionen Sovjetunionen (URS) 1 1 0 2
3 Øst-Tyskland Øst-Tyskland (GDR) 1 0 2 3
4. Tsjekkoslovakia Tsjekkoslovakia (TCH) 1 0 0 1
Sverige Sverige (SWE) 1 0 0 1
6. Polen Polen (POL) 0 1 1 2
7 Belgia Belgia (BEL) 0 1 0 1
Frankrike Frankrike (FRA) 0 1 0 1
Italia Italia (ITA) 0 1 0 1
Nederland Nederland (NED) 0 1 0 1
11 Danmark Danmark (DEN) 0 0 2 2
12 Storbritannia Storbritannia (GBR) 0 0 1 1
Totalt 6 6 6 18

Menn[rediger | rediger kilde]

Bane[rediger | rediger kilde]

1000 m tempo[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Klaus Jürgen Grünke Øst-Tyskland GDR 1:05.927
2. Michel Vaarten Belgia BEL 1:07.516
3. Niels Fredborg Danmark DEN 1:07.617
4. Janusz Kierzkowski Polen POL 1:07.660
5. Eric Vermeulen Frankrike FRA 1:07.846
6. Hans Michalsky Vest-Tyskland FRG 1:07.878

Sprint[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land heat 1 heat 2 heat 3
1. Anton Tkáč Tsjekkoslovakia TCH 10.78 - 11.17
2. Daniel Morelon Frankrike FRA - 11.58 -
3. Jürgen Geschke Øst-Tyskland GDR 11.35 11.42
4. Dieter Berkmann Vest-Tyskland FRG - -
5. Sergej Kravtsov Sovjetunionen URS
6. Yoshika Cho Japan JPN

4000 m forfølgelsesritt, individuelt[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Gregor Braun Vest-Tyskland FRG 4:47.61
2. Herman Ponsteen Nederland NED 4:49.72
3. Thomas Huschke Øst-Tyskland GDR 4:52.71
4. Vladimir Ossokin Sovjetunionen URS 4:57.34
5. Orfeo Pizzoferrato Italia
ITA
6. Garry Sutton Australia AUS

4000 m forfølgelsesritt, lag[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Peter Vonhof
Gregor Braun
Hans Lutz
Günther Schumacher
Vest-Tyskland FRG 4:21.06
2. Viktor Sokolov
Vladimir Ossokin
Aleksandr Perov
Vitali Petrakov
Sovjetunionen URS 4:27.15
3. Ian Hallam
Ian Banbury
Michael Bennett
Robin Croker
Storbritannia GBR 4:22.41
4. Norbert Dürpisch
Thomas Huschke
Uwe Unterwalder
Matthias Wiegand
Øst-Tyskland GDR 4:22.75
5. Jan Jankiewicz
Czesław Lang
Krzysztof Sujka
Zbigniew Szczepkowski
Polen POL
6. Zdeněk Dohnal
Michal Klasa
Petr Kocek
Jiří Pokorný
Tsjekkoslovakia TCH

Landevei[rediger | rediger kilde]

Individuelt (175 km)[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Bernt Johansson Sverige SWE 4:46:52
2. Giuseppe Martinelli Italia
ITA
4:47:23
3. Mieczysław Nowicki Polen POL 4:47:23
4. Fons De Wolf Belgia BEL 4:47:23
5. Nikolai Gorelov Sovjetunionen URS 4:47:23
6. George Mount USA USA 4:47:23

Lagkonkurranse (100 km)[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Land Tid
1. Anatoli Tsjoekanov
Valeri Tsjaplygin
Vladimir Kaminsky
Aavo Pikkuus
Sovjetunionen URS 2:08:53
2. Tadeusz Mytnik
Mieczysław Nowicki
Stanisław Szozda
Ryszard Szurkowski
Polen POL 2:09:13
3. Verner Blaudzun
Gert Frank
Jørgen Hansen
Jørn Lund
Danmark DEN 2:12:20
4. Hans-Peter Jakst
Olaf Paltian
Friedrich von Löffelholz
Peter Weibel
Vest-Tyskland FRG 2:12:35
5. Petr Bucháček
Petr Matoušek
Milan Puzrla
Vladimír Vondráček
Tsjekkoslovakia TCH 2:12:56
6. Paul Carbutt
Philip Griffiths
Dudley Hayton
William Nickson
Storbritannia GBR 2:13:10