Liste over New Yorks guvernører

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk

Listen over New Yorks guvernører teller 59 guvernører av staten New York i USA.

Guvernører i New York
Nr. Navn Parti Periode
1. George Clinton Demokrat-republikaner 17771795
2. John Jay Føderalist 1795–1801
3. George Clinton Demokrat-republikaner 1801–1804
4. Morgan Lewis Demokrat–republikaner 1804-1807
5. Daniel D. Tompkins Demokrat–republikaner 1807-1817
6. John Tayler Demokrat–republikaner 1817-1817
7. DeWitt Clinton Demokrat–republikaner 1817-1822
8. Joseph C. Yates Demokrat-republikaner 18231824
9. DeWitt Clinton Clintonrepublikaner 18251828
10. Nathaniel Pitcher Demokrat-republikaner 1828
11. Martin Van Buren Demokrat 1829
12. Enos T. Throop Demokrat 1829–1832
13. William L. Marcy Demokrat 18331838
14. William H. Seward Whig 18391842
15. William C. Bouck Demokrat 18431844
16. Silas Wright Demokrat 18451846
17. John Young Whig 18471848
18. Hamilton Fish Whig 18491850
19. Washington Hunt Whig 18511852
20. Horatio Seymour Demokrat 18531854
21. Myron H. Clark Republikaner 18551856
22. John Alsop King Republikaner 18571858
23. Edwin D. Morgan Republikaner 18591862
24. Horatio Seymour Demokrat 18631864
25. Reuben Fenton Republikaner 18651868
26. John T. Hoffman Demokrat 18691872
27. John Adams Dix Republikaner 18731874
28. Samuel J. Tilden Demokrat 18751876
29. Lucius Robinson Demokrat 18771879
30. Alonzo B. Cornell Republikaner 18801882
31. Grover Cleveland Demokrat 18831884
32. David B. Hill Demokrat 18851891
33. Roswell P. Flower Demokrat 18921894
34. Levi P. Morton Republikaner 18951896
35. Frank S. Black Republikaner 18971898
36. Theodore Roosevelt Republikaner 18991900
37. Benjamin B. Odell jr. Republikaner 19011904
38. Frank W. Higgins Republikaner 19051906
39. Charles Evans Hughes Republikaner 19071910
40. Horace White Republikaner 1910
41. John Alden Dix Demokrat 19111912
42. William Sulzer Demokrat 1913
43. Martin H. Glynn Demokrat 1913–1914
44. Charles S. Whitman Republikaner 19151918
45. Al Smith Demokrat 19191920
46. Nathan Lewis Miller Republikaner 19211922
47. Al Smith Demokrat 19231928
48. Franklin D. Roosevelt Demokrat 19291932
49. Herbert H. Lehman Demokrat 19331942
50. Charles Poletti Demokrat 1942
51. Thomas E. Dewey Republikaner 19431954
52. W. Averell Harriman Demokrat 19551958
53. Nelson Rockefeller Republikaner 19591973
54. Malcolm Wilson Republikaner 1973–1974
55. Hugh Carey Demokrat 19751982
56. Mario Cuomo Demokrat 19831995
57. George Pataki Republikaner 1995–2006
58. Eliot Spitzer Demokrat 20072008
59. David Paterson Demokrat 2008–2011
60. Andrew Cuomo Demokrat 2011–

Se også[rediger | rediger kilde]