Jugoslavia under Sommer-OL 1976

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Jugoslavia under De olympiske leker
Jugoslavia
Jugoslavias flagg
IOK–kode  YUG
NOK Jugoslavias olympiske komité
Jugoslavia under Sommer-OL 1976 i Montréal
Deltakere: 88 fordelt på 14 øvelser
Medaljer: Gull
2
Sølv
3
Bronse
3
Totalt
8
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 19921 · 19962 · 20002
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 19982 · 20022

1Som Uavhengige olympiske deltakere

2Se Serbia og Montenegro

Andre relaterte deltakelser
Bosnia-Hercegovina Bosnia-Hercegovina (1992 S–)
Kroatia Kroatia (1992–)
Republikken Makedonia Republikken Makedonia (1996–)
Montenegro Montenegro (2008–)
Serbia og Montenegro Serbia og Montenegro (2004–2006)
Slovenia Slovenia (1992–)
Serbia Serbia (1912, 2008–)
Uavhengige olympiske utøvere Uavhengige deltakere (1992 S)

Jugoslavia under Sommer-OL 1976. Åttiåtte sportsutøvere fra Jugoslavia deltok i fjorten sporter under Sommer-OL 1976 i Montreal. Jugoslavia kom på 16. plass med to gull-, – tre sølv- og tre bronsemedaljer.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 1976 Montreal   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Jugoslavia Jugoslavia 2 3 3 8

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Jugoslavia Jugoslavia under sommer-OL 1976 Montreal De olympiske ringer
Medaljer Utøver Sport Øvelse Resultat
Gull Matija Ljubek Padling Padling C-1 1000 meter, menn 4.09,51
Gull Momir Petković Bryting Bryting Gresk-romersk stil, mellomvekt
Sølv Ivan Frgić Bryting Bryting Gresk-romersk stil, bantamvekt
Sølv Tadija Kačar Boksing Boksing Lett mellomvekt
Sølv Krešimir Ćosić
Dražen Dalipagić
Mirza Delibašić
Blagoje Georgijevski
Vinko Jelovac
Željko Jerkov
Dragan Kićanović
Andro Knego
Zoran Slavnić
Damir Šolman
Žarko Varajić
Rajko Žižić
Basketball Basketball Basketball, menn semifinale:
89 - 84 Sovjetunionen

finale:
74-95 USA
Bronse Matija Ljubek Padling Padling C-1 500 meter, menn 1.59,60
Bronse Slavko Obadov Judo Judo Mellomvekt
Bronse Ace Rusevski Boksing Boksing Lettvekt