VM i svømming 1973

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk

VM i svømming 1973. Det første verdensmesterskapaet i svømming ble arrangert i Beograd i Jugoslavia i perioden 31. august til 9. september 1973.

Menn[rediger | rediger kilde]

100 meter fri[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver Tid
1. USA USA Jim Montgomery
2. Frankrike FRA Michel Rousseau
3. Australia AUS Michael Wenden

200 meter fri[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver Tid
1. USA USA Jim Montgomery
2. USA USA Kurt Krumpholz
3. Øst-Tyskland GDR Roger Pyttel

400 meter fri[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver Tid
1. USA USA Rick DeMont
2. Australia AUS Bradford Cooper
3. Sverige SWE Bengt Gingsjö

1500 meter fri[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver Tid
1. Australia AUS Stephen Holland
2. USA USA Rick DeMont
3. Australia AUS Bradford Cooper

100 meter butterfly[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver Tid
1. Canada CAN Bruce Robertson
2. USA USA Joe Bottom
3. USA USA Robin Backhaus

200 meter butterfly[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver Tid
1. Canada CAN Robin Backhaus
2. USA USA Steven Gregg
3. Øst-Tyskland GDR Hartmut Flöckner

100 meter rygg[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver Tid
1. Øst-Tyskland GDR Roland Matthes
2. USA USA Mike Stamm
3. Øst-Tyskland GDR Lutz Wanja

200 meter rygg[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver Tid
1. Øst-Tyskland GDR Roland Matthes
2. Ungarn HUN Zoltán Verrasztó
3. USA USA John Naber

100 meter bryst[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver Tid
1. USA USA John Hencken
2. Sovjetunionen URS Michail Krjukin
3. Japan JPN Nobutaka Taguchi

200 meter bryst[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver Tid
1. Storbritannia GBR David Wilkie
2. USA USA John Hencken
3. Japan JPN Nobutaka Taguchi

200 meter medley[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver Tid
1. Sverige SWE Gunnar Larsson
2. USA USA Stan Carper
3. Storbritannia GBR David Wilkie

400 meter medley[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver Tid
1. Ungarn HUN András Hargitay
2. USA USA Rod Strachan
3. USA USA Rick Colella

4 x 100 meter fri[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. USA USA Mel Nash
Joe Bottom
James Montgomery
John Murphy
2. Sovjetunionen URS Igor Griwennikow
Wiktor Aboimow
Wladimir Kriwtsow
Wladimir Bure
3. Øst-Tyskland GDR Roland Matthes
Roger Pyttel
Peter Bruch
Hartmut Flöckner

4 x 200 meter fri[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. USA USA Kurt Krumpholz
Robin Backhaus
Rick Klatt
James Montgomery
2. Australia AUS John Kulasalu
Stephen Badger
Bradford Cooper
Michael Wenden
3. Tyskland FRG Klaus Steinbach
Werner Lampe
Peter Nocke
Folkert Meeuw

4 x 100 meter medley[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. USA USA Mike Stamm
John Hencken
Joe Bottom
James Montgomery
2. Øst-Tyskland GDR Roland Matthes
Jürgen Glas
Hartmut Flöckner
Roger Pyttel
3. Canada CAN Ian MacKenzie
Peter Hrdlitschka
Bruce Robertson
Brian Philipps

Kvinner[rediger | rediger kilde]

100 meter fri[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. Øst-Tyskland GDR Kornelia Ender
2. USA USA Shirley Babashoff
3. Nederland NED Enith Brigitha

200 meter fri[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. USA USA Keena Rothhammer
2. USA USA Shirley Babashoff
3. Øst-Tyskland GDR Andrea Eife

400 meter fri[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. USA USA Heather Greenwood
2. USA USA Keena Rothhammer
3. Italia ITA Novella Calligaris

800 meter fri[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. Italia ITA Novella Calligaris
2. USA USA Jo Harshbarger
3. Øst-Tyskland GDR Gudrun Wegner

100 meter butterfly[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. Øst-Tyskland GDR Kornelia Ender
2. Øst-Tyskland GDR Rosemarie Kother
3. Japan JPN Mayumi Aoki

200 meter butterfly[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. Øst-Tyskland GDR Rosemarie Kother
2. Øst-Tyskland GDR Roswitha Beier
3. USA USA Lynn Colella

100 meter rygg[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. Øst-Tyskland GDR Ulrike Richter
2. USA USA Melissa Belote
3. Canada CAN Wendy Cook

200 meter rygg[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. USA USA Melissa Belote
2. Nederland NED Enith Brigitha
3. Ungarn HUN Andrea Gyarmati

100 meter bryst[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. Øst-Tyskland GDR Renate Vogel
2. Sovjetunionen URS Ljubow Rusanowa
3. USA USA Lynn Colella

200 meter bryst[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. Øst-Tyskland GDR Renate Vogel
2. Øst-Tyskland GDR Hannelore Anke
3. USA USA Lynn Colella

200 meter medley[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. Øst-Tyskland GDR Andrea Hübner
2. Øst-Tyskland GDR Kornelia Ender
3. USA USA Kathy Heddy

400 meter medley[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. Øst-Tyskland GDR Gudrun Wegner
2. Øst-Tyskland GDR Angela Franke
3. Italia ITA Novella Calligaris

4 x 100 meter fri[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. Øst-Tyskland GDR Kornelia Ender
Andrea Eife
Andrea Hübner
Sylvia Eichner
2. USA USA Kim Peyton
Kathy Heddy
Heather Greenwood
Shirley Babashoff
3. Tyskland FRG Jutta Weber
Heidemarie Reineck
Gudrun Beckmann
Angela Steinbach

4 x 100 meter medley[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøvere Tid
1. Øst-Tyskland GDR Ulrike Richter
Renate Vogel
Rosemarie Kother
Kornelia Ender
2. USA USA Melissa Belote
Marcia Morey
Deanna Dearduff
Shirley Babashoff
3. Tyskland FRG Angelika Grieser
Petra Nows
Gudrun Beckmann
Jutta Weber