Storbritannia under Sommer-OL 1900

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Storbritannia under De olympiske leker
Storbritannia
Storbritannias flagg
IOK–kode  GBR
NOK British Olympic Association
Nettsted www.teamgb.com (en)
Storbritannia under Sommer-OL 1900 i Paris
Deltakere: 102 fordelt på 18 øvelser
Medaljer: Gull
15
Sølv
6
Bronse
9
Totalt
30
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014

Storbritannia under Sommer-OL 1900. 102 sportsutøvere fra Storbritannia deltok i atten sporter under de andre olympiske leker 1900 i Paris. Storbritannia kom på tredje plass med medaljefordelingen femten gull-, seks sølv- og ni bronsemedaljer.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 1900   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Storbritannia Storbritannia 15 6 9 30

Det ble ikke delt ut gull, sølv og bronsemedaljer under Sommer-OL 1900 i Paris. Det var først under Sommer-OL 1904 det ble utdelt medaljer til de tre beste men IOC har med tilbakevirkende kraft besluttet at medaljefordelingen også gjelder for de olympiske leker 1896 i Athen og 1900 i Paris.

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Charlotte Cooper, olympisk mester i tennis
Brødrene Laurence og Reginald Doherty, olympiske mestere i tennis
Storbritannia Storbritannia under OL 1900 Paris De olympiske ringer
Medaljer Utøver Sport Øvelse Resultat
Gull Charles Bennett Friidrett Friidrett 1500 meter 4.06,0 (WR)
Gull Charlotte Cooper Tennis Tennis single damer
Gull Charlotte Cooper
Reginald Doherty
Tennis Tennis mixed double
Gull Lawrence Doherty Tennis Tennis single herrer
Gull Lawrence Doherty
Reginald Doherty
Tennis Tennis double herrer
Gull John Arthur Jarvis Svømming Svømming 1000 meter fri 13.40,2
Gull John Arthur Jarvis Svømming Svømming 4000 meter fri 58.24,0
Gull John Rimmer Friidrett Friidrett 4000 meter hinder 12.58,4
Gull Alfred Tysoe Friidrett Friidrett 800 meter 2.01,2
Gull Cicely:
Cecil Quentin
Seiling Seiling Klasse over 20 tonn 6.01,6
Gull Scotia:
Lorne Currie
John Gretton
Linton Hope
Algernon Maudsley
Seiling Seiling Åpen klasse
Gull Scotia:
Lorne Currie
John Gretton
Linton Hope
Algernon Maudsley
Seiling Seiling klasse 0,5 til 1 tonn 3.12,20
Gull Devon & Somerset County Wanderers:
Charles Beachcroft
Arthur Birkett
Alfred Bowerman
George Buckley
Francis Burchell
Frederick Christian
Harry Corner
Frederick Cuming
William Donne
Alfred Powlesland
John Symes
Montague Toller
Cricket Cricket Cricket
Gull Upton Park F.C.:
Tom Burridge
Claude Buckenham
Alfred Chalk
William Gosling
A. Haslam
J.H. Jones
J. Nicholas
William Quash
F.G. Spackman
Arthur Turner
James Zealley
Fotball Fotball fotball
Gull Osborne Swimming Club:
Thomas Coe
John Henry Derbyshire
Peter Kemp
William Lister
Arthur G. Robertson
Eric Robinson
George Wilkinson
Vannpolo Vannpolo vannpolo
Sølv Patrick Leahy Friidrett Friidrett Høydehopp 1,78
Sølv Harold Mahony Tennis Tennis single herrer
Sølv Sidney Robinson Friidrett Friidrett 2500 meter hinder 7.38,0
Sølv Walter Rutherford Golf Golf golf 168 slag
Sølv «Brynhild»
Selwin Calverley
Seiling Seiling Klasse over 20 tonn
Sølv F. C. Bayliss rugby union Rugby Rugby union Rugby union
Bronse Saint George Ashe Roing Roing singelsculler 8.15,6
Bronse Charles Bennett Friidrett Friidrett 4000 meter hinder 12.58,6
Bronse Reginald Doherty Tennis Tennis single herrer
Bronse Peter Kemp Svømming Svømming 200 meter hinder 2.47,4
Bronse Patrick Leahy Friidrett Friidrett Lengdehopp 6,95
Bronse Arthur Norris Tennis Tennis single herrer
Bronse Harold Mahony og Arthur Norris Tennis Tennis double herrer
Bronse David Robertson Golf Golf golf 36 hull 175 slag
Bronse Sidney Robinson Friidrett Friidrett 4000 meter hinder 12.58,8