Toppserien 2022

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Toppserien 2022
Lag: 10
Nedrykk til: 1. divisjon 2023
Øvrige ligaer
Nivå 1: Toppserien 2022
Nivå 2: 1. divisjon 2022
Nivå 3: 2. divisjon 2022
Nivå 4: 3. divisjon 2022
Nivå 5: 4. divisjon 2022
Nivå 6: 5. divisjon 2022
Sesonger
2021 2023

Toppserien 2022 er den 36. sesongen av den øverste divisjon for norsk kvinnefotball. Seriens grunnspill startet 20. mars 2022.

Røa var i 2022 nyopprykket fra 1. divisjon, Klepp rykket ned fra Toppserien i 2021.

Fjorårets seriemester Sandviken hadde i løpet av vinteren blitt en del av Sportsklubben Brann og dermed byttet navn.

Ny seriestruktur[rediger | rediger kilde]

Ny seriestruktur ble vedtatt oppstart i 2020, men har blitt utsatt to sesonger grunnet koronapandemien. I 2022 starter sesongen med et grunnspill på 18 serierunder der alle lag spiller mot hverandre hjemme og borte. De fire beste lagene går videre til et sluttspill der lagene starter med et poengsystem der nummer 1, 2, 3, 4 starter med henholdsvis 6, 4, 2, 0 poeng. Lagene som ender nummer 5 til 10 spiller i et nedrykkssluttspill mot lagene som ender nummer 1 og 2 i 1. divisjon. Av disse 8 lagene vil nummer 7 og 8 spille i 1. divisjon 2023, mens nummer 6 vil spille kvalifisering mot vinneren av sluttspillet i 1. divisjon.

Det nye seriesystemet fikk sterk kritikk fra både eksperter, spillere og trenere i Toppserien.[1][2] En undersøkelse gjort av NRK viste at kun én av 108 spillere som hadde svart på undersøkelsen var fornøyd med det nye seriesystemet, 98 spillere ønsket å skrote det.[3] Tilbakemeldingene fra spillerne var blant annet at de følte seg latterliggjort, og at det føltes som man bare spilte treningskamper.[3]

I forkant av at sluttspillet startet, gikk supportergruppene Bataljonen (Brann), Klanen (Vålerenga), Kanarifansen (LSK Kvinner), Stabæk Support og Kjernen (Rosenborg) sammen om en uttalelse om at de ikke anerkjenner sluttspillet som en ekte seriekonkurranse.[4] Dette begrunnet de med at sluttspillet blant annet strider mot seriens grunnprinsipp om at hver kamp teller like mye. Supportergrupperingene skrev i uttalelsen at laget som vinner grunnserien er det laget de anerkjenner som den ekte vinneren av Toppserien 2022.[5][6] Supportergruppene uttalte at de nå ikke kommer til å organisere noe under sluttspillet i Toppserien.[4]

Lagene[rediger | rediger kilde]

Lag Kommune Fylke Arena Kapasitet
Arna-Bjørnar Bergen Bergen Vestland Arna Idrettspark 1 500
Avaldsnes Karmøy Karmøy Rogaland Avaldsnes Idrettssenter
Brann Bergen Bergen Vestland Stemmemyren 800
Kolbotn Nordre Follo Nordre Follo Viken Sofiemyr stadion 400
LSK Kvinner Lillestrøm Lillestrøm Viken LSK-hallen 1 500
Lyn Oslo Oslo Oslo Kringsjå kunstgress 450
Rosenborg Trondheim Trondheim Trøndelag Koteng Arena 607
Røa Oslo Oslo Oslo Røa Kunstgress 450
Stabæk Bærum Bærum Viken Nadderud stadion 4 750
Vålerenga Oslo Oslo Oslo Intility Arena 16 555

Hovedtrenere[rediger | rediger kilde]

Klubb Trener Fødselsdato og alder Hovedtrener siden
Arna-Bjørnar Norge Bjarne Hagen 1975 (46 år) 2022-05-033. mai 2022[7]
Avaldsnes Norge John Arne Riise 24. september 1980 (41 år) 2021-12-088. desember 2021[8]
Brann New Zealand Olli Harder 31. januar 1986 (35 år) 8. juli 2022[9]
Kolbotn Norge Aleksander Olsen 21. mars 1984 (37 år) 2019-12-1616. desember 2019[10]
LSK Kvinner Norge Knut Slatleim 8. januar 1990 (31 år) 2020-12-088. desember 2020[11]
Lyn Norge Tom Stenvoll 27. mars 1978 (43 år) 2020-12-088. desember 2020[12]
Rosenborg Norge Steinar Lein 26. juli 1971 (50 år) 2018-12-1919. desember 2018[13]
Røa Norge Geir Nordby 2. mars 1969 (52 år) 1997[14]
Stabæk Norge Per Inge Jacobsen 25. august 1981 (40 år) 2019-08-022. august 2019[15]
Vålerenga Norge Nils Lexerød 7. mars 1976 (45 år) 2022-01-033. januar 2022[16]

Trenerbytter[rediger | rediger kilde]

Klubb Avgående hovedtrener Årsak til avgang Avgangsdato Plassering Erstatter Ansettelsesdato
Avaldsnes Norge Kolbjørn Fosen Midlertidig engasjement avsluttet 2021-11-1616. november 2021[17] Før sesong Norge John Arne Riise 2021-12-088. desember 2021[8]
Vålerenga Danmark Jack Majgaard Jensen Gjensidig oppsigelse 2021-11-1313. november 2021[18] Norge Nils Lexerød 2022-01-033. januar 2022[16]
Arna-Bjørnar Norge Øyvind Nordtveit Gjensidig oppsigelse 2022-04-2828. april 2022[19] 9 Norge Bjarne Hagen 2022-05-033. mai 2022[7]
Brann Norge Alexander Straus Signert av Bayern München 2022-06-1515. juni 2022[20] 1 New Zealand Olli Harder (interim) 8. juli 2022[9]

Grunnserien[rediger | rediger kilde]

Tabellen
Toppserien 2022 – Grunnserien
# Lag K S U T Mål ± P
1 Brann 18 14 3 1 53–13 40 45
2 Rosenborg 18 13 2 3 40–12 28 41
3 Vålerenga 18 12 3 3 48–12 36 39
4 Stabæk 18 8 3 7 23–22 1 27
5 Kolbotn 18 8 2 8 27–22 5 26
6 Lyn 18 7 5 6 22–26 −4 26
7 LSK Kvinner 18 6 5 7 23–21 2 23
8 Arna-Bjørnar 18 4 2 12 18–53 −35 14
9 Avaldsnes 18 2 2 14 14–51 −37 8
10 Røa 18 0 3 15 9–47 −38 3
Kilde  · Rediger

Resultattabell
Hjemme \ Borte A-B AVA SKB KOL LSK LYN RBK RØA STB VIF
Arna-Bjørnar 2–1 0–6 0–5 1–0 1–2 2–4 2–1 1–2 0–3
Avaldsnes 0–3 1–2 0–3 0–2 2–2 1–3 1–1 0–1 0–3
Brann 7–0 10–0 2–1 3–3 4–0 2–1 2–0 1–1 1–0
Kolbotn 2–0 0–3 1–2 2–1 0–1 0–2 1–0 1–1 3–1
LSK Kvinner 2–0 1–2 0–1 3–2 0–0 0–0 1–1 2–0 0–3
Lyn 1–1 3–2 0–2 1–1 1–3 2–1 3–1 1–2 1–3
Rosenborg 4–1 6–0 1–0 2–0 1–0 0–1 5–0 1–0 2–0
Røa 2–2 0–2 2–5 1–4 0–3 0–2 0–3 0–3 0–4
Stabæk 2–1 2–0 1–2 0–1 3–1 1–1 2–3 1–0 1–4
Vålerenga 9–1 6–0 1–1 2–0 1–1 2–0 1–1 3–0 2–0
Kilde: fotball.no
Farger: Blå = hjemmeseier; Gul = uavgjort; Rød = borteseier.

Rediger her

Tabellplassering etter runde[rediger | rediger kilde]

Tabellen lister opp tabellplassering etter siste kamp i hver serierunde av grunnspillet. Utsatte kamper er ikke inkludert.

Mesterskapssluttspill
Nedrykkssluttspill
Lag╲Runde123456789101112131415161718
Brann211111221111111111
Rosenborg122333333333332222
Vålerenga333222112222223333
Stabæk878996554445544444
Kolbotn656568978877776755
Lyn565657665554455566
LSK Kvinner444444446666667677
Arna-Bjørnar797789897788888888
Avaldsnes101010875789999999999
Røa989101010101010101010101010101010

Mesterskapssluttspill[rediger | rediger kilde]

Tabellen
Toppserien 2022 – Mesterskapssluttspill
# Lag K S U T Mål ± P
1 Brann 2 1 1 0 3–2 1 10
2 Rosenborg 2 1 1 0 4–2 2 8
3 Vålerenga 2 1 0 1 6–2 4 5
4 Stabæk 2 0 0 2 1–8 −7 0
Sist oppdatert: 1. oktober 2022  · Kilde  · Rediger

Resultattabell
Hjemme \ Borte SKB RBK STB VIF
Brann 1–1 16. okt 30. okt
Rosenborg 23. okt 3–1 15. okt
Stabæk 2. okt 30. okt 0–5
Vålerenga 1–2 2. okt 23. okt
Oppdatert med kamper spilt til og med 1. oktober 2022. Kilde: fotball.no
Farger: Blå = hjemmeseier; Gul = uavgjort; Rød = borteseier.

Rediger her

Nedrykkssluttspill[rediger | rediger kilde]

Tabellen
Toppserien 2022 – Nedrykssluttspill
# Lag K S U T Mål ± P
1 Arna-Bjørnar 3 2 1 0 7–2 5 7
2 Lyn 3 2 1 0 7–4 3 7
3 Åsane 3 2 0 1 3–5 −2 6
4 LSK Kvinner 3 1 1 1 6–4 2 4
5 Røa 3 1 0 2 6–5 1 3
6 TIL 2020 3 1 0 2 2–7 −5 3
7 Kolbotn 3 0 2 1 4–6 −2 2
8 Avaldsnes 3 0 1 2 2–4 −2 1
Sist oppdatert: 25. september 2022  · Kilde  · Rediger

Resultattabell
Hjemme \ Borte A-B AVA KOL LSK LYN RØA TIL ÅSA
Arna-Bjørnar 2–2 3–0
Avaldsnes 0–1
Kolbotn 1–1 2–2
LSK Kvinner 0–2
Lyn 2–1 3–1
Røa 1–2
TIL 2020 0–4 0–2
Åsane 0–5
Oppdatert med kamper spilt til og med 25. september 2022. Kilde: fotball.no
Farger: Blå = hjemmeseier; Gul = uavgjort; Rød = borteseier.

Rediger her

Statistikk[rediger | rediger kilde]

Månedens spiller[rediger | rediger kilde]

Måned Spiller Klubb
April Norge Emilie Joramo Rosenborg [21]
Mai Danmark Janni Thomsen Vålerenga [22]
Juni Norge Anna Jøsendal Rosenborg [23]
August Norge Therese Sessy Åsland Brann [24]

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ Hagen, Mathias (3. mai 2022). «VIF-målvakta «rømde» frå nye Toppserien: – Systemet er heilt elendig». NRK (norsk nynorsk). Besøkt 9. august 2022. 
  2. ^ Hagen, Mathias (5. mai 2022). «Slakter dagens Toppserie-system – vil danne skandinavisk «superliga»». NRK. Besøkt 9. august 2022. 
  3. ^ a b Hagen, Mathias (2. mai 2022). «Knallhard dom over Toppseriens seriesystem: – Vi blir latterliggjort». NRK. Besøkt 9. august 2022. 
  4. ^ a b Sander, Christian Grieg (9. august 2022). «Supporteropprør vekker sterke reaksjoner: – Det er jævlig trist». NRK. Besøkt 9. august 2022. 
  5. ^ «Nei til sluttspill i Toppserien». klanen.no (norsk). Besøkt 9. august 2022. 
  6. ^ «Vinneren av Toppserien kåres 28.august! – Brann Bataljonen». Besøkt 9. august 2022. 
  7. ^ a b «Bjarne Hagen ny hovedtrener». Arna-Bjørnar. 3. mai 2022. Besøkt 24. juni 2022. 
  8. ^ a b «John Arne Riise ny hovedtrener». Avaldsnes Toppfotball. 8. desember 2021. Besøkt 24. juni 2022. 
  9. ^ a b «Harder tar over som hovedtrener». Brann. Besøkt 8. juli 2022. 
  10. ^ «Aleksander Olsen ansatt som ny hovedtrener». Kolbotn Kvinner. 16. desember 2019. Besøkt 24. juni 2022. 
  11. ^ «Knut Slatleim ny hovedtrener i LSK Kvinner». LSK Kvinner. 8. desember 2020. Besøkt 24. juni 2022. 
  12. ^ «Tom Stenvoll ny hovedtrener». Lyn Fotball Damer. 7. desember 2020. Besøkt 24. juni 2022. 
  13. ^ «Steinar Lein ny hovedtrener i Ørn». Rosenborg Kvinner. 15. november 2018. Besøkt 24. juni 2022. 
  14. ^ «Røa-legenden ser nye utfordringer». www.norskfotball.com. Besøkt 24. juni 2022. 
  15. ^ «Jacobsen ny hovedtrener for Stabæk Kvinner». Stabæk. Besøkt 24. juni 2022. 
  16. ^ a b Dalsegg, Jens August (3. januar 2022). «Nils Lexerød ny hovedtrener: - Den mest attraktive trenerjobben». Vålerenga Damefotball. Besøkt 24. juni 2022. 
  17. ^ Flateby, Terje (16. november 2021). «(+) Ferdig i Avaldsnes – blir trener på heltid i Vard». Haugesunds Avis (norsk). Besøkt 24. juni 2022. 
  18. ^ Dalsegg, Jens August (13. november 2021). «Vålerenga og Jack Majgaard Jensen skiller lag». Vålerenga Damefotball. Besøkt 24. juni 2022. 
  19. ^ «Pressemelding». Arna-Bjørnar. 28. april 2022. Besøkt 24. juni 2022. 
  20. ^ «Straus blir Bayern München-trener». Brann. Besøkt 24. juni 2022. 
  21. ^ Kvinner, Toppfotball (3. mai 2022). «Emilie Joramo er månedens spiller - samarbeid med OBOS og Gi gaven videre fortsetter!». Toppserien. Besøkt 8. juli 2022. 
  22. ^ Kvinner, Toppfotball (7. juni 2022). «Janni Thomsen er månedens spiller». Toppserien. Besøkt 8. juli 2022. 
  23. ^ Kvinner, Toppfotball (22. juni 2022). «Anna Jøsendal er månedens spiller i juni». Toppserien. Besøkt 8. juli 2022. 
  24. ^ Kvinner, Toppfotball (1. september 2022). «Therese Sessy Åsland er månedens spiller i august». Toppserien. Besøkt 2. september 2022. 

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]