Nyttårsorkanen 1992
Nyttårsorkanen er navnet som ofte blir benyttet for å beskrive lavtrykket som traff Norge tidlig på morgenen 1. januar 1992, som var tidenes sterkeste målte storm på det norske fastlandet. Nordvestlandet til Helgeland ble hardest rammet, og det ble stedvis gjort stor skade på bebyggelse og skogsområder. Meteorologisk institutt har beregnet at en så kraftig orkan statistisk sett bare vil forekomme hvert 200. år.
Anslått sterkeste vind under orkanen var 45 m/s, i gjennomsnitt over ti minutter (middelvind). Sterkeste vind basert på kortvarige kast anslås til 65 m/s. En hel del måleinstrumenter brøt imidlertid sammen på grunn av den store påkjenningen. På plattformen Statfjord-B i Nordsjøen ble det målt vind oppe i 75 m/s. Nyttårsorkanen ville på Saffir–Simpson-skalaen vært en kategori-3-orkan.
Orkanen gjorde skade på nesten 34 000 private eiendommer og kostet forsikringsselskapene 1,3 milliarder kroner. I tillegg utbetalte Statens naturskadefond 200 millioner kroner til for skader på 6000 eiendommer som ikke var brannforsikrede. Ett menneskeliv gikk tapt.
| Saffir-Simpson orkanskala | ||||||
| TD | TS | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |