Premier League 2021/22

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Premier League 2021/22
Avdelinger: 1
Lag: 20
Nedrykk til: 2022/23
Øvrige ligaer
Nivå 1: Premier League 2021/22
Nivå 2: EFL Championship 2021/22
Nivå 3: EFL League One 2021/22
Nivå 4: EFL League Two 2021/22
Nivå 5: National League 2021/22
Nivå 6: National League North 2021/22 og National League South 2021/22
Sesonger
2020/21 2022/23

Premier League 2021/22 vil bli den 30. sesongen av Premier League.

Manchester City går inn i sesongen som regjerende mestere. Norwich City vant EFL Championship 2020–2021 og rykket direkte opp sammen med Watford til Premier League. Brentford sikret seg den tredje og siste opprykksplassen etter å ha slått Swansea City i playoff-finalen på Wembley Stadium 29. mai 2021.

Tabell[rediger | rediger kilde]

Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering og nedrykk
1 Chelsea 9 7 1 1 23 3 +20 22 Champions League gruppespill
2 Liverpool 9 6 3 0 27 6 +21 21
3 Manchester City 9 6 2 1 20 4 +16 20
4 West Ham United 9 5 2 2 16 10 +6 17
5 Brighton & Hove Albion 9 4 3 2 9 9 0 15 Europa League gruppespill
6 Tottenham Hotspur 9 5 0 4 9 13 −4 15 Europa League andre kvalifiseringsrunde
7 Manchester United 9 4 2 3 16 15 +1 14
8 Everton 9 4 2 3 15 14 +1 14
9 Leicester City 9 4 2 3 15 15 0 14
10 Arsenal 9 4 2 3 10 13 −3 14
11 Wolverhampton Wanderers 9 4 1 4 9 9 0 13
12 Brentford 9 3 3 3 11 9 +2 12
13 Aston Villa 9 3 1 5 13 15 −2 10
14 Watford 9 3 1 5 12 17 −5 10
15 Crystal Palace 9 1 6 2 11 14 −3 9
16 Southampton 9 1 5 3 8 12 −4 8
17 Leeds United 9 1 4 4 8 16 −8 7
18 Burnley 9 0 4 5 7 15 −8 4 Nedrykk til Championship
19 Newcastle United 9 0 4 5 11 20 −9 4
20 Norwich City 9 0 2 7 2 23 −21 2
Oppdatert per kamp(er) spilt 24. oktober. Kilde: Premier League
Regler for rangering: 1) Poeng; 2) Målforskjell; 3) Scorede mål. 4) Play-off (kun for å avgjøre mester, lag til nedrykk eller kvalifisering til UEFA-turneringer).

Plassering etter runde[rediger | rediger kilde]

Kval til Champions League
Kval til Europa League
Nedrykk
Lag╲Runde1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738
Chelsea224213111
Liverpool224211222
Manchester City1397552333
West Ham United412887974
Brighton848646645
Tottenham Hotspur9517711856
Manchester United163134467
Everton576465588
Leicester City91299121313119
Arsenal171920161310111210
Wolverhampton Wanderers131618131614121011
Brentford681010997912
Aston Villa11101112108101313
Watford71112151112151614
Crystal Palace181414111415141415
Southampton161313141516171516
Leeds United201515171718161717
Burnley121716181919181818
Newcastle United151817191817191919
Norwich City182019202020202020

Klubbinfo[rediger | rediger kilde]

Klubb Manager Kaptein Hjemby Stadion Kapasitet
Arsenal Spania Mikel Arteta Gabon Pierre-Emerick Aubameyang London Emirates Stadium 60 704
Aston Villa England Dean Smith England Tyrone Mings Birmingham Villa Park 42 788
Brentford Danmark Thomas Frank Sverige Pontus Jansson London Brentford Community Stadium 17 250
Brighton England Graham Potter England Lewis Dunk Brighton Falmer Stadium 30 750
Burnley England Sean Dyche England Ben Mee Burnley Turf Moor 22 546
Chelsea Tyskland Thomas Tuchel Spania César Azpilicueta London Stamford Bridge 41 837
Crystal Palace Frankrike Patrick Vieira Serbia Luka Milivojević London Selhurst Park 26 255
Everton Spania Rafael Benítez Irland Séamus Coleman Liverpool Goodison Park 40 157
Leeds Argentina Marcelo Bielsa Skottland Liam Cooper Leeds Elland Road 37 890
Leicester Nord-Irland Brendan Rodgers Danmark Kasper Schmeichel Leicester King Power Stadium 32 500
Liverpool Tyskland Jürgen Klopp England Jordan Henderson Liverpool Anfield 54 074
Manchester City Spania Pep Guardiola Brasil Fernandinho Manchester Etihad Stadium 55 097
Manchester United Norge Ole Gunnar Solskjær England Harry Maguire Manchester Old Trafford 74 140
Newcastle England Steve Bruce England Jamaal Lascelles Newcastle upon Tyne St James' Park 52 409
Norwich Tyskland Daniel Farke Skottland Grant Hanley Norwich Carrow Road 27 244
Southampton Østerrike Ralph Hasenhüttl England James Ward-Prowse Southampton St Mary's Stadium 32 689
Tottenham Portugal Nuno Espírito Santo Frankrike Hugo Lloris London Tottenham Hotspur Stadium 62 062
Watford Italia Claudio Ranieri Watford Vicarage Road 22 100
West Ham Skottland David Moyes England Mark Noble London London Stadium 60 000
Wolverhampton Portugal Bruno Lage England Conor Coady Wolverhampton Molineux Stadium 31 700

Trenerbytter[rediger | rediger kilde]

Klubb Avgående hovedtrener Årsak til avgang Avgangsdato Plassering Erstatter Ansettelsesdato
Crystal Palace England Roy Hodgson Kontrakt utgått 2021-05-2424. mai 2021[1] Før sesong England Patrick Vieira 2021-07-044. juli 2021[2]
Wolverhampton Portugal Nuno Espírito Santo Gjensidig oppsigelse 2021-05-2424. mai 2021[3] Portugal Bruno Lange 2021-06-099. juni 2021[4]
Everton Italia Carlo Ancelotti Signert av Real Madrid 2021-06-011. juni 2021[5] England Rafael Benítez 2021-06-3030. juni 2021[6]
Tottenham England Ryan Mason Midlertidig stillig ferdig 2021-06-3030. juni 2021[7] Portugal Nuno Espírito Santo 2021-06-3030. juni 2021[8]
Watford Spania Xisco Muñoz Sparket 2021-10-033. oktober 2021[9] 14 Italia Claudio Ranieri 2021-10-044. oktober 2021[10]

Terminliste[rediger | rediger kilde]

Terminlisten for sesongen 2021/22 ble offentliggjort torsdag 18. juni 2021.[11] Tidspunkt for kamper vil endres etter hvert som TV-overføringer blir satt opp.

1. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 13. august 2021

Lørdag 14. august 2021

Søndag 15. august

2. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 21. august 2021

Søndag 22. august 2021

Mandag 23. august 2021

3. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 28. august 2021

Søndag 29. august 2021

4. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 11. september 2021

Søndag 12. september 2021

Mandag 13. september 2021


5. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 17. september 2021

Lørdag 18. september 2021

Søndag 19. september 2021

6. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 25. september 2021

Søndag 26. september 2021

Mandag 27. september 2021

7. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 2. oktober 2021

Søndag 3. oktober 2021

8. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 16. oktobler 2021

Søndag 17. oktober 2021

Mandag 18. oktober 2021


9. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 22. oktober 2021

Lørdag 23. oktober 2021

Søndag 24. oktober 2021

10. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 30. oktober 2021

Søndag 31. oktober 2021

Mandag 1. november 2021

11. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 5. november 2021

Lørdag 6. november 2021

Søndag 7. november 2021

12. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 20. november 2021

Søndag 21. november 2021


13. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 27. november 2021

Søndag 28. november 2021

14. serierunde[rediger | rediger kilde]

Tirsdag 30. november 2021

Onsdag 1. desember 2021

15. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 4. desember 2021

16. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 11. desember 2021


17. serierunde[rediger | rediger kilde]

Tirsdag 14. desember 2021

Onsdag 15. desember 2021

18. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 18. deseember 2021


19. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 26. desember 2021

20. serierunde[rediger | rediger kilde]

Tirsdag 28. desember 2021


21. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 1. januar 2022

22. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 15. januar 2022


23. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 22. januar 2022

24. serierunde[rediger | rediger kilde]

Tirsdag 8. februar 2022

Onsdag 9. februar 2022


25. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 12. februar 2022

26. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 19. februar 2022


27. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 26. februar 2022

28. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 5. mars 2022


29. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 12. mars 2022

30. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 19. mars 2022


31. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 2. april 2022

32. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 9. april 2022


33. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 16. april 2022

34. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 23. april 2022


35. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 30. april 2022

36. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 7. mai 2022


37. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 15. mai 2022

38. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 22. mai 2022

Resultattabell[rediger | rediger kilde]

Hjemme \ Borte ARS AVL BRE BHA BUR CHE CRY EVE LEE LEI LIV MCI MUN NEW NOR SOU TOT WAT WHU WOL
Arsenal 3–1 0–2 2–2 1–0 3–1
Aston Villa 1–1 3–0 2–0 2–3
Brentford 2–0 0–1 0–1 1–2 3–3
Brighton 0–0 0–2 2–1 1–4 2–0
Burnley 0–1 1–2 1–1 0–0
Chelsea 3–0 3–0 0–1 7–0 3–1
Crystal Palace 0–0 1–1 2–2 1–1 3–0
Everton 3–1 2–0 3–1 2–5 0–1
Leeds 2–2 0–3 1–0 1–2 1–1
Leicester 2–2 0–1 4–2 1–0
Liverpool 2–0 1–1 3–0 2–2
Manchester City 5–0 2–0 5–0 0–0
Manchester United 0–1 1–1 5–1 0–5 4–1
Newcastle 1–1 2–2 2–3 2–4
Norwich 0–0 1–2 0–3 1–3
Southampton 2–2 1–0 1–1 0–0 0–1
Tottenham 2–1 0–3 1–0 1–0
Watford 3–2 0–5 1–1 0–2
West Ham 1–2 2–2 4–1 1–2 1–0
Wolverhampton 0–2 0–1 2–1 0–1
Oppdatert med kamper spilt til og med 24. oktober 2021. Kilde: Premier League
Farger: Blå = hjemmeseier; Gul = uavgjort; Rød = borteseier.

Utmerkelser[rediger | rediger kilde]

Månedens manager og spiller[rediger | rediger kilde]

Måned Månedens manager Månedens spiller Månedens mål Ref[12]
Manager Klubb Spiller Klubb Målscorer Klubb
August Portugal Nuno Espírito Santo Tottenham Jamaica Michail Antonio West Ham England Danny Ings Aston Villa [13][14][15]
September Spania Mikel Arteta Arsenal Portugal Cristiano Ronaldo Manchester United England Andros Townsend Everton [16][17][18]
Oktober
November
Desember
Januar
Februar
Mars
April
Mai

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «Roy Hodgson to step down as Crystal Palace manager» (engelsk). Crystal Palace. 18. mai 2021. 
  2. ^ «Patrick Vieira appointed as manager» (engelsk). Crystal Palace. 4. juli 2021. 
  3. ^ «Nuno set to leave Wolves» (engelsk). Wolverhampton. 21. mai 2021. 
  4. ^ «Lange becomes new Wolves head coach» (engelsk). Wolverhampton. 9. juni 2021. 
  5. ^ «Club statemnet: Ancelotti leaves Everton» (engelsk). Everton. 1. juni 2021. 
  6. ^ «Benítez appointed Everton manager» (engelsk). Everton. 30. juni 2021. 
  7. ^ «Academy coaching update» (engelsk). Tottenham. 3. juli 2021. 
  8. ^ «Nuno Espírito Santo appointed new Head Coach» (engelsk). Tottenham. 30. juni 2021. 
  9. ^ «Club Statement: Xisco Muñoz». Watford. 3. oktober 2021. 
  10. ^ «Official: Ranieri Appointed Head Coach». Watford. 4. oktober 2021. 
  11. ^ «Premier League 2021/22 fixtures». premierleague.com. 10. august 2021. 
  12. ^ «Premier League Awards». Premier League. 
  13. ^ «Nuno earns August's Barclays Manager of the Month awar» (engelsk). Premier League. 10. september 2021. 
  14. ^ «Antonio named August's EA SPORTS Player of the Month» (engelsk). Premier League. 10. september 2021. 
  15. ^ «Ings wins August's Budweiser Goal of the Month award» (engelsk). Premier League. 10. september 2021. 
  16. ^ «Arteta named Barclays Manager of the Month» (engelsk). Premier League. 8. oktober 2021. 
  17. ^ «Ronaldo voted EA SPORTS Player of the Month» (engelsk). Premier League. 8. oktober 2022. 
  18. ^ «Townsend: Burnley goal a close second of my awards!» (engelsk). Premier League. 8. oktober 2021.