400 meter under EM i friidrett 2016 – menn

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
400 meter under EM i friidrett 2016 – menn
400 meter under EM i friidrett 2016 – menn
Konkurranse400 meter menn
ArrangementEM i friidrett 2016
StedAmsterdam
ArenaOlympisch Stadion
Dato6., 7. og 8. juli
Vinnertid45,29
Medaljevinnere
Gold medal icon.svg Martyn Rooney, Storbritannia Storbritannia
Silver medal icon.svg Pavel Maslák, Tsjekkia Tsjekkia
Bronze medal icon.svg Liemarvin Bonevacia, Nederland Nederland

Forrige2014
Neste2018
Øvelser under
EM i friidrett 2016
Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
100 m   menn   kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn kvinner
5000 m menn kvinner
10 000 m menn kvinner
100 meter hekk kvinner
110 meter hekk menn
400 meter hekk menn kvinner
3000 m
hinder
menn kvinner
4 x 100 m stafett menn kvinner
4 x 400 m stafett menn kvinner
Landeveisøvelser
Halvmaraton menn kvinner
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn kvinner
Tresteg menn kvinner
Høydehopp menn kvinner
Stavsprang menn kvinner
Kulestøt menn kvinner
Diskoskast menn kvinner
Spydkast menn kvinner
Sleggekast menn kvinner
Mangekamp
Sjukamp kvinner
Tikamp menn

400 meter menn under EM i friidrett 2016 fant sted den 6., 7. og 8. juli 2016Olympisch Stadion i Amsterdam, Nederland. Øvelsen bestod av innledende runde, semifinale og finale. De tolv høyest rangerte utøverne var automatisk kvalifisert til semifinalene.[1]

Program[rediger | rediger kilde]

Dato Klokkeslett Runde
6. juli 2016 13:35 Runde 1
7. juli 2016 16:45 Semifinaler
8. juli 2016 19:50 Final

Alle klokkeslett er lokal tid (UTC+2)

Resultater[rediger | rediger kilde]

Kvalifikasjonsrunde[rediger | rediger kilde]

De fire første i hvert heat (Q) og de tre raskeste ellers (q) gikk videre til semifinalene.[2]

Plass Heat Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentar
1 1 8 Jarryd Dunn Storbritannia Storbritannia 46,05 Q
2 1 7 Julien Watrin Belgia Belgia 46,10 Q
3 1 6 Alexander Gladitz Tyskland Tyskland 46,28 Q
4 3 4 Martyn Rooney Storbritannia Storbritannia 46,57 Q
5 3 5 Mame-Ibra Anne Frankrike Frankrike 46,73 Q
6 1 1 Vitaliy Butrym Ukraina Ukraina 46,77 Q
7 3 7 Mateo Ružić Kroatia Kroatia 46,89 Q
8 3 8 Łukasz Krawczuk Polen Polen 46,94 Q
9 1 4 Joel Burgunder Sveits Sveits 46,98 q
10 2 5 Lucas Búa Spania Spania 47,00 Q
11 3 1 Brian Gregan Irland Irland 47,02 q
12 2 6 Jakub Krzewina Polen Polen 47,09 Q
12 3 3 Aliaksandr Linnik Hviterussland Hviterussland 47,09 q
14 2 4 Thomas Jordier Frankrike Frankrike 47,14 Q
15 1 5 Batuhan Altıntaş Tyrkia Tyrkia 47,23
16 2 7 Johannes Trefz Tyskland Tyskland 47,32 Q
17 2 3 Yevhen Hutsol Ukraina Ukraina 47,35
18 2 2 Jonathan Borlée Belgia Belgia 47,45
19 3 6 Danylo Danylenko Ukraina Ukraina 47,49
20 1 3 Craig Lynch Irland Irland 47,61
21 1 2 Giuseppe Leonardi Italia Italia 47,68
22 2 8 David Gillick Irland Irland 47,81
23 3 2 Luca Flück Sveits Sveits 47,97

Semifinaler[rediger | rediger kilde]

De første to i hvert heat (Q) og de to raskeste ellers (q) kvalifiserte seg til finalen.[3]

Plass Heat Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentar
1 2 7 Martyn Rooney Storbritannia Storbritannia 45,04 Q, SB
2 2 6 Matteo Galvan Italia Italia 45,12 Q, =NR
3 2 5 Rafał Omelko Polen Polen 45,14 q, PB
4 1 5 Kevin Borlée Belgia Belgia 45,26 Q
5 1 4 Pavel Maslák Tsjekkia Tsjekkia 45,31 Q, SB
6 2 8 Mame-Ibra Anne Frankrike Frankrike 45,39 q, SB
7 2 3 Yavuz Can Tyrkia Tyrkia 45,51 NR
8 3 5 Luka Janežič Slovenia Slovenia 45,63 Q
9 3 3 Liemarvin Bonevacia Nederland Nederland 45,68 Q, SB
10 2 4 Julien Watrin Belgia Belgia 45,76
11 1 6 Aliaksandr Linnik Hviterussland Hviterussland 45,80
12 1 8 Łukasz Krawczuk Polen Polen 45,86 SB
13 3 4 Donald Blair-Sanford Israel Israel 45,90
14 3 2 Jarryd Dunn Storbritannia Storbritannia 46,00 SB
15 1 2 Johannes Trefz Tyskland Tyskland 46,07
16 1 7 Vitaliy Butrym Ukraina Ukraina 46,07
17 3 6 Thomas Jordier Frankrike Frankrike 46,24
18 3 7 Lucas Búa Spania Spania 46,26
19 1 1 Brian Gregan Irland Irland 46,37
20 1 3 Samuel García Spania Spania 46,43
21 3 1 Jakub Krzewina Polen Polen 46,50
22 3 8 Alexander Gladitz Tyskland Tyskland 46,57
23 2 2 Mateo Ružić Kroatia Kroatia 47,19
24 2 1 Joel Burgunder Sveits Sveits 47,23

Finale[rediger | rediger kilde]

[4]

Plass Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentar
Gull 1 9 Martyn Rooney Storbritannia Storbritannia 45,29
Sølv 2 4 Pavel Maslák Tsjekkia Tsjekkia 45,36
Bronse 3 2 Liemarvin Bonevacia Nederland Nederland 45,41 SB
4 7 Kevin Borlée Belgia Belgia 45,60
5 6 Luka Janežič Slovenia Slovenia 45,65
6 5 Rafał Omelko Polen Polen 45,67
7 8 Mame-Ibra Anne Frankrike Frankrike 45,75
8 3 Matteo Galvan Italia Italia 45,80

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «Programme - European Athletics Championships». amsterdam2016.org. Besøkt 9. juli 2016. 
  2. ^ «Resultater forsøksheat» (PDF). Arkivert fra originalen (PDF) 11. mars 2017. Besøkt 10. juli 2016. 
  3. ^ «Semifinaleresultater» (PDF). Arkivert fra originalen (PDF) 3. mars 2017. Besøkt 10. juli 2016. 
  4. ^ «Finaleresultater» (PDF). Arkivert fra originalen (PDF) 2. september 2018. Besøkt 10. juli 2016. 

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]