Hopp til innhold

Insieme: 1992

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
«Insieme: 1992»
singel med Toto Cutugno
AlbumInsieme: 1992
B-side«Occhi Azzurri»
«Insieme: 1992» (instrumental)
Format7″ vinyl, 12″ vinyl og CD
Utgitt1990
Innspilt1990
Sjangerpop
Språkitaliensk
PlateselskapEMI[1]
Komponist(er)Toto Cutugno
Låtskriver(e)Toto Cutugno
Produsent(er)Toto Cutugno og Number Two
Utgiver(e)Number Two
Plassering(er)
Ikke på VG-lista
Vinner av Eurovision Song Contest 1990[2]
Plass i kronologi
«Gli Amori»
(1990)
«Insieme: 1992»
(1990)
«Quelli come noi»
(1991)
Eurovision Song Contest- kronologi
«Rock Me»
(1989)
«Insieme: 1992»
(1990)
«Fångad av en stormvind»
(1991)

«Insieme: 1992» (norsk: sammen: 1992) er en italiensk popsang fra 1990 som er skrevet og fremført av den italienske artisten Toto Cutugno. Sangen vant Eurovision Song Contest 1990 for Italia, og dette var landets andre seier i konkurransen. Tittelen spiller på etableringen av Den europeiske union og handler om europeisk integrasjon og samhørighet. «Insieme: 1992» ble ingen stor kommersiell suksess i Europa etter finalen, men tok seg inn på singellister i flere europeiske land. Den kom imidlertid ikke inn på den norske singellisten, og sangen fikk heller ikke poeng fra den norske juryen i Eurovision Song Contest.[3]

Eurovision Song Contest

[rediger | rediger kilde]

Sangen er komponert av den italienske musikeren Toto Cutugno som tidligere hadde gjort suksess med singelen «L'Italiano» i 1983 og en rekke deltakelser i italienske Sanremo-festivalen. Den italienske kringkasteren Rai valgte Cutugno til å representere Italia i Eurovision Song Contest i Zagreb lørdag 5. mai. Cutugno hadde skrevet både tekst og melodi til «Insieme: 1992».

I den internasjonale finalen var Italia det 19. landet på scenen av 22 deltakere. Med seg på scenen hadde han fem støttevokalister fra Slovenia, gruppen Pepel in Kri som representerte Jugoslavia i 1975.

Avstemningen ble en tett kamp mellom Italia, Frankrike og Irland. Til slutt vant Italia med 149 poeng – 17 poeng foran Irland og Frankrike på delt andreplass. Den norske juryen ga ingen poeng til «Insieme: 1992». Med det nåværende poengsystemet har det bare skjedd ytterligere to ganger at Norge ikke har gitt poeng til vinnersangen: 1983 og 2011.

Den spennende avstemningen gjorde at en svært nervøs og svett Cutugno måtte kaste vann i ansiktet etter at seieren var et faktum. Det resulterte i at hårfarge-middelet begynte å renne og griset til den hvite dressjakka hans, noe som var svært synlig under seiersreprisen.[3]

Tittelen henspiller på den europeiske integreringsprosessen og Maastricht-traktaten som etter hvert førte til frem til et indre marked og etableringen av EU. Dette var planlagt å skje i 1992, men EU ble formelt opprettet først høsten 1993.[4] I likhet med mange andre av deltakerlåtene i 1990 var «Insieme: 1992» en sang som ytret håp og fremtidstro for Europa. Både Irland, Tyskland, Østerrike og Norges «Brandenburger Tor» hadde murens fall og fremtidstro som tema.

«For oss, i himmelen tusen fioliner.
For oss, kjærlighet uten grenser
Du og jeg, med de samme idealene.
Sammen. Unite, unite, Europe.»

Toto Cutugno: «Insieme: 1992»[5]

Utgivelser og salg

[rediger | rediger kilde]

Sangen fikk en moderat kommersiell suksess etter seieren. Den kom inn på singellistene i flere land og solgte til sølv i Frankrike og gull i Sveits.[6][7] «Insieme: 1992» kom imidlertid ikke inn på norske VG-lista.

Rune Rudberg spilte inn en norsk versjon av sangen, kalt «Mot samme morgendag». Arve Sigvaldsen skrev den norske teksten, og Nick Borgen produserte singelen.[8]

Roland Kaiser spilte inn en tysk versjon, kalt «Extreme».

Listeplasseringer

[rediger | rediger kilde]
Liste (1990) Høyeste
plassering
Uker
på listen
Debutdato
Belgias flagg Belgia, Flandern (Ultratop 30)[9] 8 9 2. juni 1990
Frankrikes flagg Frankrike (SNEP)[10] 9 17 14. juli 1990
Italias flagg Italia (AFI)[11][12] 12 10 26. mai 1990
Nederlands flagg Nederland (Single Top 100)[13] 15 10 19. mai 1990
Sveits’ flagg Sveits (Schweizer Hitparade)[14] 2 17 10. juni 1990
Tysklands flagg Tyskland (Offizielle Deutsche Charts)[15] 13 20 4. juni 1990
Østerrikes flagg Østerrike (Ö3 Austria Top 40)[16] 3 17 10. juni 1990

Referanser

[rediger | rediger kilde]
  1. ↑ «Toto Cutugno ‎– Insieme: 1992». Discogs.com. Besøkt 24. februar 2017.
  2. ↑ «Eurovision Song Contest 1990». eurovision.tv. Besøkt 24. februar 2017.
  3. 1 2 «Eurovision Song Contest 1990 – Scoreboard». eurovision.tv. Besøkt 24. februar 2017.
  4. ↑ «Historien til Den europeiske union 1990–1999». Den europeiske union. Besøkt 24. februar 2017.
  5. ↑ «Insieme: 1992 – lyrics». The Diggiloo Thrush. Besøkt 24. februar 2017.
  6. ↑ «Offisielle sertifiseringer i Frankrike for året 1990». infodisc.fr. Besøkt 24. februar 2017.
  7. ↑ «Sertifisering på sveitsisk singelliste i 1990». hitparade.ch. Besøkt 24. februar 2017.
  8. ↑ «Mot samme morgendag ‎– Record details». 45cat.com. Besøkt 24. februar 2017.
  9. ↑ «'Insieme: 1992' på Ultratop». ultratop.be. Besøkt 24. februar 2017.
  10. ↑ «'Insieme: 1992' på fransk singelliste». lescharts.com. Besøkt 24. februar 2017.
  11. ↑ «'Insieme: 1992' på italiensk singelliste». Hit Parade Italia. Besøkt 24. februar 2017.
  12. ↑ «HitParadeItalia – Top20 del 02 Giugno 1990». Hit Parade Italia. Besøkt 24. februar 2017.
  13. ↑ «'Insieme: 1992' på nederlandsk singelliste». dutchcharts.nl. Besøkt 24. februar 2017.
  14. ↑ «Céline Dion - Ne partez pas sans moi». Hung Medien. Besøkt 3. september 2014.
  15. ↑ «Insieme: 1992 på tysk singelliste (skriv inn 'insieme' i søkefeltet)». Offizielle Deutsche Charts. Besøkt 24. februar 2017.
  16. ↑ «'Insieme: 1992' på østerriksk singelliste». austriancharts.at. Besøkt 24. februar 2017.
Utmerkelser og prestasjoner
Forgjenger 
«Rock Me» av Riva
Vinner av Eurovision Song Contest
1990
Etterfølger
Forgjenger  Italias bidrag i Eurovision Song Contest
1990
Etterfølger