EM i friidrett 1966 – 200 meter herrer

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til: navigasjon, søk
EM i friidrett 1966 – 200 meter herrer
Konkurranse 200 meter menn
Arrangement EM i friidrett 1966
Sted Budapest
Arena Népstadion
Dato 1. september (forsøksheat og semifinale)
2. september (finale)
Deltakernasjoner 17
Deltakere 30
Vinnertid 20,93
Medaljevinnere
Gold medal icon.svg Roger Bambuck, Frankrike Frankrike
Silver medal icon.svg Marian Dudziak, Polen Polen
Bronze medal icon.svg Jean-Claude Nallet, Frankrike Frankrike

Forrige 1962
Neste 1969
Friidrett
Løpsøvelser
100 m herrer damer
200 m herrer damer
400 m herrer damer
800 m herrer damer
1500 m herrer
5000 m herrer
10 000 m herrer
80 m hekk damer
110 m hekk herrer
400 m hekk herrer damer
3000 m
hinder
herrer
4×100 m stafett herrer damer
4×400 m stafett herrer
Landeveisøvelser
Maraton herrer
20 km kappgang herrer
50 km kappgang herrer
Tekniske øvelser
Lengdehopp herrer damer
Tresteg herrer
Høydehopp herrer damer
Stavsprang herrer
Kulestøt herrer damer
Diskoskast herrer damer
Spydkast herrer damer
Sleggekast herrer
Sammensatte øvelser
Femkamp damer
Tikamp herrer

Øvelsen 200 meter herrer ved EM i friidrett 1966 ble arrangert på Népstadion i Budapest, Ungarn den 1. og 2. september.[1] Norge var ikke representerte i øvelsen.

Resultater[rediger | rediger kilde]

Forsøksheat[rediger | rediger kilde]

Forsøksheatene ble avholdt den 1. september.

Heat 1[rediger | rediger kilde]

Vind: -1,3 m/s

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Sergio Ottolina Italia Italia 21,3 Q
2 Ladislav Kříž Tsjekkoslovakia Tsjekkoslovakia 21,5 Q
3 Josef Schwarz Vest-Tyskland Vest-Tyskland 21,6 Q
4 Pierre Burrelier Frankrike Frankrike 21,6
5 Mel Cheskin Storbritannia Storbritannia 21,8

Heat 2[rediger | rediger kilde]

Vind: -0,3 m/s

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Livio Berruti Italia Italia 21,2 Q
2 Marian Dudziak Polen Polen 21,2 Q
3 Fritz Roderfeld Vest-Tyskland Vest-Tyskland 21,4 Q
4 Haris Aivaliotis Hellas Hellas 21,6
5 José Luis Sánchez Spania Spania 21,6

Heat 3[rediger | rediger kilde]

Vind: 0 m/s

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Jean-Claude Nallet Frankrike Frankrike 21,1 Q
2 Amin Tuyakov Sovjetunionen Sovjetunionen 21,4 Q
3 Ennio Preatoni Italia Italia 21,4 Q
4 Menzies Campbell Storbritannia Storbritannia 21,4
5 Manfred Knickenberg Vest-Tyskland Vest-Tyskland 21,4
6 Edward Romanowski Polen Polen 21,5
7 Jacques Vanhee Belgia Belgia 21,8

Heat 4[rediger | rediger kilde]

Vind: 0,6 m/s

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Roger Bambuck Frankrike Frankrike 21,1 Q
2 Gheorghe Zamfirescu Romania Romania 21,2 Q
3 Heinz Erbstösser Øst-Tyskland Øst-Tyskland 21,3 Q
4 István Gyulai Ungarn Ungarn 21,3 Q
5 Jiří Kynos Tsjekkoslovakia Tsjekkoslovakia 21,6
6 Sonar Coşan Tyrkia Tyrkia 22,3

Heat 5[rediger | rediger kilde]

Vind: 2 m/s

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Leo de Winter Nederland Nederland 21,0 Q
2 Jan Werner Polen Polen 21,1 Q
3 József Istóczky Ungarn Ungarn 21,2 Q
4 Harald Eggers Øst-Tyskland Øst-Tyskland 21,6
5 Bo Althoff Sverige Sverige 21,6
6 Nikolay Politiko Sovjetunionen Sovjetunionen 21,7
7 Rasim Kraja Albania Albania 22,3

Semifinaler[rediger | rediger kilde]

Semifinalene ble avholdt den 1. september.

Semifinale 1[rediger | rediger kilde]

Vind: 0,9 m/s

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Marian Dudziak Polen Polen 20,90 Q
2 Roger Bambuck Frankrike Frankrike 21,25 Q
3 Livio Berruti Italia Italia 21,29 Q
4 Ennio Preatoni Italia Italia 21,32 Q
5 Heinz Erbstösser Øst-Tyskland Øst-Tyskland 21,33
6 Leo de Winter Nederland Nederland 21,33
7 István Gyulai Ungarn Ungarn 21,58
8 Josef Schwarz Vest-Tyskland Vest-Tyskland 21,64

Semifinale 2[rediger | rediger kilde]

Vind: 0,9 m/s

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Jean-Claude Nallet Frankrike Frankrike 20,9 Q
2 Jan Werner Polen Polen 21,0 Q
3 Fritz Roderfeld Vest-Tyskland Vest-Tyskland 21,2 Q
4 Ladislav Kříž Tsjekkoslovakia Tsjekkoslovakia 21,2 Q
5 Amin Tuyakov Sovjetunionen Sovjetunionen 21,2
6 József Istóczky Ungarn Ungarn 21,2
7 Gheorghe Zamfirescu Romania Romania 21,3
8 Sergio Ottolina Italia Italia 21,5

Finale[rediger | rediger kilde]

Finalen ble avholdt den 2. september.
Vind: 0,0 m/s

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
Gull 1 Roger Bambuck Frankrike Frankrike 20,93
Sølv 2 Marian Dudziak Polen Polen 21,0
Bronse 3 Jean-Claude Nallet Frankrike Frankrike 21,0
4 Jan Werner Polen Polen 21,1
5 Ladislav Kříž Tsjekkoslovakia Tsjekkoslovakia 21,3
6 Fritz Roderfeld Vest-Tyskland Vest-Tyskland 21,4
7 Livio Berruti Italia Italia 21,5
8 Ennio Preatoni Italia Italia 21,7

Deltakelse[rediger | rediger kilde]

Referanser[rediger | rediger kilde]