Samveldelekene 2022

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Samveldelekene 2022
Generell informasjon
ArrangørBirmingham Organising Committee for the 2022 Commonwealth Games
VertsbyBirmingham
VertslandEngland England
Arena(er)Birmingham
Dato28. juli – 8. august 2022
Utgavenummer22
Nettsted Offisielt nettsted
Mesterskap
Forrige – neste
Gold Coast 2018 – Victoria 2026

Samveldelekene 2022 ble arrangert i Birmingham i England fra 28. juli til 8. august 2022.[1]

Idretter[rediger | rediger kilde]

Deltakende nasjoner[rediger | rediger kilde]

Deltakende nasjoner (med antall utøvere)

Medaljetabell[rediger | rediger kilde]

  • Oppdatert 8. august 2022

      Vertsnasjon (England)

Nr.LandGullSølvBronseTotalt
1Australia Australia675754178
2England England576653176
3Canada Canada26323492
4India India22162361
5New Zealand New Zealand20121749
6Skottland Skottland13112751
7Nigeria Nigeria1291435
8Wales Wales861428
9Sør-Afrika Sør-Afrika791127
10Malaysia Malaysia78823
11Nord-Irland Nord-Irland77418
12Jamaica Jamaica66315
13Kenya Kenya651021
14Singapore Singapore44412
15Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago3216
16Uganda Uganda3025
17Kypros Kypros23611
18Pakistan Pakistan2338
19Samoa Samoa1405
20Barbados Barbados1113
Kamerun Kamerun1113
Zambia Zambia1113
23Bahamas Bahamas1102
Grenada Grenada1102
25Bermuda Bermuda1012
26De britiske Jomfruøyer De britiske Jomfruøyer1001
27Mauritius Mauritius0325
28Ghana Ghana0235
29Fiji Fiji0224
30Mosambik Mosambik0213
31Sri Lanka Sri Lanka0134
32Tanzania Tanzania0123
33Botswana Botswana0112
Guernsey Guernsey0112
35Dominica Dominica0101
Gambia Gambia0101
Saint Lucia Saint Lucia0101
Papua Ny-Guinea Papua Ny-Guinea0101
39Namibia Namibia0044
40Malta Malta0011
Niue Niue0011
Nauru Nauru0011
Vanuatu Vanuatu0011
Totalt 43 land280282315877

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «Commonwealth Games Federation changes Birmingham 2022 dates by 24 hours». 
  2. ^ «Anguilla's Team Selected for the 2022 Birmingham Commonwealth Games UK». Anguilla Commonwealth Games Association. 12. juli 2022. Besøkt 15. juli 2022. 
  3. ^ «Antigua and Barbuda names team for 2022 Commonwealth Games». Caribbean Loop News. 20. juli 2022. 
  4. ^ Iorio, Kelsie (27. juli 2022). «Meet Australia's youngest and oldest athletes competing at the 2022 Commonwealth Games». ABC.net.au. Sydney, Australia. 
  5. ^ Stubbs, Brent (14. juni 2022). «28-member team named to represent Bahamas at Commonwealth Games». The Tribune. 
  6. ^ «Bangladesh contingents for CWG, ISG fixed». The Daily Star. Dhaka, Bangladesh. 18. juli 2022. 
  7. ^ «Barbados names contingent for Commonwealth Games». Caribbean Loop News. 15. juli 2022. 
  8. ^ «Belize to send 13 athletes to Birmingham 2022». Caribbean Loop News. 7. juli 2022. 
  9. ^ «17 athletes to represent Bermuda at Birmingham 2022». Caribbean Loop News. 18. juni 2022. 
  10. ^ «BIRMINGHAM 2022 - TEAM ANNOUNCEMENT». BNOC (Facebook). 1. juli 2022. Besøkt 5. juli 2022. 
  11. ^ Kon, James (21. juli 2022). «Brunei to compete in lawn bowling, weight-lifting at Commonwealth Games 2022». Borneo Bulletin. Bandar Seri Begawan, Brunei. 
  12. ^ «Team Canada Set to Compete Starting Tomorrow at 2022 Commonwealth Games». Commonwealth Sport Canada. 28. juli 2022. Besøkt 28. juli 2022. 
  13. ^ Russell Jr, Seaford (15. juli 2022). «21 athletes selected for Commonwealth Games». Cayman Compass. George Town, Grand Cayman, Cayman Islands. 
  14. ^ «CISNOC Beats». Cook Island Sports. 21. juli 2022. 
  15. ^ «BVIOC names 19-member Commonwealth Games team». BVI News. 11. juli 2022. 
  16. ^ «Dominica to Represent in Swimming, Cycling and Athletics at Birmingham 2022 Commonwealth Games». Emonews. Dominica. 6. juli 2022. 
  17. ^ Xuba, Jongile (19. mai 2022). «COMMONWEALTH BOUND TEAM REVEALED». Eswatini Observer. 
  18. ^ «Falkland Islands Commonwealth Games competitors receive their official kit». FITV. 7. juni 2022. Besøkt 22. juli 2022. 
  19. ^ «Fijian competitors getting ideal preparation for Birmingham 2022 at training camps in Australia». Inside the Games. 8. juli 2022. Besøkt 22. juli 2022. 
  20. ^ Camara, Arfang (20. juli 2022). «GNOC updates Gambia’s readiness for upcoming Commonwealth, Islamic Games». The Point. Bakau, Gambia. 
  21. ^ «Over 100 Ghanaian athletes to participate in 2022 Commonwealth Games». GhanaWeb. 19. juli 2022. Besøkt 20. juli 2022. 
  22. ^ «Team Gibraltar In Commonwealth Games: 30 Days To Go». Your Gibraltar Tv. 27. juni 2022. Besøkt 15. juli 2022. 
  23. ^ «Olympic gold medallist James to miss Birmingham 2022 as Grenada name 14 athletes». Inside the Games. 9. juli 2022. Besøkt 18. juli 2022. 
  24. ^ «Guernsey athletes set to compete in Commonwealth Games revealed». ITV. 4. mars 2022. Besøkt 23. juli 2022. 
  25. ^ «Guyana to send 32 athletes to the Commonwealth Games». Caribbean Loop News. 5. juli 2022. 
  26. ^ «India Names 215-Member Athlete Contingent For Commonwealth Games». NDTV. New Delhi, India. 7. juli 2022. 
  27. ^ Fox, Jason (3. juni 2022). «Jersey's Commonwealth Games team completed». Jersey Evening Post. Claverley Group. 
  28. ^ «Kenya names 123 athletes for 2022 Commonwealth Games». Xinhua News Agency. Beijing, China. 25. mai 2022. 
  29. ^ Palmer, Dan (23. juni 2022). «Chance for dance as Kiribati select six for Birmingham 2022 Commonwealth Games». Dunsar Media. Besøkt 8. juli 2022. 
  30. ^ «Cyprus participates in the 22nd Birmingham Commonwealth Games with 53 athletes, aiming for the best possible presence». Cyprus News Agency. Nicosia, Cyprus. 19. juli 2022. 
  31. ^ «Marathoner opts for shorter races at Commonwealth Games». Newsday. Maseru, Lesotho. 22. juli 2022. «The team comprises 21 athletes made of six females and 15 males.» 
  32. ^ «Prentice added to Commonwealth Games team». Isle of Man Today. Isle of Man. 22. juni 2022. «This follows Will Draper’s late call-up to the triathlon squad recently and brings the team up to a total of 34 athletes» 
  33. ^ Mpaso, Ronald (7. juli 2022). «Team Malawi off to Birmingham July 22». The Daily Times. Blantyre, Malawi. 
  34. ^ «Birmingham Commonwealth Games: Malaysia targeting six gold medal haul». Malay Mail. 19. juli 2022. Besøkt 20. juli 2022. 
  35. ^ «Team Malta for Birmingham XXII Commonwealth Games Announced». Maltese Olympic Committee. 12. juli 2022. Besøkt 13. juli 2022. 
  36. ^ «Commonwealth Games: Morand, Clair and Alphonse designated flag bearers». Mauritius Olympic Committee. 14. juli 2022. Besøkt 14. juli 2022. 
  37. ^ Golden, Nerissa (26. april 2022). «Montserrat Athletes for Birmingham 2022 Revealed at QBR Event at Government House». MNI Alive. Montserrat. 
  38. ^ «Namibia announces 55-person delegation for upcoming 2022 Commonwealth Games». Xinhua. 1. juli 2022. 
  39. ^ «Birmingham Commonwealth Games: Meet the New Zealand team going for gold». Stuff. 15. juli 2022. Besøkt 15. juli 2022. 
  40. ^ «2022 Commonwealth Games: Gumel expects Team Nigeria to excel in Birmingham». The Sun. Lagos, Nigeria. 20. juli 2022. 
  41. ^ Magaoa, Sarah (20. juni 2022). «NISCGA President confirms Team Niue to the Birmingham Games». Television Niue. Besøkt 2. juni 2022. «The team is made up of a total of 29 members; 15 athletes and 14 officials.» 
  42. ^ «Norfolk Island chef de mission». Inside the Games. 27. april 2022. Besøkt 24. juli 2022. 
  43. ^ «Pakistan contingent for Commonwealth Games finalised» (engelsk). 23. mars 2022. Besøkt 25. juli 2022. 
  44. ^ «PNG to send 34 athletes for Games». The National. Port Moresby, Papua New Guinea. 6. juli 2022. 
  45. ^ RwandaCGA. «#RwandaCommonwealthTeam #B2022 16 athletes will compete in different categories @thecgf» (Tweet).  Mangler eller tom |date= (hjelp)
  46. ^ Palmer, Dan (18. februar 2022). «St Helena names 11 athletes for Birmingham 2022». Inside the Games. Dunsar Media. 
  47. ^ «Team for Commonwealth Games announced». SKBVibes. 14. juli 2022. Besøkt 20. juli 2022. 
  48. ^ «13 Athletes To Represent Saint Lucia At Commonwealth Games». St. Lucia Times. Castries, St. Lucia. 23. juli 2022. 
  49. ^ «SVG Sends 21 To Commonwealth Games 2022». The Vincentian. Kingstown, Saint Vincent and The Grenadines. 8. juli 2022. 
  50. ^ «Team Samoa for Birmingham Commonwealth Games 2022 Announced». Samoa World News. Apia, Samoa. 13. juli 2022. 
  51. ^ Nicette, Sedrick (22. juli 2022). Bonnelame, Betymie, red. «Seychelles aiming for gold at upcoming Commonwealth Games». Seychelles News Agency. Victoria, Seychelles. 
  52. ^ Lee, David (7. juli 2022). «Commonwealth Games: Shuttler Terry Hee and powerlifter Nur Aini Yasli named Singapore's flagbearers». The Straits Times. Singapore. 
  53. ^ Palmer, Dan (20. juli 2022). «Solomon Islands name biggest-ever Commonwealth Games team for Birmingham 2022». Dunsar Media. Besøkt 22. juli 2022. 
  54. ^ «NOCSL announces 169-member contingent for CWG Birmingham». Daily FT. Colombo, Sri Lanka. 21. juli 2022. 
  55. ^ «Tanzania chef de mission». Inside the Games. 24. mai 2022. Besøkt 25. juli 2022. 
  56. ^ «Jereem Aye Carter named in Commonwealth Games team». Trinidad and Tobago Newsday. 14. juli 2022. Besøkt 25. juli 2022. 
  57. ^ Malcom, Dana (25. juli 2022). «Three Days to Opening, Courtney and Arleigha named flag bearers for TeamTCI». Magnetic Media. Besøkt 25. juli 2022. 
  58. ^ «Tuvalu athletes for Birmingham 2022 train on airport runway». Inside the Games. 19. mai 2022. Besøkt 25. juli 2022. 
  59. ^ «President Museveni flags off Uganda teams for World Athletics Championship, Commonwealth Games». Kawowo Sports. 11. juli 2022. Besøkt 25. juli 2022. 
  60. ^ Fonua, Finau (27. juli 2022). «Vanuatu athletes' battle just to get to Friendly Games». Radio New Zealand. Besøkt 27. juli 2022. 
  61. ^ «Commonwealth Games 2022: Team Wales announces athletes for Birmingham». BBC Sport. 13. juli 2022. Besøkt 25. juli 2022. 
  62. ^ Munyika, Felix (2. juli 2022). «Team Zambia for B2022 Commonwealth Games Announced». National Olympic Committee of Zambia. Besøkt 15. juli 2022. 

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]