Frederick Winslow Taylor

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Frederick Winslow Taylor
Frederick Winslow Taylor (1).JPG
Født20. mars 1856[1][2][3][4]Rediger på Wikidata
Germantown i PhiladelphiaRediger på Wikidata
Død21. mars 1915[1][2][3][5]Rediger på Wikidata (59 år)
Philadelphia[6]Rediger på Wikidata
Beskjeftigelse SamfunnsøkonomRediger på Wikidata
Utdannet ved Phillips Exeter Academy (18721874), Stevens Institute of Technology (–1883)Rediger på Wikidata
Nasjonalitet USARediger på Wikidata
Gravlagt West Laurel Hill CemeteryRediger på Wikidata
Medlem av American Philosophical Society, American Academy of Arts and SciencesRediger på Wikidata
UtmerkelserElliott Cresson-medaljen (1902)
honorary doctor of the University of Pennsylvania (1906)

Frederick Winslow Taylor (født 20. mars 1856, død 21. mars 1915) var en amerikansk ingeniør, og opphavsmann for den såkalte taylorismen på begynnelsen av 1900-tallet.

Taylorismen, eller vitenskapelig arbeidsdeling, innebærer at industriprodukter skal bære preg av vitenskapelig utformete metoder og at alt tankearbeid skal flyttes fra verkstedgulvet til ulike planleggingsavdelinger. Den beste ledelsen er ifølge Taylor den som er basert på riktig vitenskap, ellers kan produksjonen bli ineffektiv, hvilket i sin tur fører til økonomisk tap. Hovedmålet med ledelse i bedrifter er å sikre optimal velstand for både arbeidsgiver og ansatt. Effektiviseringen av masseproduksjonen, som samlebåndsproduksjonen i industrien, er sterkt påvirket av Taylors tankegang.

Se også[rediger | rediger kilde]

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ a b Encyclopædia Britannica Online, oppført som Frederick W. Taylor, Encyclopædia Britannica Online-ID biography/Frederick-W-Taylor, besøkt 9. oktober 2017[Hentet fra Wikidata]
  2. ^ a b Gemeinsame Normdatei, besøkt 27. april 2014[Hentet fra Wikidata]
  3. ^ a b Autorités BnF, data.bnf.fr, besøkt 10. oktober 2015[Hentet fra Wikidata]
  4. ^ Croatian Encyclopedia, Hrvatska enciklopedija-ID 60589[Hentet fra Wikidata]
  5. ^ Roglo, Roglo person ID p=frederick;n=taylor;oc=1, oppført som Frederick Taylor[Hentet fra Wikidata]
  6. ^ Gemeinsame Normdatei, besøkt 31. desember 2014[Hentet fra Wikidata]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]