Finn Jarle Sæle
Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
| Finn Jarle Sæle | |||
|---|---|---|---|
| Født | 10. juni 1947 (62 år) |
||
| Ektefelle | Anita Apeltun Sæle | ||
| Yrke | Redaktør og journalist | ||
Finn Jarle Sæle (født 10. juni 1947) er redaktør i den kristne ukeavisen Norge IDAG. Tidligere var Sæle redaktør i avisen Dagen, men måtte gå i 1999 på grunn av interne konflikter [1].
Innhold |
[rediger] Israel, Midtøsten og USA
Sæle har siden 1990-tallet markert seg som konservativ redaktør. Han er blant annet kjent for sin sterke støtte til Israels politikk og har samtidig uttrykt kritikk overfor arabiske land som er i konflikt med Israel. I forbindelse med Israel har han basert sin støtte ut i fra det han mener er bibelske profetier om landet [2], og har også uttalt at det er en kristenplikt å støtte Israel [3]. Han har også gitt støtte til den israelske bosettningpolitikken på Vestbredden og det tidligere okkuperte Gaza [4].
Sæle gav støtte til USAs invasjon av Irak vinteren 2003 og kritiserte krigsmotstandere som Petter Nome og biskop Gunnar Stålsett, samt fredsdemonstrasjonen i februar 2003. Han har også uttrykt støtte til president George W. Bushs utenrikspolitiske linje [5] [6] [7] [8].
Sæle har markert seg som kritiker av islam og innvandring til Europa fra i særdeleshet muslimske land.
[rediger] Samfunnsaktuelle saker og mediene
Sæle var fra begynnelsen av motstander av Partnerskapsloven og til homofil adopsjon [9]. Han har også gått sterkt imot planene om en felles ekteskapslov for homofile [10]. Han har videre markert seg som en sterk moststander i forhold til til fri abort og har over lengre tid støttet abortmotstanderne Ludvig Nessa og Børre Knudsen [11].
Kombinert med blant annet disse sakene har han også flere ganger uttrykt bekymring og frustrasjon over det han oppfatter om avkristningen av Norge [12]. Sæle er også sterk tilhenger av de kristne formålsparagrafene i skolen og har kritisert forslag om å endre dem eller fjerne dem [13]. Han er også tilhenger av kristne friskoler [14].
Sæle har stilt seg kritisk til debatten om Klimaendringa i verden, og har omtalte det hele som «klimahysteri» [15].
[rediger] Mediene
Sæle er generelt kjent for sin skarpe kritikk av andre norske medier og av venstresiden i norsk politikk. Han har kritisert NRK for det han mener er en ubalansert dekning av Midtøstenkonflikten [16]. I den forbindelse har han ofte gått ut mot kanalens Midtøstenkorrespondenter Lars Sigurd Sunnanå og Odd Karsten Tveit. Tidligere statsminister Kåre Willoch er også blitt gjenstand for kritikk fra Sæle [17] [18]. TV2 og storavisene Dagbladet, VG og Aftenposten har fått slik kritikk fra Sæle.
Han gikk også flere ganger ut og kritiserte humorprogrammet Torsdagsklubben. Det skjedde i 2003 i forbindelse med et innslag der Otto Jespersen brente det amerikanske flagget, og en annen gang da han gav Sæles kone ufordelaktig karakteristikk [19] [20] [21]. Vinteren 2001 gikk han ut å kritiserte TVNorges beslutning om å sende en norsk versjon av reality-TV-serien Big Brother [22]. Høsten 2007 skrev han flere artikler mot TV2-programmet De syv dødssynder med Kristopher Schau [23].
[rediger] Private forhold
Sæle er gift med tidligere stortingsrepresentant Anita Apeltun Sæle og er far til Finn Ørjan Sæle.

