Wilsonprimtall

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk

Et wilsonprimtall, oppkaldt etter den engelske matematikeren John Wilson, er en type primtall p hvor

\frac{\left(p-1\right)! + 1}{p^2} = n\,\!

hvor n er et naturlig tall. Disse tallene ble første gang beskrevet av Emma Lehmer.[1]

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ On congruences involving Bernoulli numbers and the quotients of Fermat and Wilson, Ann. of. Math. 39(1938), 350-360.] (engelsk). Besøkt 13. september 2011.