Friidrett under Sommer-OL 2012 – 4x400 meter stafett damer

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Friidrett ved
Sommer-OL 2012
Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
100 m   herrer   damer
200 m herrer damer
400 m herrer damer
800 m herrer damer
1500 m herrer damer
5000 m herrer damer
10 000 m herrer damer
100 m hekk damer
110 m hekk herrer
400 m hekk herrer damer
3000 m
hinder
herrer damer
4×100 m stafett herrer damer
4×400 m stafett herrer damer
Landeveisøvelser
Maraton herrer damer
20 km kappgang herrer damer
50 km kappgang herrer
Tekniske øvelser
Lengdehopp herrer damer
Tresteg herrer damer
Høydehopp herrer damer
Stavsprang herrer damer
Kulestøt herrer damer
Diskoskast herrer damer
Spydkast herrer damer
Sleggekast herrer damer
Sammensatte øvelser
Sjukamp damer
Tikamp herrer
Forrige: Beijing 2008
Neste: Rio De Janeiro 2016

4x400 meter stafett damer under sommer-OL 2012 i London ble arrangert den 9.-10. august 2012 på Olympiastadion. 16 lag stilte på start, med 4 utøvere på hvert lag. Norge var ikke representert.

Medaljevinnere[rediger | rediger kilde]

Gull Sølv Bronse
USA USA Russland Russland Jamaica Jamaica
3:16.87 3:20.23 3:20.95

Program[rediger | rediger kilde]

Dato Tid Runde
Fredag, 10. august 2012 19:10 Runde 1
Lørdag, 11. august 2012 20:25 Finale
  • Q markerer kvalifisert direkte videre (basert på plassering).
  • q markerer kvalifisert på tid (raskeste ikke-kvalifiserte).
  • DNS markerer ikke startet.
  • DNF markerer ikke fullført.
  • DQ/DSQ markerer diskvalifikasjon
  • AR markerer banerekord.
  • NR markerer nasjonal rekord.
  • PB markerer personlig rekord.
  • SB markerer sesongbeste.


Resultater[rediger | rediger kilde]

Finale[rediger | rediger kilde]

Plass Bane Nasjon Utøvere Tid Merknad
Gullmedalje 7 USA USA DeeDee Trotter, Allyson Felix, Francena McCorory, Sanya Richards-Ross 3:16.87 WL, SB
Sølvmedalje 5 Russland Russland Yulia Gushchina, Antonina Krivoshapka, Tatyana Firova, Natalya Antyukh 3:20.23 SB
Bronsemedalje 6 Jamaica Jamaica Christine Day, Rosemarie Whyte, Shericka Williams, Novlene Williams-Mills 3:20.95 SB
4 4 Ukraina Ukraina Alina Lohvynenko, Olha Zemlyak, Hanna Yaroshchuk, Nataliya Pyhyda 3:23.57 SB
5 9 Storbritannia Storbritannia Shana Cox, Lee McConnell, Perri Shakes-Drayton, Christine Ohuruogu 3:24.76 SB
6 8 Frankrike Frankrike Phara Anacharsis, Muriel Hurtis, Marie Gayot, Floria Guei 3:25.92
7 2 Tsjekkia Tsjekkia Denisa Rosolova, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková, Zuzana Hejnova 3:27.77
3 Nigeria Nigeria Omolara Omotosho, Muizat Ajoke Odumosu, Regina George, Bukola Abogunloko DSQ R 163.3a

[1]

Kvalifisering[rediger | rediger kilde]

Kvalifiseirngsregel: de første 3 i hvert heat (Q) pluss de deretter 2 raskeste tidene kvalifiserer seg til finalen.

Heat 1[rediger | rediger kilde]

Plass Nasjon Utøvere Tid Merknad
1 USA USA Keshia Baker, Francena McCorory, Diamond Dixon, DeeDee Trotter 3:22.09 Q
2 Russland Russland Yuliya Gushchina, Tatyana Firova, Natalya Nazarova, Anastasiya Kapachinskaya 3:23.11 Q, SB
3 Storbritannia Storbritannia Shana Cox, Lee McConnell, Eilidh Child, Christine Ohuruogu 3:25.05 Q
4 Tsjekkia Tsjekkia Denisa Rosolová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková, Zuzana Hejnová 3:26.20 q
5 Polen Polen Iga Baumgart, Justyna Święty, Anna Jesień, Patrycja Wyciszkiewicz 3:30.15
6 Irland Irland Marian Heffernan, Joanne Cuddihy, Jessie Barr, Michelle Carey 3:30.55 SB
7 Brasil Brasil Joelma Sousa, Jailma de Lima, Aline dos Santos, Geisa Coutinho 3:32.95
8 Tyrkia Tyrkia Pınar Saka, Meliz Redif, Birsen Engin, Sema Apak 3:34.71

Heat 2[rediger | rediger kilde]

Plass Nasjon Utøvere Tid Merknad
1 Jamaica Jamaica Christine Day, Shereefa Lloyd, Shericka Williams, Rosemarie Whyte 3:25.13 Q, SB
2 Ukraina Ukraina Olha Zemlyak, Alina Lohvynenko, Hanna Yaroshchuk, Nataliya Pyhyda 3:25.90 Q
3 Frankrike Frankrike Phara Anacharsis, Muriel Hurtis, Marie Gayot, Floria Guei 3:25.94 Q
4 Nigeria Nigeria Omolara Omotosho, Idara Otu, Bukola Abogunloko, Regina George 3:26.29 q, SB
5 Hviterussland Hviterussland Alena Kiyevich, Iryna Khliustava, Ilona Usovich, Sviatlana Usovich 3:26.52 SB
6 Cuba Cuba Aymée Martínez, Diosmely Peña, Yaimeisi Borlot, Daysiurami Bonne 3:27.41 SB
7 Italia Italia Chiara Bazzoni, Elena Maria Bonfanti, Libania Grenot, Maria Enrica Spacca 3:29.01 SB
8 Tyskland Tyskland Esther Cremer, Janin Lindenberg, Maral Feizbakhsh, Fabienne Kohlmann 3:31.06

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «Women's 4 x 400m Relay». London 2012. Arkivert fra originalen 9. desember 2012. Besøkt 10. august 2012.