Hopp til innhold

Nationalrat (Sveits)

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Nationalrat (Sveits)
tyskNationalrat
franskConseil national
italienskConsiglio nazionale
retoromanskCussegl naziunal
Bundeshaus i Bern.
Grunnlagt1848
SystemTokammersystem
KammerUnderhus
PresidentMarina Carobbio Guscetti
Seter200
MøtestedBern
Nettstedhttps://www.parlament.ch/

Nationalrats sammensetning i valgperioden 2023-2027:

Plenumssalen for Nationalrat.

Nationalrat (forkortet NR, fransk Conseil national, CN, italiensk Consiglio nazionale, retoromansk Cussegl naziunal, norsk: Nasjonalrådet) er med sine 200 medlemmer det største kammeret i Sveits' parlament. Det velges direkte av folket gjennom forholdstallsvalg hver fjerde år. Ständerat har 46 medlemmer som også velges direkte for å representere kantonene. Nationalrat og Ständerat er likestilte i såvel lovgivnings- som budsjettspørsmål. Begge kamrene holder til i Bundeshaus i Bern.

Valg av medlemmene til Nationalrat

[rediger | rediger kilde]

Ved grunnleggelsen i 1848 hadde Nationalrat 111 medlemmer, og hvert medlem av forsamlingen representerte 20 000 innbyggere. Først i 1962 ble antallet medlemmer økt til 200. Hver kanton har krav på minst ett medlem av Nationalrat. Den videre fordeling på kantonene skjer i forhold til kantonenes befolkningstall. Per 2019 representerer hvert medlem av Nationalrat 42 000 innbyggere.[2][3]

Medlemmer av Nationalrat fordelt på kantoner
Kanton19791983198719911995199920032007201120152019[4]
Zurich3535353534343434343535
Bern2929292927272626262524
Luzern99991010101010109
Uri11111111111
Schwyz33333344444
Obwalden11111111111
Nidwalden11111111111
Glarus11111111111
Zug2222333333

3

Fribourg66666677777
Solothurn77777777766
Basel-Stadt76666655555
Basel-Landschaft77777777777
Schaffhausen22222222222
Appenzell Ausserrhoden22222211111
Appenzell Innerrhoden11111111111
St. Gallen1212121212121212121212
Graubünden55555555555
Aargau1414141415151515151616
Thurgau6A666666666
Ticino8888888888

8

Vaud1617171717171818181819
Wallis77777777788
Neuchâtel55555555544
Genève1111111111111111111112
Jura22222222222

Organisasjon

[rediger | rediger kilde]

I plenumssalen er medlemmene organisert i grupper (fraksjoner), og hvert medlem har en fast plass. Medlemmene eller likesinnede partier danner fraksjoner (grupper) i Nationalrat. Nasjonalrat møtes vanligvis ti fire ordinære sesjoner samtidig med Ständerat, hver på 3 uker, vår, sommer, høst og vinter. I tillegg har Nationalrat en egen, kort sesjon på våren.[5]

Kompetanse

[rediger | rediger kilde]

Nationalrat og Ständerat er likestilte i såvel lovgivnings- som budsjettspørsmål. Alle saker blir behandlet av begge rådene. En beslutning er bare gyldig dersom det oppnås enighet mellom de to kamrene. Befolkningen kan gjennom underskrifter kreve at kamrenes enighet om en lov fremlegges til folkeavstemning.[3]

Litteratur

[rediger | rediger kilde]
  • Heidar, Berntsen, Bakke (red.) Politikk i Europa, 2. utgave, Universitetsforlaget, Oslo, ISBN 978-82-15-02220-8

Referanser

[rediger | rediger kilde]
  1. ↑ Nationalratswahlen: Übersicht Schweiz (Oversikt over valgene til Nationalrat)
  2. ↑ «Der Nationalrat». www.parlament.ch. Besøkt 5. mai 2019.
  3. 1 2 BK, Bundeskanzlei (2019). «Der Bund kurz erklärt 2018». www.bk.admin.ch (på tysk). Besøkt 5. mai 2019. «Beide Räte haben dieselben Kompetenzen, sie behandeln dieselben Geschäfte auf dieselbe Art. Das gilt auch für Budgetfragen. Abwechslungsweise berät der eine oder der andere Rat ein Geschäft zuerst. Beide Räte müssen übereinstimmende Beschlüsse fassen, damit diese gültig sind. Auch die einzelnen Mitglieder des Ständerats und des Nationalrats haben dieselben Rechte: Jeder und jede kann Gesetzesentwürfe oder Aufträge an den Bundesrat einreichen.»
  4. ↑ Modifications concernant la répartition des sièges entre les cantons lors du renouvellement intégral du Conseil national en 2019, Conseil fédéral, 30 août 2017
  5. ↑ «Sessionsdaten». www.parlament.ch. Besøkt 5. mai 2019.