My Chemical Romance
| My Chemical Romance | |||
|---|---|---|---|
My Chemical Romance på Big Day Out-festivalen i Perth i Australia, februar 2007. |
|||
| Opphav | Belleville, New Jersey, USA | ||
| Periode | 2001– | ||
| Sjanger | Alternativ rock Punk |
||
| Plateselskap | Reprise Records/Warner Music Eyeball Records |
||
| Nettsted | mychemicalromance.com | ||
| Medlemmer | |||
| Gerard Way Ray Toro Frank Iero Mikey Way |
|||
| Tidligere medlemmer | |||
| Matt Pelissier Bob Bryar |
|||
My Chemical Romance er et amerikansk band fra New Jersey. Musikken kan kategoriseres innen sjangrene rock/punk og lydbildet er blitt beskrevet som «Queen møter The Misfits». Bandet sier selv de er blitt påvirket av band som Iron Maiden, Morrissey/The Smiths, The Cure, Thursday, Smashing Pumpkins og Green Day. Tekstene inneholder mange elementer fra fantasi, skrekk og teater, noe som tilskrives påvirkning av skrekkfilm og tegneserier fra barndommen. Navnet My Chemical Romance kommer fra boken Ecstasy: Three Tales of Chemical Romance, av Irvine Welsh, en bok bassist Michael hadde lest.
Innhold |
[rediger] Biografi
[rediger] Tidlig karriere (2001-2002)
Bandet ble startet av vokalist Gerard Way og trommeslager Matt Pelissier ikke lenge etter terrorangrepet 11. september 2001. Blant de første sangene var «Skylines and Turnstiles», som Gerard skrev som en følge av 11. september-angrepene. Etterhvert fikk de med seg Ray Toro og Mikey Way i bandet. Frank Iero ble ikke med før etter nesten hele det første albumet var spilt inn og spiller gitar på bare to sanger inkludert «Early Sunsets Over Monroeville».
I 2002 ble bandets første album I Brought You My Bullets You Brought Me Your Love gitt ut av av Eyeball Records i USA. Bandet hadde eksistert i bare tre måneder da albumet ble spilt inn, og Frank Iero hadde blitt med i bandet bare noen dager før de gikk i studio. Etter at platen var sluppet, turnerte de rundt i Amerika med andre band som The Used, Thrice og Voice In the Wire.
[rediger] Karrieren tar fart (2003-2005)
I 2003 skrev bandet kontrakt med Reprise Records og begynte å arbeide med sitt andre album. Det fikk navnet Three Cheers For Sweet Revenge og ble sluppet i 2004. I løpet av et år hadde det solgt til platina. Fra albumet ble det gitt ut tre singler: «I’m Not Okay (I Promise)», «Helena» og «The Ghost of You». I 2004 ble Matt Pelissier sparket fra bandet. I 2005 reiste bandet atter en gang på turné i USA, og var blant annet oppvarmingsband for Green Day. Sammen med bandet The Used gjorde de en coverversjon av Queen- og David Bowielåten «Under Pressure».
[rediger] Nye fremtidsplaner (2006)
I mars 2006, slapp bandet Life on the Murder Scene, bestående av en live-CD og to DVDer med blant annet bandhistorikk, musikkvideoer og liveopptak. Den 23. oktober samme år slapp bandet sitt tredje studioalbum, The Black Parade, produsert av Rob Cavallo som tidligere har produsert album som Green Days' American Idiot og Dookie.
My Chemical Romances første konsert i Skandinavia, var i Sverige den 8. november 2006, på Arenaen, Stockholm. Bandet har spilt flere konserter i Skandinavia i løpet av 2007. Disse konsertene var blant annet å finne på vokalisten, Gerard Way, sin 30-årsbursdag i Baltiska Hallen i Malmö. Andre steder er Roskildefestivalen i Danmark, Pier Pressure i Göteborg og på Hovefestivalen i Norge.
[rediger] Bob Bryar (trommist) forlater bandet og Danger Days blir utgitt (2010-)
04.03.2010 meldte MCR-gitaristen Frank Iero på MCR sin offisielle hjemmeside, at Bob Bryar hadde tatt farvel med bandet for en måned siden. Årsaken til den plutselige avskjeden er fremdeles uklar, men i følge Notifiradio skal familien til Bryar ha sagt at det skyldtes en diskusjon mellom bandmedlemmene som utviklet seg. I følge Frank Iero har ikke dette hindret bandet i å lage musikk, og selv om ingen ny trommist er blitt annonsert offentlig enda, er de fremdeles godt i gang med sterke sanger for det nye året.
22.November 2010 utga My Chemical Romance sitt fjerde studioalbum, Danger Days: The True Lives of the Fabolous Killjoys.
[rediger] Bandmedlemmer
[rediger] Nåværende medlemmer
- Gerard Way- vokalist og tekstforfatter (2001-)
- Mikey Way- bassist (2001-)
- Ray Toro- sologitarist og vokal (2001-)
- Frank Iero- rytmegitarist og scream (2002-)
[rediger] Tidligere medlemmer
- Matt Pelissier- trommeslager (2001-2004)
- Bob Bryar- trommeslager (2004-2010)
- Michael Pedicone- trommeslager (2010-2011)
[rediger] Diskografi
- I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love (Eyeball Records, 2002)
- «Romance»
- «Honey, This Mirror Isn't Big Enough for the Two of Us»
- «Vampires Will Never Hurt You»
- «Drowning Lessons»
- «Our Lady of Sorrows»
- «Headfirst for Halos»
- «Skylines and Turnstiles»
- «Early Sunsets Over Monroeville»
- «This Is the Best Day Ever»
- «Cubicles»
- «Demolition Lovers»
- Three Cheers For Sweet Revenge (Reprise Records, 2004)
- «Helena»
- «Give 'Em Hell, Kid»
- «To the End»
- «You Know What They Do to Guys Like Us In Prison»
- «I'm Not Okay (I Promise)»
- «The Ghost of You»
- «The Jetset Life Is Gonna Kill You»
- «Interlude»
- «Thank You for the Venom»
- «Hang 'Em High»
- «It's Not a Fashion Statement, It's a Deathwish»
- «Cemetery Drive»
- «I Never Told You What I Do for a Living»
- Life On the Murder Scene (Reprise Records, 2006) (Live-CD + 2 DVD-er)
- The Black Parade (Reprise Records, 2006)
- «The End.»
- «Dead!»
- «This Is How I Disappear»
- «The Sharpest Lives»
- «Welcome to the Black Parade»
- «I Don't Love You»
- «House of Wolves»
- «Cancer»
- «Mama»
- «Sleep»
- «Teenagers»
- «Disenchanted»
- «Famous Last Words»
- «Blood» (skjult spor)
- The Black Parade Is Dead! (Reprise Records, 2008) (2 Live DVD-er)
| Commons: My Chemical Romance – bilder, video eller lyd |
- Danger Days: The True Lives Of The Fabulous Killjoys
- «Look Alive, Sunshine»
- «Na Na Na [Na Na Na Na Na Na Na Na Na]»
- «Bolletproof Heart»
- «SING»
- «Plantery [GO!]»
- «The Only Hope For Me Is You»
- «Jet-Star and the Kobra Kid/Traffic Report»
- «Party Poison»
- «Save Yourself, I'll Hold Them Back»
- «S/C/A/R/E/C/R/O/W»
- «Summertime»
- «DESTROYA»
- «The Kids from Yesterday»
- «Goodnight, Dr. Death»
- «Vampire Money»