Knut W. Jorfald
Knut W. Jorfald | |||
---|---|---|---|
Født | 22. mai 1948![]() | ||
Beskjeftigelse | Filmregissør![]() |
||
Nasjonalitet | Norge![]() |
Knut Wilhelm Jorfald (født 22. mai 1948) er en norsk regissør som har regissert og produsert en lang rekke kort-, novelle- og dokumentarfilmer, så vel som spillefilmer. Han har mottatt flere priser for sitt arbeide. Han leder selskapet Engarde film og driftet nettgalleriet OsloArt online Gallery. Han var medstifter av Main Island Production, selskapet som i 2005 laget filmen Prinsen av sjakk om sjakkspilleren Magnus Carlsen, som da var 13 år. Han drev i mange år selskapet Mediagjøglerne sammen med Lars Rasmussen. Var også med å stifte selskapet Focus on Human Rights som laget flere dokumentarfilmer om menneskerettigheter. Blant disse var filmene: Silvia – en av 30.000, Deres Gud er ikke vår gud, og La dem ikke alene. Knut W.Jorfald har også hatt flere film- og teaterprosjekter i samarbeid med teaterinstruktør Damir Dado Pudar, blant annet et forsoningsprosjekt med støtte fra NORAD i Mostar.
Produksjonsselskap[rediger | rediger kilde]
I 1981 var han en av grunnleggerne av produksjonsselskapet Focus on Human Rights, som ble stiftet for å lage kortfilmer om menneskerettighetenes kår rundt om i verden. De øvrige stifterne var regissørene Kjersti Alver og Alexander Røsler samt filmklipperen Pål Gengenbach.[1]
Filmer[rediger | rediger kilde]
- Sigurd Drakedreper.
- Liv bak låst dør, TV-film, vist på TV 2
- Prinsen av sjakk 2005
- Almost True: The Noble Art of Forgery, 1997, om Elmyr de Hory
- Vepsen. Novellefilm etter historie av Finn Carling
- Bror min, Gagarin og Parkinson. Dokumentarfilm for TV 2
Andre filmer[rediger | rediger kilde]
- Liv bak låst dør, TV 2, lengde 26 min.
- Brennende Bøker, NRK Film om ødeleggelsen av Nasjonalbiblioteket i Sarajevo. 52 min.
- Bernt Balchen, En kunstner med vinger. Dokumentarfilm om flypioneren Bernt Balchen. 52 min.
- Vepsen. Novellefilm etter en historie av Finn Carling.
- Skriv til meg. Novellefilm etter eget manus.
- Speilprinsessen. Novellefilm etter eget manus.
- Silvia - en av 30.000 (i samarbeid med Alexander Røsler)
- Akershus festning
- La dem ikke alene
- Deres Gud er ikke vår gud
- Kjærlighetens Triumf
- Kjell og Sivert, lutefisk og jomfru i nød
- Forbudt for Barn
- Fekterne på Cuba
- Speilprinsessen
Referanser[rediger | rediger kilde]
- ^ Jan Erik Holst (27. juli 2021). «Nekrolog over Alexander Røsler : Han laget sin første dokumentarfilm på feltarbeid i Peru». www.aftenposten.no. Aftenposten. Besøkt 27. juli 2021. «Sammen med Kjersti Alver, Pål Gengenbach og Knut Jorfald etablerte han produksjonsselskapet Focus on Human Rights 1981, for produksjon av kortfilmer om menneskerettigheter i hele verden.»