Svømming under Sommer-OL 2008 – 200 meter brystsvømming kvinner

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Svømmeøvelser ved
Sommer-OL 2008
Sample picture of the event (unofficial)
Fri
50 m   menn   kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m kvinner
1500 m menn
Ryggsvømming
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Brystsvømming
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Butterfly
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Individuell medley
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
Fristafetter
4×100 m menn kvinner
4×200 m menn kvinner
Medleystafetter
4×100 m menn kvinner
Maraton
10 km menn kvinner

Øvelsen 200 meter brystsvømming damer ved Sommer-OL 2008 fant sted fra 13. til 15. august i Beijing nasjonale vannsportsenter.

Kvalifikasjonskravene var 2.28,20 (A-krav) og 2.33,40 (B-krav).

Sara Nordenstam representerte Norge og tok bronsemedaljen med ny europeisk rekord.

Resultater[rediger | rediger kilde]

Heat[rediger | rediger kilde]

Nr. Heat Bane Utøver Nasjon Tid Øvr.
1 5 4 Rebecca Soni Flag of the United States.svg USA 2:22.17 Q, OR
2 6 4 Leisel Jones Flag of Australia.svg Australia 2:23.81 Q
3 6 5 Mirna Jukić Flag of Austria.svg Østerrike 2:24.39 Q
4 6 1 Sara Nordenstam Flag of Norway.svg Norge 2:24.47 Q
5 4 6 Rie Kaneto Flag of Japan.svg Japan 2:24.62 Q
6 5 5 Megumi Taneda Flag of Japan.svg Japan 2:24.75 Q
7 4 5 Annamay Pierse Flag of Canada.svg Canada 2:25.01 Q
8 4 4 Yuliya Yefimova Flag of Russia.svg Russland 2:25.07 Q
9 5 7 Suzaan van Biljon Flag of South Africa.svg Sør-Afrika 2:25.51 Q
10 5 3 Sally Foster Flag of Australia.svg Australia 2:25.54 Q
11 6 3 Jung Seul-ki Flag of South Korea.svg Sør-Korea 2:25.95 Q
12 6 6 Joline Höstman Flag of Sweden.svg Sverige 2:26.00 Q
13 6 2 Qi Hui Flag of the People's Republic of China.svg Kina 2:26.16 Q
14 5 2 Anne Poleska Flag of Germany.svg Tyskland 2:26.74 Q
15 4 8 Elise Matthysen Flag of Belgium.svg Belgia 2:27.04 Q
16 4 1 Jeong Da-rae Flag of South Korea.svg Sør-Korea 2:27.28 Q
17 3 7 Inna Kapishina Flag of Belarus.svg Hviterussland 2:27.34 NR
18 4 3 Amanda Beard Flag of the United States.svg USA 2:27.70
19 2 2 Siow Yi Ting Flag of Malaysia.svg Malaysia 2:27.80
20 4 2 Olga Detenyuk Flag of Russia.svg Russland 2:27.87
5 1 Kirsty Balfour Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia
22 3 4 Adriana Marmolejo Flag of Mexico.svg Mexico 2:28.10 NR
23 6 8 Yuliya Pidlisna Flag of Ukraine.svg Ukraina 2:28.84
24 4 7 Mireia Belmonte García Flag of Spain.svg Spania 2:29.46
25 2 4 Alia Atkinson Flag of Jamaica.svg Jamaica 2:29.53
26 6 7 Luo Nan Flag of the People's Republic of China.svg Kina 2:29.67
27 3 1 Katalin Bor Flag of Hungary.svg Ungarn 2:29.95
28 3 2 Sara El Bekri Flag of Morocco.svg Marokko 2:30.04
29 3 3 Diana Gomes Flag of Portugal.svg Portugal 2:30.18
30 5 8 Sophie de Ronchi Flag of France.svg Frankrike 2:30.93
31 2 7 Marina Kuč Flag of Montenegro.svg Montenegro 2:31.24
32 2 3 Dilara Buse Günaydin Flag of Turkey.svg Tyrkia 2:31.86
33 3 6 Nađa Higl Flag of Serbia (2004–2010).svg Serbia 2:32.78
34 2 6 Smiljana Marinović Flag of Croatia.svg Kroatia 2:32.80
35 1 5 Raminta Dvariškytė Flag of Lithuania.svg Litauen 2:33.32
36 2 5 Nicolette Teo Flag of Singapore.svg Singapore 2:34.60
37 3 8 Agustina de Giovanni Flag of Argentina.svg Argentina 2:34.94
38 3 5 Angeliki Exarchou Flag of Greece.svg Hellas 2:36.83
39 1 3 Noora Laukkanen Flag of Finland.svg Finland 2:38.97
40 1 4 Tatiane Sakemi Flag of Brazil.svg Brasil 2:39.13
5 6 Sarah Poewe Flag of Germany.svg Tyskland DNS

Semifinaler[rediger | rediger kilde]

Semifinale 1[rediger | rediger kilde]

Nr. Bane Utøver Nasjon Tid Øvr.
1 4 Leisel Jones Flag of Australia.svg Australia 2:23.04 Q
2 5 Sara Nordenstam Flag of Norway.svg Norge 2:23.79 Q, EU
3 6 Yuliya Yefimova Flag of Russia.svg Russland 2:24.00 Q
4 3 Megumi Taneda Flag of Japan.svg Japan 2:25.42 Q
5 2 Sally Foster Flag of Australia.svg Australia 2:26.33
6 1 Anne Poleska Flag of Germany.svg Tyskland 2:26.71
7 7 Joline Höstman Flag of Sweden.svg Sverige 2:27.14
8 8 Jeong Da-rae Flag of South Korea.svg Sør-Korea 2:28.28

Semifinale 2[rediger | rediger kilde]

Nr. Bane Utøver Nasjon Tid Øvr.
1 4 Rebecca Soni Flag of the United States.svg USA 2:22.64 Q
2 5 Mirna Jukić Flag of Austria.svg Østerrike 2:23.76 Q, EU
3 6 Annamay Pierse Flag of Canada.svg Canada 2:23.94 Q
4 3 Rie Kaneto Flag of Japan.svg Japan 2:25.65 Q
5 7 Jung Seul-ki Flag of South Korea.svg Sør-Korea 2:26.83
6 1 Qi Hui Flag of the People's Republic of China.svg Kina 2:27.63
7 2 Suzaan van Biljon Flag of South Africa.svg Sør-Afrika 2:28.45
8 8 Elise Matthysen Flag of Belgium.svg Belgia 2:29.64

Finale[rediger | rediger kilde]

Nr. Bane Utøver Nasjon Tid Øvr.
Gullmedalje 4 Rebecca Soni Flag of the United States.svg USA 2:20.22 VR
Sølvmedalje 5 Leisel Jones Flag of Australia.svg Australia 2:22.05
Bronsemedalje 6 Sara Nordenstam Flag of Norway.svg Norge 2:23.02 EU
4 3 Mirna Jukić Flag of Austria.svg Østerrike 2:23.24 NR
5 7 Yuliya Yefimova Flag of Russia.svg Russland 2:23.76 NR
6 2 Annamay Pierse Flag of Canada.svg Canada 2:23.77 NR
7 1 Rie Kaneto Flag of Japan.svg Japan 2:25.14
8 8 Megumi Taneda Flag of Japan.svg Japan 2:25.23

Referanser[rediger | rediger kilde]