Storbritannia under Sommer-OL 1952

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Storbritannia under De olympiske leker
Storbritannia
Storbritannias flagg
IOK–kode  GBR
NOK British Olympic Association
Nettsted www.teamgb.com (en)
Storbritannia under Sommer-OL 1952 i Helsingfors
Deltakere: 273 fordelt på 18 øvelser
Flaggbærer Harold Whitlock
Medaljer: Gull
1
Sølv
2
Bronse
8
Totalt
11
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014

Storbritannia under Sommer-OL 1952. 273 sportsutøvere fra Storbritannia deltok i 18 sporter under Sommer-OL 1952 i Helsingfors. De kom på attende plass med en gull-, to sølv- og åtte bronsemedaljer. Friidrettsutøveren Harold Whitlock var landets flaggbærer under åpningsseremonien.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 1952 Helsingfors   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Storbritannia Storbritannia 1 2 8 11

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Storbritannia Storbritannia under sommer-OL 1952 i Helsingfors De olympiske ringer
Medaljer Utøver Sport Øvelse Resultat
Gull Wilfred White
på «Nizefella»
Douglas Stewart
på «Aherlow»
Harry Llewellyn
på «Foxhunter»
Hestesport Hestesport Sprangridning, lag 40,75
Sølv Charles Currey Seiling Seiling Finnjolle 5449
Sølv Sheila Lerwill Friidrett Friidrett Høydehopp, damer 1,65 meter
Bronse Emmanuel McDonald Bailey Friidrett Friidrett 100 meter, menn 10,4
Bronse Shirley Cawley Friidrett Friidrett Lengdehopp, damer 5,90 meter
Bronse John Disley Friidrett Friidrett 3000 m hinder, menn 8.51,8
Bronse Helen Gordon Svømming Svømming 200 meter bryst, damer 2.57,6
Bronse Kenneth Richmond Bryting Bryting Fristil, tungvekt
Bronse Heather Armitage
Sylvia Cheeseman
Jean Desforges
June Foulds-Paul
Friidrett Friidrett 4 x 100 m stafett, damer 46,2
Bronse Donald Burgess
George Newberry
Alan Newton
Ronald Stretton
Sykling Sykling 4000 m forfølgelsesritt 4.51,5
Bronse Denys Carnill
John Cockett
John Conroy
Graham Dadds
Derek Day
Dennis Eagan
Robin Fletcher
Roger Midgley
Richard Norris
Neil Nugent
Anthony Nunn
Anthony John Robinson
John Taylor
Landhockey Landhockey landhockey, menn Kvartfinale:
1 - 0 Belgia

Semifinale:
1 - 3 India

Bronsefinale:
2 - 1 Pakistan