Svømming under Sommer-OL 2016 – 200 meter ryggsvømming kvinner

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Svømming under Sommer-OL 2016 – 200 meter ryggsvømming kvinner
Svømming under Sommer-OL 2016 – 200 meter ryggsvømming kvinner
Konkurranse200 meter rygg kvinner
LekerOL Sommer-OL 2016
StedRio de Janeiro
ArenaEstádio Aquático Olímpico
Dato11. august (forsøksheat og semifinale)
12. august (finale)
Deltakernasjoner20
Deltakere28
Vinnertid2.05,99
Medaljevinnere
Gold medal icon.svg Maya DiRado, USA USA
Silver medal icon.svg Katinka Hosszú, Ungarn Ungarn
Bronze medal icon.svg Hilary Caldwell, Canada Canada

Forrige2012
Neste2020
Svømmeøvelser ved
Sommer-OL 2016
Svømming
Fri
50 m   menn   kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m kvinner
1500 m menn
Ryggsvømming
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Brystsvømming
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Butterfly
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Individuell medley
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
Fristafetter
4×100 m menn kvinner
4×200 m menn kvinner
Medleystafetter
4×100 m menn kvinner
Maraton
10 km menn kvinner

200 meter rygg for kvinner under Sommer-OL 2016 vil finne sted i Estádio Aquático Olímpico i Rio de Janeiro den 11. august og 12. august 2016.[1][2]

Rekorder[rediger | rediger kilde]

Rekorder før mesterskapet
Verdensrekord USA Missy Franklin, USA 2.04,06 Storbritannia London, Storbritannia 3. august 2012
Olympisk rekord USA Missy Franklin, USA 2.04,06 Storbritannia London, Storbritannia 3. august 2012

Program[rediger | rediger kilde]

Følgende tabell viser tidsplanen for gjennomføringen av konkurransen:

Dato Klokkeslett Runde
11. august 14:48 Heat
11. august 22:31 Semifinaler
12. august 22:00 Finale

Resultater[rediger | rediger kilde]

Forsøksheat[rediger | rediger kilde]

Plassering Heat Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 3 4 Katinka Hosszú Ungarn Ungarn 2.06,09 Q, NR
2 3 3 Hilary Caldwell Canada Canada 2.07,40 Q
3 3 5 Maya DiRado USA USA 2.08,60 Q
4 2 6 Lisa Graf Tyskland Tyskland 2.08,67 Q
4 5 Belinda Hocking Australia Australia Q
6 3 7 Liu Yaxin Kina Kina 2.08,84 Q
7 2 3 Dominique Bouchard Canada Canada 2.08,87 Q
8 4 3 Daryna Zevina Ukraina Ukraina 2.08,88 Q
9 3 2 Kirsty Coventry Zimbabwe Zimbabwe 2.08,91 Q
10 4 4 Emily Seebohm Australia Australia 2.09,00 Q
11 2 4 Missy Franklin USA USA 2.09,36 Q
12 4 2 Eygló Ósk Gústafsdóttir Island Island 2.09,62 Q
13 2 5 Daria Ustinova Russland Russland 2.09,96 Q
14 3 6 Anastasia Fesikova Russland Russland 2.10,39 Q
15 2 2 Matea Samardžić Kroatia Kroatia 2.10,51 Q
16 4 6 Jenny Mensing Tyskland Tyskland 2.10,68 Q
17 2 7 Margherita Panziera Italia Italia 2.10,92
18 4 7 Claudia Lau Hongkong Hongkong 2.10,94
19 2 1 Duane da Rocha Spania Spania 2.11,17
20 2 8 Alicja Tchórz Polen Polen 2.11,40
21 1 5 Ekaterina Avramova Tyrkia Tyrkia 2.12,98
22 3 1 Réka György Ungarn Ungarn 2.12,99
23 1 4 Simona Baumrtova Tsjekkia Tsjekkia 2.13,26
24 1 3 Martina van Berkel Sveits Sveits 2.13,46
25 4 8 África Zamorano Spania Spania 2.13,74
26 3 8 Natsumi Sakai Japan Japan 2.13,99
27 4 1 Chen Jie Kina Kina 2.14,18
28 1 6 Yessy Yosaputra Indonesia Indonesia 2.20,88

Semifinaler[rediger | rediger kilde]

Semifinale 1[rediger | rediger kilde]

Plassering Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 4 Hilary Caldwell Canada Canada 2.07,17 Q
2 3 Liu Yaxin Kina Kina 2.07,56 Q
3 7 Eygló Ósk Gústafsdóttir Island Island 2.08,84 Q, NR
4 6 Daryna Zevina Ukraina Ukraina 2.09,07
5 1 Anastasia Fesikova Russland Russland 2.09,12
6 2 Emily Seebohm Australia Australia 2.09,39
7 5 Lisa Graf Tyskland Tyskland 2.09,56
8 8 Jenny Mensing Tyskland Tyskland 2.10,15

Semifinale 2[rediger | rediger kilde]

Plassering Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 4 Katinka Hosszú Ungarn Ungarn 2.06,03 Q, NR
2 5 Maya DiRado USA USA 2.07,53 Q
3 3 Belinda Hocking Australia Australia 2.07,83 Q
4 2 Kirsty Coventry Zimbabwe Zimbabwe 2.08,83 Q
5 1 Daria Ustinova Russland Russland 2.08,84 Q
6 6 Dominique Bouchard Canada Canada 2.09,07
7 7 Missy Franklin USA USA 2.09,74
8 8 Matea Samardžić Kroatia Kroatia 2.09,83

Finale[rediger | rediger kilde]

Plassering Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
Gull 1 3 Maya DiRado USA USA 2.05,99
Sølv 2 4 Katinka Hosszú Ungarn Ungarn 2.06,05
Bronse 3 5 Hilary Caldwell Canada Canada 2.07,54
4 8 Daria Ustinova Russland Russland 2.07,89
5 2 Belinda Hocking Australia Australia 2.08,02
6 7 Kirsty Coventry Zimbabwe Zimbabwe 2.08,80
7 6 Liu Yaxin Kina Kina 2.09,03
8 1 Eygló Ósk Gústafsdóttir Island Island 2.09,44

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «Day 7 Schedule: TV Listings». NBC Olympics. Besøkt 6. juli 2016. 
  2. ^ «Day 8 Schedule: TV Listings». NBC Olympics. Besøkt 6. juli 2016. 

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]