Agder naturmuseum og botaniske hage

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Inngangen til innendørs utstillingslokaler ved Agder naturmuseum og botaniske hage. Månefisk t.v.

Agder naturmuseum og botaniske hage (tidligere Kristiansand Museum) er det eneste naturhistoriske museet på Sørlandet. Museet ble startet opp i 1828 som en del av Kristiansand Katedralskole.

I dag ligger Agder naturmuseum og botaniske hage på Gimle gård, der museet er i uthusbygningen og parken omkring utgjør botanisk hage, mens hovedbygningen på Gimle gård også er et museum, en del av Vest-Agder museet. Museets nåværende utstillingslokaler ble åpnet av daværende Kronprins Harald 26. juni 1990

[rediger] Faste utstillinger

De faste utstillingene er fra tidlig 90-tall, der fokus er lagt på Agder-fylkene omfatter temaene: "fra istid til nåtid" og "fra hav til hei". I tillegg vises en utstilling om "mineraler og bergarter". Utover disse vises utstillinger i begrensede perioder.

[rediger] Botanisk hage

Botanisk hage består av anlegg både ute og innendørs. Innendørs finnes norges største samling av sukkulenter, ute er temaene mange og varierte. Tematisk varieres fra år til år. Den botaniske hagen skal være en kilde til kunnskap, skjønnhetsopplevelser og ikke minst rekreasjon, og omfatter alle grøntarealene på Gimle Gård, til sammen 55 da.

Botanisk hage består av

Hagen inneholder forskjellige plantesamlinger. Det er en gammel park i fri engelsk landskapstil, historisk rosehage, rosehage med moderne roser, sørlandsrosehage, tusenårshage, bartresamling (arboret), busker og trær ved museets parkeringsplass (lignoser), staudebed, fjellhage, dam med vannplanter, lynghage og en samling av Rhododendron.

[rediger] Eksterne lenker

Koordinater: 58°09′32″N 8°00′13″Ø

Personlig
Navnerom

Varianter
Handlinger
Navigasjon
Prosjekt
Wikipedia
Andre
Eksternt
Lager
Utskrift
Verktøy
På andre språk