Hopp til innhold

Middelhavslekene

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Middelhavslekene
Deltagende land
Generell informasjon
IdrettsgrenBadminton, basketball, sandvolleyball, bueskyting, boule, boksing, fekting, fotball, vektløfting, håndball, judo, kanosport, karate, friidrett, sykkelsport, hestesport, rytmisk gymnastikk, bryting, roing, svømming, seiling, skytesport, taekwondo, bordtennis, gymnastikk, volleyball, vannpolo
ArrangørInternational Committee of the Mediterranean Games
VertslandVekslende arrangementer over Middelhavet hele middelhavsregionen
Nettsted Offisielt nettsted (grk)

Middelhavslekene er en multisportskonkurranse for middelhavslandene. Mange idrettsgreiner inngår, med Olympiske leker som forbilde. Ideen til lekene hadde Muhammed Taher Pasha, da han ledet Egypts olympiske komité, i forbindelse med Sommer-OL 1948 i London.[1]

De første Middelhavslekene ble avholdt i 1951 og de første ti lekene ble arrangert året før Olympiske sommerleker. Siden 1993 har Middelhavslekene blitt arrangert året etter de olympiske sommerlekene. Forslag om å inkludere kvinnekonkurranser ble lagt fram i 1959, men ble første gang gjennomført i 1967.[2][3]

Arrangementer

[rediger | rediger kilde]
Nr. År Land By Dato Beste nasjon
I 1951 Egypts flagg Egypt Alexandria 5.–20. oktober 1951 Italias flagg Italia (ITA)
II 1955 Spanias flagg Spania Barcelona 15.–25. juli 1955 Frankrikes flagg Frankrike (FRA)
III 1959 Libanons flagg Libanon Beirut 11.–23. oktober 1959 Frankrikes flagg Frankrike (FRA)
IV 1963 Italias flagg Italia Napoli 21.–29. september 1963 Italias flagg Italia (ITA)
V 1967 Tunisias flagg Tunisia Tunis 8.–17. september 1967 Italias flagg Italia (ITA)
VI 1971 Tyrkias flagg Tyrkia İzmir 6.–17. oktober 1971 Italias flagg Italia (ITA)
VII 1975 Algeries flagg Algerie Alger 23. august – 6. september 1975 Italias flagg Italia (ITA)
VIII 1979 Jugoslavias flagg Jugoslavia Split 15.–29. september 1979 Jugoslavias flagg Jugoslavia (YUG)
IX 1983 Marokkos flagg Marokko Casablanca 3.–17. september 1983 Italias flagg Italia (ITA)
X 1987 Syrias flagg Syria Latakia 11.–25. september 1987 Italias flagg Italia (ITA)
XI 1991 Hellas’ flagg Hellas Athen 28. juni – 12. juli 1991 Italias flagg Italia (ITA)
XII 1993 Frankrikes flagg Frankrike Languedoc-Roussillon 16.–27. juni 1993 Frankrikes flagg Frankrike (FRA)
XIII 1997 Italias flagg Italia Bari 13.–25. juni 1997 Italias flagg Italia (ITA)
XIV 2001 Tunisias flagg Tunisia Tunis 2.–15. september 2001 Frankrikes flagg Frankrike (FRA)
XV 2005 Spanias flagg Spania Almería 24. juni – 3. juli 2005 Italias flagg Italia (ITA)
XVI 2009 Italias flagg Italia Pescara 25. juni – 5. juli 2009 Italias flagg Italia (ITA)
XVII 2013 Tyrkias flagg Tyrkia Mersin 20.–30. juni 2013 Italias flagg Italia (ITA)
XVIII 2018 Spanias flagg Spania Tarragona 22. juni – 1. juli 2018 Italias flagg Italia (ITA)
XIX 2022 Algeries flagg Algerie Oran 25. juni – 6. juli 2022 Italias flagg Italia (ITA)
XX 2026 Italias flagg Italia Taranto 23. august – 3. september
XXI 2030 Kosovos flagg Kosovo Pristina 24. juli – 4. august

Medaljefordeling

[rediger | rediger kilde]
Nr. Lag Deltakelser Gull Sølv Bronse Totalt
1Italias flagg Italia (ITA)199247917472462
2Frankrikes flagg Frankrike (FRA)196526005691821
3Tyrkias flagg Tyrkia (TUR)19384269314967
4Spanias flagg Spania (ESP)193534815751409
5Hellas’ flagg Hellas (GRE)19200257349806
6Jugoslavias flagg Jugoslavia (YUG)*12199177182558
7Egypts flagg Egypt (EGY)17156209255620
8Tunisias flagg Tunisia (TUN)1789101159349
9Algeries flagg Algerie (ALG)158676131293
10Marokkos flagg Marokko (MAR)177290116278
11Kroatias flagg Kroatia (CRO)8576979205
12Slovenias flagg Slovenia (SLO)8556499218
13Serbias flagg Serbia (SRB)5545158163
14Syrias flagg Syria (SYR)17324276150
15Den forente arabiske republikks flagg Den forente arabiske republikk (UAR)**123213074
16Kypros’ flagg Kypros (CYP)1119212565
17Albanias flagg Albania (ALB)1011191848
18Libanons flagg Libanon (LBN)1810234275
19Portugals flagg Portugal (POR)210182149
20Bosnia-Hercegovinas flagg Bosnia-Hercegovina (BIH)8682539
21Kosovos flagg Kosovo (KOS)261310
22San Marinos flagg San Marino (SMR)10510823
23Montenegros flagg Montenegro (MNE)4481022
24Nord-Makedonias flagg Nord-Makedonia (MKD)332914
25Libyas flagg Libya (LBA)13211417
26Maltas flagg Malta (MLT)191449
27Monacos flagg Monaco (MON)151315
28Andorras flagg Andorra (AND)50000
29Jordans flagg Jordan (JOR)***10000
Totalt193 4083 4093 91410 731
Fotnoter

Referanser

[rediger | rediger kilde]
  1. ↑ «Mediterranean Games - ICMG – History». cijm.org.gr. Besøkt 2. oktober 2024.
  2. ↑ «The History of the Mediterranean Games». 70yearsmg.com. Besøkt 2. oktober 2024.
  3. ↑ «The Mediterranean Games: Olympic Events, Olympic Values?» (pdf). isoh.org. Besøkt 2. oktober 2024.
  4. ↑ «Medal Table 1951–2022». cijm.org.gr. Besøkt 30. september 2024.
  5. ↑ «Medals table per country and per Games». cijm.org.gr.
  6. ↑ «International Committee of the Mediterranean Games». cijm.org.gr. Besøkt 30. september 2024.

Eksterne lenker

[rediger | rediger kilde]
Autoritetsdata