Louise av Mecklenburg-Güstrow

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Louise av Mecklenburg-Güstrow
Louisemecklenburgdenmark.jpg
Født28. aug. 1667[1][2][3][4]Rediger på Wikidata
Güstrow[5]Rediger på Wikidata
Død15. mars 1721[1][2][3][4]Rediger på Wikidata (53 år)
København[6]Rediger på Wikidata
Beskjeftigelse GemalRediger på Wikidata
Embete
  • Dronning av Danmark (1699–1721) Rediger på Wikidata
Ektefelle Frederik IV av Danmark og Norge (16951721)[7]Rediger på Wikidata
FarGustav Adolf
Mor Magdalena Sibylla av Slesvig-Holsten-GottorpRediger på Wikidata
Søsken
7 oppføringer
Karl av Mecklenburg-Güstrow, Marie av Mecklenburg-Güstrow, Christine Stolberg-Gedern, Augusta av Mecklenburg-Güstrow, Elisabeth av Mecklenburg-Güstrow, Hedwig av Mecklenburg-Güstrow, Sofie av Mecklenburg-GüstrowRediger på Wikidata
Barn Christian VI av Danmark og Norge, Prinsesse Charlotte Amalie, Prince Christian of Denmark[8], Prince George of Denmark[8], Prince Frederick Charles of Denmark[8]Rediger på Wikidata
Nasjonalitet Danmark-Norge, Mecklenburg-GüstrowRediger på Wikidata
Gravlagt Roskilde domkirkeRediger på Wikidata
Våpenskjold
Louise av Mecklenburg-Güstrows våpenskjold

Louise av Mecklenburg-Güstrow (født 28. august 1667, død 15. mars 1721) var dronning av Danmark-Norge, gift med kong Frederik IV. Hun var datter av hertug Gustav Adolf av Meklenborg-Güstrow og Magdalene Sibylle av Slesvig-Holsten-Gottorp.

Louise kom fra et lite fyrstehus og hadde fått en religiøs oppdragelse. Frederik var på utkikk etter en ektefelle som ville holde fred i hjemmet og ikke blande seg i hans kvinneaffærer. Valget falt på Louise ettersom hun antakelig ikke kom til å begå «Unruhe oder Molestrie»[9], når han forsynte seg med andre kvinner.

Bryllupet med Frederik ble inngått på Københavns slott den 5. desember 1695. Både det og prinsessens inntog i byen ble feiret med pomp og prakt.

I perioden 1697-1706 fødte hun tilsammen fem barn, men bare to av dem ble voksne, Christian VI og prinsesse Charlotte Amalie.

Det var nok ikke like enkelt å være Louise med en ektefelle som hadde flere åpenlyse forhold med sine elskerinner. Han begikk i tillegg bigami ved å gifte seg to ganger til i deres ekteskap, med Elisabeth Helene von Vieregg i 1703 og andre gang med Anna Sophie Reventlow i 1712.

Louise søkte trøst i religionen og hennes hovedinteresse var lesing i religiøse bøker. Boksamlingen gikk etter hennes død over til Det Kongelige Bibliotek og den besto i hovedsak av tyske asketiske skrifter.

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ a b Gemeinsame Normdatei, besøkt 9. april 2014[Hentet fra Wikidata]
  2. ^ a b Dansk biografisk leksikon, oppført som Louise, Dansk Biografisk Leksikon-ID Louise_-_1667-1721,_dronning[Hentet fra Wikidata]
  3. ^ a b The Peerage, oppført som Luise von Mecklenburg-Güstrow, The Peerage person ID p10227.htm#i102265, besøkt 9. oktober 2017[Hentet fra Wikidata]
  4. ^ a b Find a Grave, oppført som Louise von Mecklenburg-Güstrow, Find a Grave 9427918, besøkt 9. oktober 2017[Hentet fra Wikidata]
  5. ^ Gemeinsame Normdatei, besøkt 10. desember 2014[Hentet fra Wikidata]
  6. ^ Gemeinsame Normdatei, besøkt 30. desember 2014[Hentet fra Wikidata]
  7. ^ The Peerage person ID p10227.htm#i102265, besøkt 7. august 2020[Hentet fra Wikidata]
  8. ^ a b c The Peerage[Hentet fra Wikidata]
  9. ^ Gravsted dk

Litteratur[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]

Forgjenger:
 Charlotte Amalie av Danmark og Norge 
Dronning av Norge og Danmark
Etterfølger:
 Anna Sophie av Danmark og Norge