Theraphosa blondi
Utseende
| Theraphosa blondi | |||
|---|---|---|---|
Theraphosa blondi ved siden av et målebånd
| |||
| Nomenklatur | |||
| Theraphosa blondi Latreille, 1804 | |||
| Klassifikasjon | |||
| Rike | Dyreriket | ||
| Rekke | Leddyr | ||
| Klasse | Edderkoppdyr | ||
| Orden | Edderkopper | ||
| Familie | Fugleedderkopper | ||
| Slekt | Theraphosa | ||
| Økologi | |||
| Utbredelse: | Sør-Amerika | ||
Theraphosa blondi er en av fugleedderkoppene i gruppen Theraphosidae.
Den regnes som den største edderkopp i verden, opptil 25 centimeter lang (beinspenn), med en vekt på opptil 175 gram, og en levetid på oppimot 40 år.
Den lever i tropisk og subtropisk klima nord i Sør-Amerika. Den graver ganske dype hull i bakken, hvor den tilbringer mye av tiden. Den er ganske harmløs og biter bare mennesker i selvforsvar. Bittet er omtrent som et vepsestikk.
Eksterne lenker
[rediger | rediger kilde]- (en) Theraphosa blondi i Encyclopedia of Life
- (en) Theraphosa blondi i Global Biodiversity Information Facility
- (en) Theraphosa blondi hos ITIS
- (en) Theraphosa blondi hos NCBI
- (en) Kategori:Theraphosa blondi – bilder, video eller lyd på Wikimedia Commons
- (en) Theraphosa blondi – galleri av bilder, video eller lyd på Wikimedia Commons
- Theraphosa blondi – detaljert informasjon på Wikispecies