Liste over Danmarks handelsministre

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til: navigasjon, søk

Liste over Danmarks handelsministre. Ministeriet for Handel og Søfart ble opprettet i 1908, endret navn til Ministeriet for Handel, Håndværk, Industri og Søfart i 1957, endret navn til Industriministeriet i 1979, endret atter navn til Erhversministeriet i 1994, og ble innlemmet i Økonomi- og Erhvervsministeriet i 2001. Listen inkluderer ikke ministre for økonomisk samordning, ministre for utenriksøkonomi eller lignende.

Navn Parti Fra Til Regjering
Johan Hansen   Venstre 1908 1909 Neergaard I og Holstein-Ledreborg
Wilhelm Weimann   Radikale 1909 1910 Zahle I
Oscar Bruun Muus   Venstre 1910 1913 Berntsen
Jens Hassing-Jørgensen   Radikale 1913 1914 Zahle II
Christopher Hage   Radikale 1914 1920 Zahle II
Magnus Suenson   Partiløs 1920 1920 Liebe
Hans Peter Prior   Partiløs 1920 1920 Friis
Tyge J. Rothe   Venstre 1920 1922 Neergaard II
Oluf Christian Krag   Venstre 1922 1922 Neergaard III
Jørgen Christensen   Venstre 1922 1924 Neergaard III
Thorvald Stauning   Socialdemokraterne 1924 1926 Stauning I
Marius Nielsen Slebsager   Venstre 1926 1928 Madsen-Mygdal
Johannes Stensballe   Venstre 1928 1929 Madsen-Mygdal
Christen Nielsen Hauge   Socialdemokraterne 1929 1935 Stauning II
Johannes Kjærbøl   Socialdemokraterne 1935 1940 Stauning III, IV og V
John Christmas Møller   Konservative 1940 1940 Stauning V
Halfdan Hendriksen   Konservative 1940 1945 Stauning VI, Buhl I og Scavenius
Vilhelm Fibiger   Konservative 1945 1945 Buhl II
Jens Villemoes   Venstre 1945 1947 Kristensen
Jens Otto Krag   Socialdemokraterne 1947 1950 Hedtoft I
H.C. Hansen   Socialdemokraterne 1950 1950 Hedtoft I
Ove Weikop   Konservative 1950 1951 Eriksen
Aage L. Rytter   Konservative 1951 1953 Eriksen
Lis Groes   Socialdemokraterne 1953 1957 Hedtoft II og Hansen I
Kjeld Philip   Radikale 1957 1960 Kampmann I
Lars P. Jensen   Socialdemokraterne 1960 1961 Kampmann I og II
Hilmar Baunsgaard   Radikale 1961 1964 Kampmann II og Krag I
Lars P. Jensen   Socialdemokraterne 1964 1966 Krag II
Tyge Dahlgaard   Socialdemokraterne 1966 1967 Krag II
Ove Hansen   Socialdemokraterne 1967 1968 Krag II
Knud Thomsen   Konservative 1968 1971 Baunsgaard
Erling Jensen   Socialdemokraterne 1971 1973 Krag III og Jørgensen I
Poul Nyboe Andersen   Venstre 1973 1975 Hartling
Erling Jensen   Socialdemokraterne 1975 1976 Jørgensen II
Per Hækkerup   Socialdemokraterne 1976 1977 Jørgensen II
Ivar Nørgaard   Socialdemokraterne 1977 1978 Jørgensen II
Arne Christiansen   Venstre 1978 1979 Jørgensen III
Erling Jensen   Socialdemokraterne 1979 1982 Jørgensen IV og V
Ib Stetter   Konservative 1982 1986 Schlüter I
Nils Wilhjelm   Konservative 1986 1989 Schlüter I og II
Anne Birgitte Lundholt   Konservative 1989 1993 Schlüter III og IV
Jan Trøjborg   Socialdemokraterne 1993 1994 Nyrup Rasmussen I
Mimi Jakobsen   Centrum-Demokraterne 1994 1996 Nyrup Rasmussen II
Jan Trøjborg   Socialdemokraterne 1996 1998 Nyrup Rasmussen III
Pia Gjellerup   Socialdemokraterne 1998 2000 Nyrup Rasmussen IV
Ole Stavad   Socialdemokraterne 2000 2001 Nyrup Rasmussen IV

Se også[rediger | rediger kilde]